Ana Sayfa SAĞLIK Neden Soğuk Su İçmek Vücudunuz İçin İyi Değil?

Neden Soğuk Su İçmek Vücudunuz İçin İyi Değil?

Soğuk su içmek iyi mi, kötü mü? Bu tartışma uzun süredir devam ederken, bazıları bağışıklık sistemine zarar verdiğini düşünüyor, bazıları da tam aksini… Soğuk su içtiğinizde vücudunuzda neler olduğunu öğrenin ve kararı kendiniz verin!

Özellikle yemekten sonra soğuk su içmenin, sindirim sürecini etkilediğini ve sağlık açısından pek de yararlı olmadığını keşfeden ilk Çinlilerdi. Peki, soğuk su sindirim sürecini nasıl etkiler?

Sıcak suyun, cilt gözeneklerini açtığını, cildi gevşettiğini; soğuk suyun gözenekleri kapattığını biliyorsunuzdur. Aynı şey soğuk su içtiğinizde de olur. Soğuk su, sindirim sistemini daraltır, süreci zorlaştırır. Sindirim sistemi engellendiğinden, vücut organların düzgün çalışması için yeterli miktarda besini almaz.

Vücut enzimleri 37–42 ⁰C sıcaklıkta en iyi şekilde çalışır. Vücut, soğuk su içildiğinde, soğuk sıvıyı ısıtmak tüm enerjiyi kullanır. Aslında bu enerjinin yiyecekleri sindirmek için kullanılması gerekir. Sonuç olarak, sindirim süreci normalden daha uzun sürer ve bu da yorgunluğa neden olur.

Soğuk su içmek Ayurveda’nın prensiplerine de aykırıdır. Çünkü vücudun ateş gücünü asgariye indirir, bu da hazımsızlık ve çeşitli toksinlerin birikmesine, diğer bir deyişler çeşitli hastalıkların kökeni olan sorunlara yol açabilir.

Çinliler, vücudu bu tür hastalıklardan korumak için, yemeklerinden sonra sıcak çay içmeyi tercih ederler. Çünkü, sıcak sıvılar sindirimi artırır, bu da vücudun alınan gıdalardan uygun miktarda besin ve enerjiyi emmesini sağlıyor.

Ilık su içmenin birkaç yararı daha vardır:

  • Sıcak su, doğal sindirim enzimlerini uyarır, böylece sindirim sürecini hızlandırır.
  • Ilık su içmek kanı temizler.
  • Ayrıca cilt ve böbrekler yoluyla detoksifikasyon sürecini artırır.
  • Vücudun su kaybını önler.
  • Ayrıca bağırsak hareketini de artırır. Daha iyi sonuç için, limon suyunu ılık suyla karıştırın ve sabahları olarak için. Bu hazımsızlık ile ilgili tüm sorunları tedavi edecektir.

İlgili Makaleler

Sağlık İçin Temel Şifalı Bitkiler

Sağlık İçin Temel Şifalı Bitkiler. Sağlığı geliştiren temel bitkiler arasında mutfak otları, tonik bitkiler...

Göbek Yağlarını Yakan Güçlü İçecek

Göbek Yağlarını Yakan Güçlü İçecek. Kilo verme sürecinde en zor yağ yakılan bölgelerden biri...

Greyfurtun 13 Sağlık Faydası

Greyfurtun 13 Sağlık Faydası. Greyfurt, vücut için sayısız yararlı özelliklere sahip bir meyvedir. C...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
451TakipçilerTakip Et
235TakipçilerTakip Et

En Popüler

Çamaşırlarınız Neden Kötü Kokuyor?

Çamaşırlarınız Neden Kötü Kokuyor? Taze kokulu çamaşırlar elde etmeden önce, kötü kokuya neyin sebep olduğunu bulmanız gerekir. Birkaç ortak suçlu var. Küflü Çamaşır Makinesi Çamaşır makinenizin...

DIY Karışımı ile Gözlüklerdeki Çizikleri Giderin

DIY Karışımı ile Gözlüklerdeki Çizikleri Giderin. Çoğu gözlük camdan değil, bir tür plastik veya polikarbonattan yapılır. Lenslere zarar vermemek için çizikleri gidermeye çalışırken dikkatli...

Yaşlanma Karşıtı En İyi 10 Esansiyel Yağ

Yaşlanma Karşıtı En İyi 10 Esansiyel Yağ. Dünyanın neresinde olursa olsun milyonlarca kadın yaşları ilerledikçe yüzlerinde oluşan kırışıklıklardan kurtulmanın yollarını arıyor. Belki kırışıklıkları tamamen...

Paslı Izgara Tellerini Temizleme Yöntemleri

Paslı Izgara Tellerini Temizleme Yöntemleri. Mangalınızı dışarıda bırakırsanız, paslı ızgara tellerini nasıl temizleyeceğinizi bilmeniz gerekebilir. Izgara tellerini paslanmadan tutmak için dış mekanda bırakmayın.Kullandığınız yöntem,...