Ana Sayfa YEMEK Kuzu Ciğeri Pişirmenin Püf Noktaları

Kuzu Ciğeri Pişirmenin Püf Noktaları

Kuzu ciğeri, ciğerler arasında en lezzetlilerinden bir tanesidir. Ağıza gelen yumuşak his ve mükemmel lezzeti yakalamak adına, bazı püf noktalara dikkat etmek şarttır. Bu noktalara dikkat ettiğinizde, istenilen tadı elde etmek çok da zor değildir.

  • Kesinlikle kuzu ciğerini, hatta hiçbir eti suda bekletmeyin. Bu işlem kişilere daha iyi temizlenmiş hissi veriyor olsa da, etin tüm lezzeti kaçacak ve sert bir ciğer oluşmasına neden olacaktır.
  • Aldığınız ciğerin taze olması önemlidir. Bu nedenle, mümkün oldukça sirkülasyonun sık olduğu satış yerlerini tercih edin.
  • Eğer kurban bayramı gibi dönemlerde kuzunun kesiliş zamanını biliyorsanız, eve gelen eti biraz bekletmeniz önemlidir. Temizlenen ciğeri, soğuk ancak dondurucu olmayan bir bölmede 24 saat bekletin. Bu, kuzu etinden rahatsızlık duyulan kokuyu yok edecektir.
  • Eğer ciğerin sinirleri bulunuyorsa bunları temizlemelisiniz. Elinizle hafifçe bastırdığınızda, sert gelen kısımların sinir olduğunu anlayabilirsiniz.
  • Pişirme öncesinde hazırlayacağınız karışıma az bir miktar kişniş atarsanız, ciğer kokusu hissedilmeyecektir. Ayrıca; kişniş, kekik, kimyon, karabiber ve kırmızıbiberden oluşan bir sos hazırlayabilirsiniz.
  • Pişirme sırasında, ciğeri tek başına pişirmek yerine yanına iç yağı diye de bilinen kuyruk yağından ekleyebilirsiniz. Özellikle ciğer şiş şeklinde yapacaksanız, bir sıra ciğer bir sıra yağ şeklinde hazırlayabilirsiniz.
  • Eğer sote olarak ciğer pişirecekseniz, kesinlikle margarin kullanmayın. İç yağı kullanmanız en iyisi olsa da, tereyağı da bir başka seçenektir.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Yumurta Tozu Nasıl Yapılır?

Yumurta Tozu Nasıl Yapılır? Yumurta tozu elinizde fazla yumurta varsa yapmak için iyi bir...

Patates Nasıl Kurutulur?

Patates nasıl kurutulur? Kurutulmuş patates mutfakta elinizin altında bulunması gereken bir üründür. Kendi kurutulmuş...

Yemeğinizin Tadını Bozan 7 Pişirme Hatası

Yemeğinizin tadını bozan 7 pişirme hatası.. Lezzetli bir yemek iyi pişirme alışkanlıklarıyla başlar! Yemeklerinizin...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,828BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Sedef Hastaları İçin Kapsaisin (Acı Biber) Merhemi

Sedef hastaları için kapsaisin (Acı Biber) merhemi tarifi. Kapsaisin acı biberde bulunan, yakıcı molekülün adıdır. Reçetesiz satılan ağrı kremleri ve merhemlerde bulunan ortak bir...

Tencere ve Tavalar Neden Eğriliyor?

Tencere ve tavalar neden eğriliyor? Mutlaka başınıza gelmiştir. Yeni aldığınız tencere ve tavalar bir sonra dengesiz hale gelir. Nedeni yemek pişirdikten sonra yaptığınız temizleme...

Kedi Kumunun Farklı Kullanımları

Kedi kumunun farklı kullanımları var. Evinizde kedi besliyorsanız, sürekli kedi kumu da bulunduruyorsunuz demektir. Kedi kumunu sadece evcil hayvanınız için değil, evinizde başka işler...

Yumurta Tozu Nasıl Yapılır?

Yumurta Tozu Nasıl Yapılır? Yumurta tozu elinizde fazla yumurta varsa yapmak için iyi bir çözümdür. Böylece hem yumurtaları değerlendirmiş olursunuz hem de elinizin altında...