Ana Sayfa SAĞLIK Sedef Hastalığı için En İyi Esansiyel Yağlar

Sedef Hastalığı için En İyi Esansiyel Yağlar

Sedef hastalığı tedavisi en zor hastalıklar arasında yer alır. Zaman zaman neredeyse iyileşecek gibi görünen ama tekrar alevlenen sedef hastalığı için etkili yağlardan yardım alabilirsiniz.

Sedef hastalığına uçucu yağlar uygulamak, bu yağların anti-inflamatuar, bağışıklık düzenleyici, antioksidan ve antiseptik özelliklerinden dolayı yaygın ve etkili bir çaredir. Sedef, vücudun bağışıklık sisteminin derinin yüzeyine saldırı olduğunu düşündüğü bir otoimmün hastalıktır. Sonuç olarak, hızlı yeni cilt hücresi üretimi oluşur, dirsekler ve dizler gibi eklemler başta olmak üzere deride kırmızı iltihaplanma meydana gelir. Hastalığın nedeni olarak en olası iki açıklama, bozuk bir bağışıklık sistemi veya bu duruma genetik yatkınlıktır.

İlgili: Sedef hastalığı için en iyi 9 çözüm

Bulaşıcı olmayan sedef hastalığı, genellikle kaşıntılı veya acı vericidir ve kaşınmayla daha da kötüleşir. Bu bir ömür boyu sürebiliyor olsa da, yağ ile tedavi genelde hastalığın alevlenme döneminde kullanılır.

Bergamot yağı

Sedef hastalığının başlıca tehlikelerinden biri, enfeksiyona yakalanma riskidir. Zira özellikle sertleştikleri zaman, sert döküntüler çatlayabilir ve kanayabilir. Bergamot yağı, enfeksiyondan korunmaya ve ek iltihaba veya çizilmeye karşı savunmaya yardımcı olabilecek güçlü antiseptik özelliklere sahiptir.

Bergama yağını jojoba yağı ile eşit miktarda karıştırın. Kaşıntıyı hafifletmek için geceleri etkilenen bölgelere 3-4 damla hafifçe uygulayın.

Sardunya yağı

Yeni hücrelerin oluşmasını teşvik etme ve hasar görmüş dokuyu yenileme kabiliyeti ile ünlü olan bu yağ, sedef hastalığı için en iyi uçucu yağlardan biridir.

Sardunya yağını, aloe vera veya Hindistan cevizi yağı ile karıştırın ve cilde sürün. Cildin, iltihaplı lekelerini yatıştırmaya ve yeni doku üretmeye yardımcı olacaktır.

İlgili: Aloe vera sedef hastalığı için çözüm müdür?

Sandal ağacı yağı

Bu esansiyel yağ, iki farklı yoldan sedef semptomlarına fayda sağlar. Etkilenen bölgedeki ağrı ve iltihaplanmayı azaltırken cildi nemlendirir ve enfeksiyonlara ve çevresel irritanlara karşı korumak için kapatabilir.

Bu yağ için en popüler kullanım, bir damla Hindistan cevizi yağı ile 10 damla sandal ağacı yağını karıştırın günde 1-2 kez sedef hastalığının bulunduğu yerleri ovun.

Patchouli yağı

Bu kapsamlı yararlı yağ, sedef hastalığı da dahil olmak üzere cildin iltihaplanmasını herhangi bir biçimde azaltabilir. Enfeksiyonları önlemeye yardımcı olur ve ayrıca kızarıklık ve şişmeyi ortadan kaldırarak, eklemlerinizdeki gümüşi deriyi ortadan kaldırmaya ve cildinizi hızla temizlemenize yardımcı olur.

Alevlenmeler kaybolana kadar etkilenen bölgeye günlük 1-2 kez yağ uygulayın.

Papatya yağı

Kuru ve kaşıntılı cilt, sedef hastalığının ilk belirtisi olabilir. Papatya yağı, anti-inflamatuar özelliğiyle geçici olarak ağrıyı ortadan kaldırabilir.

Papatya yağı, sedef hastalığı için popüler bir evde ilaçtır. Kırmızı leke yok olana kadar papatya yağını iltihaplı bölgeye gerektiğinde sık sık uygulayın.

Saç tiplerine göre kullanılması gereken esansiyel yağlar

Melekotu yağı

Melekotu yağı, cildi yatıştırır, nemlendirir ve sedef hastalığının semptomlarını artıran herhangi bir çevresel toksin veya patojeni ortadan kaldırır.

5 damla melekotu yağı, bir çorba kaşığı zeytinyağı ile karıştırılır. Daha sonra, sedef hastalığının etkilediği alanlara masaj yaparak cildin yağı emmesini sağlayın.

Saç uzatan ve kalınlaştıran 5 harika yağ

Mür yağı

Bu uçucu yağ, sedef hastalığına yardımcı olabilecek bileşiklerle doludur. Antiseptik ve anti-inflamatuar özellikleri kızarıklık, ağrı ve sedef hastalığını etkileyebilecek olası patojenlerden kurtulmaya yardımcı olurken, hafif bir sıkılaştırıcı olarak deri çatlaklarını iyileştirmeye yardımcı olabilir. Antioksidanlar bağışıklık sistemini düzenler ve alevlenmeleri daha az yaygın hale getirir.

Ciltte çatlaklar veya kanamalar olduğunda 4-5 damla mür yağını az miktarda jojoba yağı ile karıştırarak etkilenen yerlere sürün.

Çay ağacı yağı

Çay ağacı yağı, antibakteriyel, anti-fungal, antiseptik, anti-inflamatuar ve analjezik özellikleriyle, enfeksiyona karşı mükemmel bir koruma sağlarken, ağrıyı be kaşıntıyı da ortadan kaldırır.

Uçucu yağları mutfağınızda kullanabileceğiniz 6 farklı alan

Çay ağacı yağını bir çorba kaşığı Hindistan cevizi yağı ile karıştırın, kızarıklık ve ağrı kaybolana kadar uygulayın.

Adaçayı yağı

Bu sıklıkla gözden kaçan esansiyel yağ, antiseptik ve antienflamatuar özelliklere sahiptir ve sedef hastalığının daha da kötüleşmesini önleyebilir. Aynı zamanda sedef hastalığının üst tabakasındaki küçük, açık yaraları enfekte olmaktan korur.

Sıcak suya 10 damla adaçayı yağı ilave edebilir ve sonra iltihaplı bölgelere bir bez yardımıyla uygulayabilirsiniz. Su ve adaçayı karışımına bezi batırın ve hastalığın bulunduğu alanda yaklaşık 20 dakika boyunca aktif maddelerin işlemesi için bekletin.

İlgili Makaleler

Bel Bölgesindeki Yağlara Sarımsak Çözümü

Sarımsak, iştah kesici özelliğinden dolayı kilo verme sürecinde çok etkili bir besin maddesidir. Sarımsağın...

Öksürük Pastilleri Yapımı

Organik Hindistan Cevizi Yağı Öksürük Pastilleri. Öksürük, solunum yollarını ve boğazı, tahrişlerden uzak tutan...

Bacaklarınız İçin Yapabileceğiniz 10 Egzersiz

Bacaklarınız İçin Yapabileceğiniz 10 Egzersiz. Egzersiz olumlu bir şeydir. Aktif yaşam tarzı hem eğlenceli...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
447TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Bel Bölgesindeki Yağlara Sarımsak Çözümü

Sarımsak, iştah kesici özelliğinden dolayı kilo verme sürecinde çok etkili bir besin maddesidir. Sarımsağın güçlü kokusu, beyindeki tokluk merkezini uyarır, böylece açlık hissini azaltır.Sarımsak,...

Kedinizi Bitkilerden Uzak Tutabilirsiniz

Kedinizi Bitkilerden Uzak Tutabilirsiniz. Evinizde hem kedi besliyor hem de bitki yetiştiriyorsanız zaman zaman sıkıntı yaşıyorsunuz demektir. Çünkü kediler bitki yemeyi de çok severler....

Öksürük Pastilleri Yapımı

Organik Hindistan Cevizi Yağı Öksürük Pastilleri. Öksürük, solunum yollarını ve boğazı, tahrişlerden uzak tutan bir reflekstir. Son derece can sıkıcı olsa da, nadiren ciddi...

Kötü Kokuları Gidermek İçin Farklı ve Etkili Çözümler

Kötü Kokuları Gidermek İçin Farklı ve Etkili Çözümler. Banyonuzdaki, mutfaktaki ve yaşam alanlarınızdaki koku problemleri utanç verici ve sağlıksızdır. Bazı güçlü kokular bile bakterileri...