Ana Sayfa SAĞLIK Uyku Pozisyonunuz Sağlığınız Hakkında Bilgi Veriyor

Uyku Pozisyonunuz Sağlığınız Hakkında Bilgi Veriyor

Uyku pozisyonu vücudunuzun sağlığı için çok önemlidir. Bazı sorunlar yaşıyorsanız, zor da olsa uyku pozisyonunu değiştirmeniz gerekir. Aşağıda uzmanlar tarafından uyku stillerinin artı ve eksilerini bulacaksınız. Kendinizi bi stillere göre değerlendirebilirsiniz.

Sırtüstü uyumak

Artıları: Bu pozisyon, vücut ağırlığı dengelemek ve iç organları aynı hizada tutmak için önemlidir. Ayrıca sırt ve boyun ağrılarının oluşmasını da engeller. Sırt üstü uyuyorsanız o zaman düzgün bir hizada yatmak için dizlerinizin altını ince bir yastıkla desteklemekte fayda var.

Eksileri: Sırt üstü uyumak genellikle horlama neden olabilir. Eğer siz de horlayan bir kişi iseniz o zaman horlamanız daha da artacaktır. Bunun için uyku stilini değiştirmekte fayda var gibi görünüyor.

İlgili: Uyku spreyi rahat bir uyku çekin

Yan yatmak

Artıları: Dizlerinizi cenin pozisyonunda yan yatıyorsanız, bacaklarınızın arasına bir yastık koymanız gerekir. Bu yastık bacaklarınızdaki stresi azaltacaktır. Başınızı istediğiniz gibi koyabilirsiniz. Ancak başınızın her zaman yastık üzerinde olduğundan emin olun. Yani nasıl yatarsanız yatın, başınızın altında yastık olmalıdır. Sol tarafınıza yatarak uyuyorsanız, ağrı ve mide ekşimelerini önleyebilirsiniz.

Eksileri: Bu stil uykunun size öe bedeninize bir zararı yoktur. Cenin pozisyonu sebebiyle omurganızın eğilmesi doğal bir eğriliktir. Hiçbir soruna neden olmaz.

Yüz üstü uyumak

Artıları: Eğer, bel ağrısı çekiyorsanız, zaman zaman disk alanları üzerindeki baskıyı hafifletmek için yüz üstü uyumalısınız. Ancak bu pozisyonda yatarken yastığı kesinlikle unutmayın.

Eksileri: Yüz üstü uyumak aslında riskli bir pozisyondur. Yüz üstü uyku sırasında sırt bölgesindeki doğal eğri düzleşir. Başınız bir yöne doğru kalır. Omurga bir hiza halinde kalır. Bu pozisyonda uyumanız halinde sabahları karıncalanmalar yaşayabilirsiniz. Sinirleriniz gereksiz baskı hissedebilir.

İlgili: Kolay uykuya dalmak için ayak kremi tarifi

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Karanfil Çayı Çok Farklı Kullanım Alanları

Karanfil çayı nedir, özelliklerini ve yararlarını biliyor musunuz? Eski zamanların değerli bir bitkisi olan...

Tuz, Karabiber ve Limon İle Tedavi Edilebilecek 9 Sorun

Limon, tuz ve karabiber, salata sosu ya da yemeklere lezzet vermenin dışında çok daha...

Dondurulmuş Limonun Faydalarına Şaşıracaksınız

Dondurulmuş limonun faydalarını biliyor musunuz. Yoğun C vitamini kaynağı olan limonun ne kadar sağlıklı...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,806BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
238TakipçilerTakip Et

En Popüler

Karbonat Tozu Kullanarak Temizleyebileceğiniz 16 Şey

Karbonat tozu her zaman evde olması gereken ürünlerden biridir. Kullanımı sadece unlu mamullerde değildir. Aynı zamanda çok yönlü bir temizlik ürünüdür. Örneğin, tüm bunlar...

Çatal-Bıçak Takımları İlk Günkü Gibi Parlasın

Çatal-bıçak takımları ilk alındıkların parlak olsalar bile zaman içinde üzerindeki sır azalır ve parlaklığı yok olur. Parlaklığın azalması takımlarınızı eski gibi bir hava verir....

Karanfil Çayı Çok Farklı Kullanım Alanları

Karanfil çayı nedir, özelliklerini ve yararlarını biliyor musunuz? Eski zamanların değerli bir bitkisi olan karanfil modern zamanlarda pratik ve önemli kullanımlara sahiptir. Karanfil yağı...

Altın Sahte Mi? Test Edin

Altın sahte mi? Altın fiyatları artınca evinizdeki altınların sahte olup olmayacağı sorusu akıllara geliyor. Altın, çeşitli renkler ve farklı incelik seviyeleri bulunan değerli bir...