Ana Sayfa SAĞLIK Uyku Pozisyonunuz Sağlığınız Hakkında Bilgi Veriyor

Uyku Pozisyonunuz Sağlığınız Hakkında Bilgi Veriyor

0
361

Uyku pozisyonu vücudunuzun sağlığı için çok önemlidir. Bazı sorunlar yaşıyorsanız, zor da olsa uyku pozisyonunu değiştirmeniz gerekir. Aşağıda uzmanlar tarafından uyku stillerinin artı ve eksilerini bulacaksınız. Kendinizi bi stillere göre değerlendirebilirsiniz.

Sırtüstü uyumak

Artıları: Bu pozisyon, vücut ağırlığı dengelemek ve iç organları aynı hizada tutmak için önemlidir. Ayrıca sırt ve boyun ağrılarının oluşmasını da engeller. Sırt üstü uyuyorsanız o zaman düzgün bir hizada yatmak için dizlerinizin altını ince bir yastıkla desteklemekte fayda var.

Eksileri: Sırt üstü uyumak genellikle horlama neden olabilir. Eğer siz de horlayan bir kişi iseniz o zaman horlamanız daha da artacaktır. Bunun için uyku stilini değiştirmekte fayda var gibi görünüyor.

İlgili: Uyku spreyi rahat bir uyku çekin

Yan yatmak

Artıları: Dizlerinizi cenin pozisyonunda yan yatıyorsanız, bacaklarınızın arasına bir yastık koymanız gerekir. Bu yastık bacaklarınızdaki stresi azaltacaktır. Başınızı istediğiniz gibi koyabilirsiniz. Ancak başınızın her zaman yastık üzerinde olduğundan emin olun. Yani nasıl yatarsanız yatın, başınızın altında yastık olmalıdır. Sol tarafınıza yatarak uyuyorsanız, ağrı ve mide ekşimelerini önleyebilirsiniz.

Eksileri: Bu stil uykunun size öe bedeninize bir zararı yoktur. Cenin pozisyonu sebebiyle omurganızın eğilmesi doğal bir eğriliktir. Hiçbir soruna neden olmaz.

Yüz üstü uyumak

Artıları: Eğer, bel ağrısı çekiyorsanız, zaman zaman disk alanları üzerindeki baskıyı hafifletmek için yüz üstü uyumalısınız. Ancak bu pozisyonda yatarken yastığı kesinlikle unutmayın.

Eksileri: Yüz üstü uyumak aslında riskli bir pozisyondur. Yüz üstü uyku sırasında sırt bölgesindeki doğal eğri düzleşir. Başınız bir yöne doğru kalır. Omurga bir hiza halinde kalır. Bu pozisyonda uyumanız halinde sabahları karıncalanmalar yaşayabilirsiniz. Sinirleriniz gereksiz baskı hissedebilir.

İlgili: Kolay uykuya dalmak için ayak kremi tarifi

YORUM YOK

Bir Cevap Yazın