Ana SayfaYEMEKPatates Ve Soğanların Yeşillenmesi Nasıl Engellenir?

Patates Ve Soğanların Yeşillenmesi Nasıl Engellenir?

Yeşillenen patates ve soğanlarda solanin isimli bir madde salgılanmaktadır. Bu solanin adlı madde besin zehirlenmelerine yol açmaktadır. Zehirlenme çok kısa sürede gerçekleşip, belirtileri şunlardır: baş dönmesi, baş ağrısı, bulantı, kusma, karın ağrısı ve ishal. Isınan havalar ile birlikte patates ve soğanları bozulmadan saklamak gittikçe zorlaşmaktadır. Bu yeşillenen patates ve soğanlar kesinlikle tüketilmemeli veya hayvanlara verilmemelidir. Ayrıca bozulan kısmın kesilmesi de bir çare değildir. Toplumumuzda bozulan ya da yeşillenen yiyeceklerin bozulan kısmı kesilerek geri kalan kısmı kullanılmaktadır. Uzmanlar bu davranışın çok yanlış olduğunu söylemektedir.

İlgili: Kışlık patates ve soğan nasıl saklanır?

Patates Ve Soğanlar Hangi Koşullarda Saklanmalıdır?

  • Öncelikle patates ve soğan saklamada ilk dikkat edilmesi gereken husus, yeşillenme işleminin hangi ortam koşullarında oluştuğunu bilmektir. Bu ortam koşullarının ne olduğunu bilerek, bu koşulların oluşmasını önlemeye çalışmak gerekmektedir. İlk olarak şu söylenebilir ki bir patates ve soğanın yeşillenebilmesi için yani patates veya soğan üzerinde herhangi bir enzimatik olayın meydana gelebilmesi gereklidir yani su gereklidir. Eğer ortamda nem olmazsa enzimler aktif hale gelemez ve patates ve soğanlar da yeşillenemez. Enzimlerin aktif hale gelebilmesi için gerekli olan ikinci şart ise sıcaklıktır. Eğer patatesler ve soğanlar serin yerlerde saklanırsa, yeşillenme durumu ile karşılaşılmaz.
  • Patates ve soğanları sadece serin ve kuru ortamda muhafaza etmek tek başına yeterli olmayabilir. Dikkat edilmesi gereken çok başka zorunluklar daha vardır. Ortam koşullarından ziyade muhafaza şekli de çok önemlidir. Patates ve soğanlar kesinlikle beton ile temas etmemeli, yerden yüksek bir yerde saklanmalıdır. Ayrıca çok sık yapılan hatalardan biri de patates ve soğanları birlikte muhafaza etmektir. Bu iki yiyecek kesinlikle aynı yerde muhafaza edilmemelidir. Aynı yerde muhafaza edildiklerinde, soğan salgıladığı gaz sebebiyle patatesin ömrünü kısaltarak patatesin zamanından daha önce bozulmasına neden olabilmektedir.

İlgili: Kesilip saklanan soğan tüketilir mi?

  • Bütün bunlara ek olarak çok değişik bir saklama yöntemi daha bulunmaktadır. Osmanlı mutfaklarında ve günümüzde halen Ege Bölgesinde uygulanan çok başarılı bir yöntem. Soğanları kullanılmamış olan yün çorapların içinde muhafaza etmek. Bu yöntem ile soğanların altı yedi aya kadar muhafaza edilebildiği iddia edilmektedir.

Uygun Koşullar Muhafaza Süresini Ne Kadar Uzatabilir?

Uygun koşullar sağlandığında patates ve soğanların saklanma süreleri iki haftadan üç aya kadar çıkarılabilmektedir.

İlgili: Filizlenen patates yenir mi?

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
462TakipçilerTakip Et
229TakipçilerTakip Et

En Popüler