Ana Sayfa HAYAT PRATİK Portakaldan Nasıl Daha Fazla Portakal Suyu Çıkar?

Portakaldan Nasıl Daha Fazla Portakal Suyu Çıkar?

Özellikle kış aylarının yaklaşması ve hastalıkların artması sebebiyle insanların vitamine olan ihtiyacı artmış ve bunu doğal yollardan sağlamak için en uygun olan kış meyvesi portakala olan ilgi artmıştır.

Portakal C vitamini açısından oldukça zengin bir meyve olduğundan dolayı katı haliyle tüketildiği gibi, suyu sıkılarak meyve suyu halinde de oldukça lezzetli bir şekilde tüketilebilmektedir. Hazır olarak satılan portakal suları genel olarak katkı maddesi içerdiğinden dolayı, evde yapılan portakal suları daha sağlıklı olmaktadır.

İlgili: Portakal kabukları nasıl kurutulur ve kullanılır?

Evde Portakal Suyu Nasıl Yapılır?

Taze olarak alınmış portakalların istenilen miktara göre sayısı ayarlanır ve hepsi ortadan ikiye bölünür. Yaklaşık 8 adet portakala 1 adet limon gelecek şekilde limonlar da ayarlanır ve ortadan ikiye bölünür. Katı meyve sıkacağı veya limon sıkacağı yardımı ile portakalların ve limonların suyu sıkılıp geniş bir kapta bu meyve suları karıştırılır. İsteğe göre içerisine kırılmış buz konularak servis yapılır.

Portakaldan Daha Fazla Portakal Suyu Yapmanın Yolları

Portakalı katı meyve sıkacağı veya limon sıkacağı ile dikkatle sıkarak bütün suyunu çıkarmak mümkün olduğu gibi, portakaldan daha fazla su çıkarabilmek ve dolayısıyla daha fazla portakal suyu elde edebilmek de mümkündür.

  • Daha fazla portakal suyu elde edebilmenin bir yolu, portakalları sıkmaya başlamadan en az yarım saat önce soğuk suyun içerisine koymak ve orada bekletmektir. Soğuk su içerisinde bekletilen portakallar katı meyve sıkacağı ile sıkıldığı zaman içerisinde bulunan tüm suyu tamamen sıkılabilmektedir. Meyvelerin çoğunun en faydalı kısmı kabukları olduğundan dolayı, portakal suyu sıkılırken de kabuğa en yakın olan kısmın da sıkılması ve suyunu bırakması sağlanmalıdır.
  • Portakaldan daha fazla meyve suyu elde etmenin bir yolu daha vardır ki bu yol portakaldan litrelerce meyve suyu çıkarılabileceğini göstermektedir. Bu yöntem için gerekli olan malzemeler, 3 adet portakal,  su bardağı şeker, 2 yemek kaşığı limon tuzu ve 5 litre sudur. Bu meyve suyunu hazırlayabilmek için öncelikle en az bir gece önceden portakalları bir poşet içerisine koyup dondurucuda bekletmek gerekmektedir. Meyve suyu yapılma zamanı geldiğinde portakallar dondurucudan çıkarılır ve yıkanıp temizlenilir ve 10 dakika kadar oda sıcaklığında bekletilir. Daha sonra portakalların kabukları güzelce soyulur ve beyaz kısım kalmayacak şekilde temizlenir. Temizlenmiş portakallar ve kabukları doğranarak içine şeker konur ve un gibi oluncaya kadar robotta çekilir. Ardından bu parçalar büyük bir kaba boşaltılarak üzerine 5 litre su ve limon tuzu eklenerek karıştırılır. Şeker ve limon tuzunun erimesi için 10 dakika bekletilir. Şeker ve tuz iyice eridikten sonra ince delikli süzgeçten geçirilerek portakal suyu kaplara boşaltılır.

İlgili: Portakal suyu sanıldığı kadar masum olmayabilir

  • Bu yöntemle hazırlanan portakal suyu buzdolabında uzun süre saklanabilir ve ilk günkü tazeliğinde uzun süre saklanabilmektedir.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Naylon İç Çamaşırındaki Kırışıklıklar Nasıl Giderilir?

Naylon, sıkı bir kaliteye sahip güçlü, ancak hafif bir kumaştır, bu nedenle iç çamaşırı...

Sıkı Çorap Nasıl Gevşetilir?

Sıkı çorap mükemmel bir günü mahvedebilir. Baldırın etrafında girintiler oluşturabilir ve dolaşımı daraltabilir, bu...

Nevresim Daima Ters Olarak Yıkamalı

Nevresim daima ters olarak yıkamalı. Kot ya da kazakları terslerini çevirerek yıkarız. Bu şekilde,...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,848BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Kürdan Kullanmanın 11 Mükemmel Yolu

Kürdan kullanmanın 11 mükemmel yolu. Kürdan, dişler arasında sıkışan yiyecekleri çıkarmaktan çok daha fazla şey için kullanılabilir. Bu küçük sivri uçlu tahta çubuklar, onları...

Gözlerdeki Kaşıntı ve Kuruluk İçin Damla Hazırlayabilirsiniz

Gözlerdeki kaşıntı ve kuruluk, alerjiler, az uyku, kuru hava, parfüm gibi etkenlerden dolayı olur. Göz damlaları bu konuda size yardımcı olsada bazen tahriş ve...

Cildinize Zarar Veren 9 Duş Hatası

Cildinize zarar veren 9 duş hatası var. Kuru, kaşıntılı ciltle uğraşmaktan bıktıysanız duş alışkanlıklarınız suçlu olabilir! Hangi hatalardan kaçınmanız gerektiğinizi ele aldık. 1. Lif Kabağı...

İpek Yastık Kılıfında Uyumak İçin Çok Neden Var!

İpek yastık kılıfında uyumak için çok neden var! Çoğumuz geleneksel pamuklu yastıklarda uyuruz. Pamuk nemi emer, cildi kurutur ve kırışıklıklara neden olur. Bu nedenle...