Ana Sayfa SAĞLIK Alüminyum Folyo Gerçekten Sağlıksız mı?

Alüminyum Folyo Gerçekten Sağlıksız mı?

0
474

Özellikle yemeğin yanmaması, yemeğin suyunun gitmemesi ve yemeğin tadının yemekte kalması adına kullanılan alüminyum folyo pek de masum değil. Yiyeceklerin alüminyum folyo içinde doğal kalmayıp alüminyum ile birleştiği ve kimyasal tepkime geçirdiğini söylenmekte. Bu konuda birçok üniversite araştırma yapmış ve alüminyum folyoların sağlıksız olduğu konusunda hem fikir olmuşlardır.

Yoksa sağlıksız değil mi?

Alüminyum folyonun sağlıksız olduğu konusunda söylenenler bir efsane ya da hurafe olmayıp bilimsel araştırmalara dayanan birer gerçektir. Alüminyum gıdalardaki bazı kimyasalları bastırmaktadır. Örneğin demir, fosfor ve magnezyum miktarları azalmakta ve böylelikle vücudun ihtiyacı olan mineraller ve besin değeri düşmektedir. Bu da anemi ve beyin geriliğine yol açmaktadır.

İlgili: Temizlikte alüminyum folya kullanmanın 5 yolu

Yalnızca bir tarafını kullansak olur mu?

Alüminyum folyonun sadece bir tarafını kullanmak gibi bir sağlıklı kullanma şekli söz konusu değildir. Her iki tarafta sağlıksız ve zararlıdır. Alüminyum folyonun her iki tarafı da reaksiyon geçirip tepkimeye gireceği için kullanılmaması önerilir.

Sağlıksız ise neden sağlıksız?

Alüminyum folyo sağlıksızdır çünkü alüminyumun yüksek sıcaklıkta bir miktar erimesi ve ayrışan parçaların yemeğe bulaşması mümkündür. Özellikle düşük buharlaşma miktarı olsa da bu buharlar yemeğin içine damla damla düşen tanecikler olacaktır. Örneğin et yemeklerinde alüminyum folyo kullanılması durumunda et içerisindeki alüminyum oranı % 100 – 500 oranında artarken bu beyaz et için % 75 – 300 arasında değişmektedir. Bu miktarlar oldukça zararlı ve riskli değerlerdir.

Alüminyum folyonun sindirim sistemine verdiği zararlar nedeni ile ince ve kalın bağırsaklarda sorunlar çıkarmaktadır. Yemeklerde kullanılan alüminyum folyo ayrıca bazı kemik hastalıklarına ve nörolojik beyin hasarları sonucu oluşan unutkanlık ve Alzheimer hastalıklarına sebep olmaktadır. Alüminyum folyodan özellikle böbrek rahatsızlığı olanlar ve diyalize giren hastalar uzak durmalıdır. Zararlı alüminyum sindirilmekte zorlanılıp böbreklere gittiğinde böbrekleri yormaktadır.

İlgili: Alüminyum folyo ile neler yapılabilir?

YORUM YOK

Bir Cevap Yazın