Ana Sayfa SAĞLIK Vücudunuzun Antibiyotiklerden Kurtulmasını Nasıl Sağlarsınız?

Vücudunuzun Antibiyotiklerden Kurtulmasını Nasıl Sağlarsınız?

Daha önce hayatı tehdit eden birçok bulaşıcı hastalığın basit ve etkili bir şekilde antibiyotik ile tedavi edilebildiği bir çağda yaşadığımız için şanslıyız. Şüphesiz, son yıllarda antibiyotikler fazla kullanılıyor.

Antibiyotik almanın en büyük sorunu, vücutta zararlı bakterileri yok ederken, yararlı olan bakterileri de maalesef öldürüyor. Bu, bağırsaklarımızdaki iyi bakteriyel kolonilerin bir antibiyotik tedavisi ile tamamen yok olmuyor aşırı derecede zarar görüyor.

Hem antibiyotikler sırasında hem de sonrasında, sağlıklı bir bağırsağı desteklemek ve eski haline getirmek için atabileceğiniz bazı adımlar vardır.

İlgili: Doğal antibiyotikleri biliyor musunuz?

ANTİBİYOTİK KULLANIRKEN NE YAPMALI

Yarım Bırakmayın
Doktorunuz ne kadar ilaç kullanmanız gerektiğini söylerse buna uymanız çok önemli. Eğer tedaviyi yarım bırakırsanız bakterilerin adapte olmasına ve gelişmesine, ilaca dirençli hale gelmesine izin verirsiniz.

Bağışıklık sisteminizi destekleyin
Sisteminiz tamir moduna girerken ve desteğinize ihtiyaç duyduğundan, susuz kalmadığınızda ve yeterli uyku uyuduğunuza emin olun. Çok iştahınız yoksa, yiyebildiğiniz kadar yiyin ve kemik suyu (miso suyu vejeteryanlar için mükemmel bir seçenektir), taze yapılmış meyve ve sebze sularını için.

ANTİBİYOTİK ALDIKTAN SONRA NE YAPMALI

Fermente gıdalar
Sağlıklı bağırsak bakterilerinizi onarmanıza yardımcı olmak için, doğal bakteri kültürü ve sindirim sisteminize canlı bakteri kültürleri sunan yiyecek ve içecekleri tercih edin. Kombucha ve kefir gibi fermente içecekler harika seçeneklerdir. Lakto-fermente turşular, lahana turşusu ve kimchi gibi fermente gıdalar veya doğal yoğurt, ayran gibi fermente süt ürünleri.

İlgili: Bir kaşığı bir şişe probiyotiğe eşdeğer

Probiyotik Gıdalar
Hastalık zamanlarında ve bağırsakları onarmaya ve onarmaya çalışırken, çoğu zaman yalnızca fermente edilmiş yiyeceklerin yeterli olmadığı, bu nedenle terapötik bir probiyotik takviyesi almanız iyi olabilir. Unutmayın tüm probiyotik takviyeleri eşit değildir.

Antibiyotik almayı bitirdikten sonra fermente edilmiş yiyecekleri ve probiyotikleri yaklaşık üç hafta kullanmaya deva edin.

İlgili: Probiyotiklerin inanılmaz yararları

Prebiyotikler
Prebiyotikler, sindirim sistemimizden bağırsaklara doğru ilerleyen liflerdir. Prebiyotikler açısından en zengin besinler arasında armut, yeşil muz, kuşkonmaz, soğan, pırasa bulunur.

İlgili Makaleler

24 Saat İçinde Soğuk Algınlığını Geçirecek İpuçları

Soğuk algınlığı genellikle burun, sinüs ve boğazdaki mukoza zarının iltihaplanmasının bir sonucudur ve virüsten...

Patlamış Mısır Yemeniz İçin 7 Neden

Patlamış mısır herkesin en sevdiği atıştırmalıkların başında gelir. Atıştırmalıklar genellikle kilo yapıcı ve zararlı...

Ağız İçindeki Yaralar İçin Tedavi Yöntemleri

Ağız içindeki yaralar ve özellikle yanakların iç kısımlarında çıkanlar çoğu insanın hayatında rahatsızlık veren...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,833BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

24 Saat İçinde Soğuk Algınlığını Geçirecek İpuçları

Soğuk algınlığı genellikle burun, sinüs ve boğazdaki mukoza zarının iltihaplanmasının bir sonucudur ve virüsten kaynaklanır. Burun akıntısı, boğaz ağrısı, öksürme ve hapşırma olarak kendini...

Yemeğinizin Tadını Bozan 7 Pişirme Hatası

Yemeğinizin tadını bozan 7 pişirme hatası.. Lezzetli bir yemek iyi pişirme alışkanlıklarıyla başlar! Yemeklerinizin lezzetini bozabilecek bu 7 hatayı yapmadığınızdan emin olun. 1. Fırın Kapısını...

Meyve ve Sebze Temizleme Spreyi + 3 Bekletme Yöntemi

Meyve ve sebze temizleme spreyi çok önemlidir. Hepimiz böcek ilaçlarının zararlı olduğunu biliyoruz ve yapabildiğimiz zaman organik satın almamız gerekiyor. Peki ya taze ürünlerimizde...

Patlamış Mısır Yemeniz İçin 7 Neden

Patlamış mısır herkesin en sevdiği atıştırmalıkların başında gelir. Atıştırmalıklar genellikle kilo yapıcı ve zararlı olarak görülür. Oysa patlamış mısırın faydalarını okuyunca şaşıracaksınız. Sağlıklı bir tahıl Patlamış...