Ana Sayfa SAĞLIK Çaylar ve Bitki Çayların Özellikleri ve Yararları

Çaylar ve Bitki Çayların Özellikleri ve Yararları

Çay içmek detoksifikasyon yoluyla vücudu desteklemenin harika bir yoludur . Çayınızı sıcak veya soğuk hale getirebilir ve hücrelerinizi yenilemek ve canlandırmak için greyfurt veya limon gibi sıkılaştırıcı bir meyvenin suyunu sıkabilirsiniz. Herhangi bir şifalı çay yapmak için, en az 5-10 dakika boyunca demlenmeye bırakın ve daha sonra sıcak veya soğuk olarak tüketin.

1. YEŞİL ÇAY
Yeşil çay daha az işlenmiş çaylardan biridir, bu nedenle antioksidanlar, özellikle kateşinler yüksektir. Kateşinler hücre hasarına karşı savaşmaya yardımcı olur, bu nedenle Kateşinler’i korumak için yeşil çayın 170 dereceden sıcak olmayan suyla demlenmesi önerilir. Yeşil çayın en büyük faydalarından biri, vücudumuz için içte ve dışta yaygın avantajları olan sağlıklı hücre büyümesi üzerindeki etkileridir. Yeşil çay, kötü kolesterolü azaltır ve içinde kafein olmasına rağmen, metabolizmayı artıran ve kilo kaybına yardımcı olan yeşil çay, rahatlatıcı ve sakinleştirici bir etkiye sahip olabilir.

2. SİYAH ÇAY
Siyah çay aslında yeşil çay ile aynı bitkiden gelir, ancak çay yaprakları oksijene maruz kalır ve bu oksitlenme yaprakları siyah yapar. Siyah çay, daha çok miktarda kafein ve antioksidanlarla bilinir. Siyah çayın yararları arasında kalp hastalığı ve diyabet riskini azaltmak, sağlıklı bir bağışıklık sistemini sağlamak ve kan şekeri seviyesini düzenlemek yer alıyor.

3. OOLONG ÇAYI
Yeşil ve siyah çayların arasına düşen , kısmen oksitlenmiş yaprakları ile Oolong’u bulacaksınız . Oolong, hem siyah hem de yeşil çayların avantajlarını ve bununla birlikte meyveli bir lezzet sunuyor. Oolong genellikle kilo yönetimi için tercih edilen bir çaydır ve cilt sorunlarını hafifletmek için yardımcı olduğu bilinmektedir. Dikkat… Oolong çayında kafeinyüksek miktardadır. Bu nedenle kafeine karşı hassassanız, ölçülü olarak kullanın.

4. BEYAZ ÇAY
Beyaz çay , antioksidan özelliklerini en yüksek yapan, en az işlenmiş çay türüdür. Ayrıca kafeinli çaylar arasında en düşük kafeine sahiptir. Beyaz çay, kolesterol ve kan basıncını düşürebilir ve antibakteriyeldir.

ŞİFALI BİTKİ ÇAYLARI
Birkaç çeşit bitki çayı vardır, ancak hiçbiri çay yapraklarından üretilmez. Bitkisel çaylar veya bitkisel tisanes , genellikle kuru meyveler, otlar, kökler, kabuk, meyveler veya çiçeklerden yapılır. İnfüzyonlar, bunların herhangi bir sayısının bir araya getirilmesiyle yapılır. Bitki çayları kafeinsizdir ve genellikle çocuklar ve hamile kadınlar için güvenlidir. Bu çaylar mineraller ( Rooibos ), soğuk algınlığı ve grip savaşçısı ( zencefil ), uykusuzluğu önleyen ( Ebegümeci ), burun tıkanıklığını temizleyen ( Nane ), menopoz semptomlarını azaltan ( Kırmızı Yonca ), sindirimi düzenleyen ( Karahindiba ), bebeklerde bağırsak sorunlarını çözen ( Papatya ) ve virüslerle mücadele eden ( Tarçın).

5. ROOİBOS
Doğal olarak kafeinsizdir ve rutin ve quercetin adı verilen iki biyoflavonoit içerir. Bu bileşiklerin her ikisi de histamin salınımını engeller (vücudumuzun alerjenlere cevaben ürettiği kimyasal). Rooibos aynı zamanda cilt tahrişleri için de faydalı olabilir ve kanserle mücadele özelliklerini içerebilir.

İlgili: Rooibos çayı içmek için 12 neden

6. NANE
Nane içinde bulunan yağ ve mentol , bir dekonjestan ve bir anti-enflamatuar olarak işlev görürken, aynı zamanda iştahın bastırılmasına yardımcı olabilir.

7. KURUTULMUŞ ZENCEFİL
Zencefil çok şaşırtıcı iyileştirici özelliklere sahiptir! Alerji ve soğuk algınlığı söz konusu olduğunda, doğal antihistamindir. Zencefilin antienflamatuar yetenekleri mideyi yatıştırır, ağrıyan kasları gevşetir ve adet kramplarının gücünü azaltır.

8. ISIRGAN OTU
Çocukluğunuzdaki ısırgan otlarının anısına daha az sahip olabilirsiniz. Bunlar aynı ısırgan otlarıdır, ancak çay içerek kaynatıldığında sağlık kaynağı olur. Isırgan mevsimsel alerji için en sık önerilen ilaç ve hapşırma, kaşıntı, gözlerde sulanma hafifletmeye yardımcı ve burun akıntısı durdurur. Bu aynı zamanda artrit muzdarip veya hızlı bir enerji artışına ihtiyaç duyan birini denemek için bir bitkidir.

9. YERBA MATE (çobanpüskülügiller familyasından bir bitki türüdür)
Yerba Mate Güney Amerika’da çok popüler. Doğal kafein içerir ve alerjenlere cevaben antienflamatuar olarak işlev gören kortikosteroidlerin üretilmesine çalışır. Bu solunum yollarının açılmasına ve oksijen alımının artmasına yardımcı olabilir. Yerba Mate ayrıca kolesterolü düşürür ve kan basıncını azaltır.

10. LİMONLU BALSAM
Limon otu, nane ailesine aittir, ancak bir limon gibi kokusu vardır. Yaygın sakinleştirici etkileri ile bilinen limon balsamı soğuk algınlığı ve diğer solunum sorunları ile de yardımcı olabilir. Limon balsamı, mide ve gaz gibi sindirim sorunlarını hafifletir ve ayrıca baş ağrısı veya diş ağrısı gibi ağrılı hastalıklarda iyi çalışır.

11. PAPATYA
Uzun zamandır Avrupa ve Asya’da uyku ve mide problemlerini tedavi etmek için kullanılan papatya , tüm dünyada popüler hale geldi. Uyku indükleyici özellikleri iyi bilinmesine rağmen, papatya ayrıca şiş gözleri yatıştırır ve anti-bakteriyel bir gargara olarak kullanılabilir.

12. EBEGÜMECİ
Ebegümeci yaz aylarında serinlemek için favori bir çay tercihidir. Canlandırıcı olmasının yanı sıra, ebegümeci, özellikle diyabet hastaları için kan basıncını düşürmeye yardımcı olan özelliklere de sahiptir. Ebegümeci içmek için diğer nedenler? C vitamini gibi vitaminler yüksektir ve doğal bir idrar söktürücü olarak işlev görür.

13. KIRMIZI YONCA
Kırmızı Yonca genellikle menopoz semptomlarını azaltma kabiliyeti ile ilişkilidir, ancak erkeklerde de yardımcı olabilir. Bu bitki bir kişinin PSA’sını azaltabilir, prostat kanseri için risk altında olup olmadığınızı belirlemek için kullanılır. Kadınlar ve erkekler için yararı kırmızı yoncada bulunan izoflavonlardır ve bu da kardiyovasküler hastalığa karşı korunmaya yardımcı olur.

14. KARAHİNDİBA
Karahindiba çayı popülerdir, çünkü sindirimi uyarmak için bir idrar söktürücü görevi görür. Daha az bilinen, d andelion kökünün hepatit, sarılık ve dispepsi tedavisinde tıbbi olarak kullanılmasıdır. Karahindiba çayının sıcak basmaları azalttığı ve böbrek taşlarının oluşumuyla mücadele ettiği belirtilmelidir.

15. TARÇIN
Ot dünyasının süper baharatı olan tarçın . Kolesterolü düşürmek, virüslerle savaşmak, antioksidanlarınızı artırmak veya artrit sistemlerini hafifletmekle ilgileniyorsanız düşünün.

İlgili Makaleler

Göbek Yağlarını Yakan Güçlü İçecek

Göbek Yağlarını Yakan Güçlü İçecek. Kilo verme sürecinde en zor yağ yakılan bölgelerden biri...

Greyfurtun 13 Sağlık Faydası

Greyfurtun 13 Sağlık Faydası. Greyfurt, vücut için sayısız yararlı özelliklere sahip bir meyvedir. C...

Siyah Kimyon Yağı Kullanmanız İçin Nedenler

Siyah Kimyon Yağı inanılmaz derecede güçlüdür. Son yapılan araştırmalar kanser üzerinde etkili olduğunu gösteriyor.Bitki,...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
451TakipçilerTakip Et
235TakipçilerTakip Et

En Popüler

Bitkilerde Yaprak Sararmasının Nedenleri

Bitkilerde Yaprak Sararmasının Nedenleri. Sağlıklı bir bitki her odaya göz alıcı bir karakter ve renk katar. Her bitkinin belirli ihtiyaçları vardır ve yapraklar sararıp...

Ayakkabı Nasıl Dezenfekte Edilir?

Ayakkabı Nasıl Dezenfekte Edilir? Dünyaya çıktığınızda virüsler ve bakterilerle temas kurarsınız. Koronavirüs veya H1N1 gibi virüslerin olduğu bir dünyada, ekstra önlemler almanız gerekir. Bu...

Hangi Çamaşırda Hangi Çamaşır Suyu Kullanılır?

Hangi Çamaşırda Hangi Çamaşır Suyu Kullanılır? Çamaşırlarda kullanabileceğiniz iki ana sıvı ağartıcı türü vardır. Giysilerinizi mahvetmemek için hangi tür ağartıcı kullandığınızı anlamak önemlidir. Çamaşır...

Nohut Unu Nasıl Yapılır?

Nohut Unu Nasıl Yapılır? Özellikle yüksek protein içeriği nedeniyle vejeteryanların ve glütensiz beslenmeyi tercih edenlerin tercih ettiği nohut ununu siz de evinizde yapabilirsiniz.Ekmek, humus,...