Ana Sayfa SAĞLIK DİŞ BAKIMI Misvak Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

Misvak Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

Misvak ülkemizde çok bilinen diş temizleme yöntemlerinden biridir. Bilinmesine rağmen çok fazla kullanılmamaktadır. Diş macunu ve diş fırçası ile diş temizlemek ile misvak kullanarak diş temizleme arasındaki farklar nelerdir?
Misvakla diş temizlemek ne gibi faydalar sağlamaktadır?

1. Diş Çürüklüğü ile Savaşır
Gıdaların çeşitliliği özellikle de şeker bakımından zengin olan gıdalar, genel popülasyonda artan diş çürümesi vakalarında kendini gösteriyor.

Diş çürüğü, diş minelerinin (dişlerinizdeki parlak beyaz kapak) yok edildiğinde ortaya çıkar. Ancak düzenli fırçalamaya rağmen neden mineler zarar görüyor? Basit. Ağzımızda yüzlerce farklı bakteri bulunur; bazıları iyi, bazıları kötüdür. Bu bakteriler, asit üretmek için gıdalarda bulunan nişasta ve şekeri kullanırlar ve böylece sonunda boşluk oluşturan çürüme sürecini başlatırlar.

Misvak nasıl kullanılır?

Çoğu ticari diş macunu, bu çürümeyi yenmek için bir vasıta olarak florür kullanırken de, bunun için başka etkili bir çözüm, tükürük şeklinizdedir. Tükürük, asit oluşumunu önleyerek ve dişlerinizin kendiliğinden iyileşmesi için zaman tanıyarak diş çürümesine karşı koymaya yardımcı olur. Misvak ağızda herhangi bir ticari geliştirici veya katkı maddesi gerektirmeden tükürük oluşumunu arttırdığı için doğal olarak diş çürümesine karşı mücadele ettiği bilinmektedir .

Hindistan cevizi yağından diş macunu yapabilirsiniz

Buna ek olarak, Misvak’ın kullanımı, Misvak’ta bulunan sodyum klorür, sodyum bikarbonat ve kalsiyum oksit sayesinde diş minesini güçlendirmeye yardımcı olur , böylece diş beyazlatma işlemini de teşvik eder.

2. Tartar ve Plakaya Karşı Korur
Şaşırtıcı bir şekilde, plak oluşumu ortak bir süreçtir. Plaka, bakteriler büyüdükçe ve çoğaldığında, dişlerde ve diş etlerinde oluşan renksiz bakteri filmini çağırıyor. Fakat normal fırçalama işlemi plakayı kolaylıkla kaldırabilirken, bu kez “tartar” oluşumuna yol açar – dişlere ve diş etlerine yapışır ve sarı bir renk oluşturur. İleride diş eti hastalığına ve diş kaybına neden olabilir.

Diş temizleme tozu nasıl yapılır?

Tartar ve plak yerleşmesini önlemek için en kolay yolu düzenli ve doğru bir şekilde diş fırçalamaktır.

3. Ağız kokusunu Önler
Tıbben ağız kokusu olarak bilinen nefes darlığı, birçok diş sorununun bir göstergesidir. Özellikle güçlü gıdalardan, diş eti hastalığından ve diş boşluklarındaki yiyecekler ağız kokusuna neden olur. Bu kokuyu giderecek tükürük üretiminin az olması da kokuyu arttırır. Bunu önlemek için tükürük üretimini arttırmaktır.

Misvak’ın güçlü antibakteriyel etkinliği ve ağızdaki tükürük üretimini artırma özelliği ile ağız kokusu için etkili bir çaredir. Dişlerinizdeki tartar ve plakların temizlemesi için 13 doğal yöntem

4. Zararlı Bakteriler ve Zararlılarla Savaşır
İnsan ağzında 700’ün üzerinde farklı bakteri vardır ancak bunların hepsi zararlı değildir. Ağızda bulunan bakterilerin çoğunun gıdaların dökülmesine yardım ettiği ve çoğu durumda sağlıklı diş ve dişetleri korumaya yardımcı olduğu halde, bazı bakteriler dişleri ve dişetleri aktif olarak yok eden kötü bakterilerdir. Diş boşlukları, tartar, diş eti hastalığı ve dişeti ve çene kemiğini etkileyen ağrılı bir durum olan periodontitis, hepsi ağızda bulunan bakterilerle ilgilidir.

Diş eti kanamalarına pratik ve etkili çözümler

Dünya Sağlık Örgütü ve diğer bağımsız araştırma grupları tarafından yürütülen çok sayıda çalışmada Misvak’ın, ağızda bakteri üremesine etkin şekilde karşı koyan bir takım aktif antibakteriyel bileşikler içerdiği gösterildi. Ayrıca, Misvak’ı düzenli olarak kullananlar, düzenli diş macunu ve diş tozunu kullanmayan / kullananlara kıyasla, ağız hijyeni konularında daha az sıkıntı çekiyor.

5. Dişeti Korur ve Güçlendirir
Dişleri etkilediği gibi plak birikimi dişetini de etkiler. Diş etlerinin şişmesi ve iltihabı eşlik ediyorsa, bu duruma Diş eti iltihabı denir ve dikkat edilmesi ve tedaviye ihtiyacı vardır. Neyse ki bu durum için de misvak kullanılabilir. Misvak kullanmak tartar birikmesini önleyerek dişetleri sağlıklı tutan diş eti iltihabı ve periodontit şansını önemli ölçüde azaltıyor.

Dişlerinizi bir hafta boyunca kömür tozuyla fırçalarsanız

6. Anti-kanserojen ve analjezik
Misvak’ta bulunan peroksidaz, katalaz ve polifenoloksidaz gibi antioksidan enzimlerin anti-kanserojenik özelliklere sahip oldukları, yani kanseri önlemelerine yardımcı oldukları söyleniyor.
Ek olarak, Misvak’ta bulunan aktif içerikler analjezik veya ağrı giderme özelliklerine sahiptir, özellikle dişetlerinde iltihaplanma ve ağrı ile başa çıkmada yardımcı olan özellikler.

Diş beyazlatmak için karbonat kullanabilirsiniz

İlgili Makaleler

Yağlı Ciltler İçin Temizlik Pedi Nasıl Yapılır?

Yağlı ciltler için temizlik pedi çok önemlidir. Çünkü yağlı ciltler temiz tutulmalı. Böylece  yağın...

Elma Sirkesini Banyo Yaparken Kullanmanız İçin 4 Neden

Elma sirkesini banyo yaparken kullanmanızın size sağlayacağı çok önemli faydaları var. Elma sirkesi karbonat...

Şampuana Tuz Eklerseniz

Şampuana tuz eklerseniz neler olur biliyor musunuz? Hepimiz tuzun mutfağımızın en önemli maddelerinden biri...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,822BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Sedef Hastaları İçin Kapsaisin (Acı Biber) Merhemi

Sedef hastaları için kapsaisin (Acı Biber) merhemi tarifi. Kapsaisin acı biberde bulunan, yakıcı molekülün adıdır. Reçetesiz satılan ağrı kremleri ve merhemlerde bulunan ortak bir...

Tencere ve Tavalar Neden Eğriliyor?

Tencere ve tavalar neden eğriliyor? Mutlaka başınıza gelmiştir. Yeni aldığınız tencere ve tavalar bir sonra dengesiz hale gelir. Nedeni yemek pişirdikten sonra yaptığınız temizleme...

Kedi Kumunun Farklı Kullanımları

Kedi kumunun farklı kullanımları var. Evinizde kedi besliyorsanız, sürekli kedi kumu da bulunduruyorsunuz demektir. Kedi kumunu sadece evcil hayvanınız için değil, evinizde başka işler...

Yumurta Tozu Nasıl Yapılır?

Yumurta Tozu Nasıl Yapılır? Yumurta tozu elinizde fazla yumurta varsa yapmak için iyi bir çözümdür. Böylece hem yumurtaları değerlendirmiş olursunuz hem de elinizin altında...