Ana Sayfa SAĞLIK Ebegümeci’nin Faydaları Ve Yan Etkileri

Ebegümeci’nin Faydaları Ve Yan Etkileri

0
341

Sağlık açısından birçok faydası olan ebemgümeci bitkisi althaea, mellow, marshmallow olarak da bilinmektedir. Daha çok meralarda ve yerleşim yerleri dışında hayat bulur. Ebegümecinin boyu ortalama 20-30 santimetreye kadardır. Çok ince ve kadifemsi bir yapısı vardır. Çiçekleri kıllı ve yıldızımsı desenlere sahiptir.

Şimdiye kadar ebegümeci hakkında yapılan laboratuvar çalışmalarına göre kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, potasyum, selenyum ve sodyum içerdiği belirlenmiştir. Özellikle sodyum açısından oldukça zengin sayılır.

1. Ebegümeci çayı kan basıncını düşürür
Ebegümeci çayının şöhretle ilgili en büyük iddialarından biri, kan basıncını düşürmeye yardımcı olma yeteneğidir ve araştırmalar bu teoriyi desteklemektedir.

Ancak, özellikle hidroklorotiyazid gibi tansiyon ilaçları kullanıyorsanız, tedavi olarak ebegümeci çayına dönmeden önce doktorunuzla konuşmayı unutmayın. Çünkü hidroklorotiyazid gibi tansiyon ilaçlarıyla ebegümeci kullanılması ehlike yaratabilir.

2. Kolesterol ve trigliserit seviyeleri
Kolesterol seviyenizi kontrol altında tutmanıza yardımcı olabilir (ve kalp ve kan damarlarınızı sağlıklı tutar). Alternatif ve Tamamlayıcı Tıp Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmada, bilim adamları bir ay boyunca günde iki kez bir kez bir bardak ebegümeci çayı içmenin, LDL kolesterol, diğer bir deyişle “kötü” tür ve trigliserit de dahil olmak üzere diyabet hastaları arasında toplam kolesterol seviyelerini düşürdüğünü bulmuşlardır.

3. Sindiriminizin sorunsuz çalışmasını sağlar
Hidrasyonun sindirim sisteminizi mutlu etmenin anahtarı olduğunu biliyorsunuz ve ebegümeci çayı buna ekstra bir destek verebilir. Bu bitkisel çay çeşidi aynı zamanda doğal bir idrar söktürücü olarak da işlev görerek, hem suyu hem de sodyumun vücuttan atılmasına yardımcı olarak normal idrara çıkma, bağırsak hareketlerine katkıda bulunur.

Yetişkinler, ebegümeci çayının günde iki litresini, çocuklar için günde bir litreyi geçmemelidir. Çayın alüminyum ve mangan içeriği nedeniyle çayı içtiğiniz dönemlerde denize girmeyin. Manganez ile denize gitmek, titreme gibi tuhaf yan etkilere neden olabilir.

4. Bağışıklık sisteminizi destekler
Bu bitki çayı kış hastalıklarından korunmanıza yardımcı olabilir. Çünkü ebegümeci çayı bağışıklık sistemini desteklemeye yardımcı olan kilit bir vitamin olan C Vitamini açısından çok yüksek.

5. Kilo vermenize yardımcı olur

Ebegümeciğin kilo vermeye yardımcı olabileceğini düşündüren bazı çalışmalar olmuştur. 12 hafta boyunca ebegümeci özü almanın, aşırı kilolu / obez kişilerde daha düşük vücut ağırlığı, karın yağı ve VKİ ile sonuçlandığını araştırmalar sonucunda ortaya çıktı.

6. Ebegümeci çayı iltihaplanmayı önler
Günlük antioksidan dozunuzu almanın tek yolu meyve ve sebzeler değildir. Ebegümeci çayı ayrıca Fitoterapia dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, polifenoller ve antosiyanin gibi fitokimyasallarla doludur. Bu bileşikler vücutta iltihaplanmanın azalmasına yardımcı olabilir.

7. Ebegümeci çayı karaciğer sağlığını iyileştirebilir
2014 yılı bir çalışmasında, ebegümeci özünü 12 hafta boyunca almanın, aşırı kilolu bireylerde karaciğer steatozunu – yani karaciğer yağlanmasına yol açabilecek ciddi bir hastalık olan – karaciğer yağlanmasını iyileştirdiği bulunmuştur.

Yan etkileri ve riskleri
Yapılan araştırmalar ebegümeci ekstraktı çok yüksek dozlarda, potansiyel olarak karaciğer hasarına neden olmaktadır.

Bazı bitki çayları içen kişiler, bazı bitkilerin ilaçlarla etkileşime girme potansiyeline sahip olduğundan doktorlarına bildirmelidir.

Diğer kaynaklara göre, ebegümeci tüketimi, sıtmaya yönelik bir ilaç olan klorokin alan kişiler için güvenli değildir . Ebegümeci, ilacın vücutta iyi çalışmasını önleyebilir.

Diyabetliler ebegümeci tüketilirken kan şekeri ve kan basıncı düzeylerini izlemelidir. Ebegümeci kan şekeri veya kan basıncı seviyelerini azaltabilir.

Hamile veya emziren kadınlar ebegümeci çay içmemelidir.

Ölçülü ebegümeci çay içmek genelde güvenlidir. Bununla birlikte, ebegümeci içeren diğer ürünleri kullanmak risk taşıyabilir.