Ana Sayfa SAĞLIK Zencefili Çay Olarak İçmenin 9 Faydası

Zencefili Çay Olarak İçmenin 9 Faydası

Zencefil kökü tüm güçlü sağlık yararları elde etmek için en kolay yollarından biri çay haline getirmektir. Kökü sıcak suya sokmak, değerli besinlerin kaçmasını ve vücudunuz tarafından daha kolay erişilmesini sağlar. Birçok kolay çay poşetleri içinde paketlenmiş olan zencefil çayı satılmaktadır ancak taze zencefil genellikle daha güvenli ve daha sağlıklıdır, çünkü poşet çaylarda koruyucu işlemler uygulanıyor.

1. Mide bulantısı giderir
Zencefil çayının en yüce faydalarından biri mide bulantısını azaltma ve mideyi rahatlatma kabiliyetidir.

Hamile kadınlarda sabah hastalığının etkilerini azaltmaktadır. Bu alternatif tedaviyi kullanmadan önce dikkatli olun, çünkü bazıları zencefilin büyük miktarlarda alındığında düşüklere neden olabileceğini iddia edilmektedir. Gebelikle ilgili bulantı için zencefil kullanmadan mutlaka doktora danışın.

Bir çalışmada ayrıca zencefilin kemoterapi gören erişkin kanser hastaları üzerindeki etkileri incelenmiştir. Bu çalışma kemoterapiye maruz kalanlar için mide bulantısı şiddetinde belirgin bir azalma olduğunu göstermiştir. Çığır açan araştırmalar, gingerol bileşiğinin belirli kanser türleri için bir tedavi olarak kullanılması olasılığını bile önermektedir. Bir çalışmada gerçekleştirilen in vitro kanser hücrelerinin sağlıklı hücrelere korurken kanser hücrelerini öldürmek için önemli bir yetenek ortaya çıkardı.

İlgili: Zencefil çayı nasıl hazırlanır?

2. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir
Zencefil, bağışıklık sistemini hastalıklara karşı korumaya ve güçlendirmeye hizmet eden güçlü antioksidanlarla doludur. Sadece bu değil, zencefil çayı, olumsuz solunum semptomlarını engelleyerek soğuk algınlığı ve alerjilerin ciddiyetini ve süresini azaltabilir. Ayrıca zencefil çayı baharatı ve tekmesi sinüsleri temizlemeye ve tıkanmış sümükleri gidermeye yardımcı olur.

3. Sindirim Sistemine Yararlı
Bağırsak sağlığı, genel sağlık için çok önemlidir. Bağırsak rahatsızlıkları sindirim sistemini de etkiler. Zencefil çayı, bağırsakların düzgün çalışmasını sağlar, hazımsızlık ve mide ülseri vakalarını azaltır.

4. Beyin Fonksiyonunu Artırır
Yaşlanan bireylerde ortaya çıkan beyin bozulmasının çoğu iltihaplanma sonucu ortaya çıkar. Zencefil bu kronik enflamasyonu azaltma kabiliyetinden dolayı, genellikle sağlıklı bilişsel işlevi teşvik etmek ve belleği ve uyanıklığı artırmak için bir araç olarak kullanılır. Beyni korumak ve onarmak için zencefil kullanımı, Parkinson ve Altzheimer gibi nörodejeneratif hastalıkları bulunanlar için özellikle önemlidir.

İlgili: Çocuklara zencefili sevdirecek tarifler

5. Ağrıları giderir
Çok fazla ağrı kronik iltihaptan geldiğinden, zencefildeki gingerol bileşiğinin kas, eklem ve kemik rahatsızlığını azaltmaya yardımcı olabileceği de mantıklı geliyor. Bir çalışmada diz osteoartritten muzdarip olanlar tarafından düzenli zencefil ekstresi tüketiminin etkileri incelendi. Bu çalışma zencefil ile plasebo uygulanan grupta, plasebo kontrol grubuna göre belirgin bir ağrı azalması olduğunu ortaya koydu.

Ayrıca, gingersin egzersize bağlı kas ağrısını ve menstrüel krampları tedavi etme yeteneğini kanıtlayan araştırmalar da yapılmıştır .

Kronik ağrı ile mücadele ediyorsanız, her gün bir bardak zencefil çayı deneyin.

6. Kilo vermeyi kolaylaştırır
Kilo vermek yorucu ve uzun bir süreç olabilir, bu yüzden yol boyunca biraz yardım almak güzel. Zencefil çayı, iştahınızı bastırarak ve diğer sağlıksız içecekler yerine gün boyunca yudumlayabilirsiniz. Ayrıca hızla kilo vermenize yardımcı olmak için yağ yakmanıza yardımcı olur ve yağ depolanmasını azaltır.

7. Kan şekeri kontrolüne yardımcı olur
Tip 2 diyabet, hızlı, işlenmiş, şekerli yiyeceklerin ve sağlıksız yaşam tarzı seçimlerinin ve kronik hareket eksikliği nedeniyle tüm dünyada yaygınlaşıyor. Zencefil normal kan şekeri seviyelerini koruyarak size yardımcı olur. Bir çalışma ayrıca, zencefilin insülin direncini arttırdığını ve sağlıklı kan şekeri teşvik ettiğini gösterdi.

İlgili: Taze zencefil nasıl kullanılır ve nasıl korunur?

8. Kan Dolaşımını Artırır
Kötü kan dolaşımı aşırı derecede tehlikeli olabilir ve kalp krizine, kan pıhtılarına neden olabilir. Zencefil aşırı pıhtılaşmayı önlerken vücudunuzun tüm bölgelerine sağlıklı kan akışını teşvik etmek için doğal bir kan inceltici görevi görür. Atipik kanın pıhtılaşmasından muzdarip olsun veya olmasın, kardiyovasküler sistemin geliştirilmesi beyin fonksiyonunu, hücre büyümesini ve sağlıklı cildi teşvik eder.

9. Stresi azaltır
Zencefil çayı birçok kişi tarafından vücuda huzur ve uyum sağlayan güçlü bir sakinleştirici madde olarak düşünülmektedir . Bu, lezzet ve kokulu aroması nedeniyle teoridedir. Herhangi bir çayın içilmesi, tedavi edici bir işlem olarak kabul edilir, çünkü sıcak sıvı içten dışa doğru gevşetir.

İlgili: Evde zencefil nasıl yetiştirirsiniz?

İlgili Makaleler

Kalıcı ve Kuru Öksürük İçin 6 Doğal Çözelti

Kalıcı ve kuru öksürük sıkıntı verici olabilir. Sessiz bir ortamda aniden başlayan öksürük sizi...

Kronik Ağrılar ve Migren İçin Zencefilli Gazoz Tarifi

Kronik ağrılar ve migren de tedavi için zencefil kullanılır. Evde doğal bir zencefilli gazoz...

Taze Kızılcık Yemek İçin 5 Neden

Taze kızılcık sağlık açısından inanılmaz faydaları bulunan bir meyvedir. İşte taze kızılcığın faydaları... Antioksidan enerji...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,882BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
446TakipçilerTakip Et
236TakipçilerTakip Et

En Popüler

Limon Yağı Nasıl Yapılır?

Limon yağı nasıl yapılır? Birçok hastalık için alternatif bir tedavi olarak kullanılabilecek esansiyel yağlar var. Limon yağı, yağlı saçları temizlemek, akneleri iyileştirmek ve baş...

Kalıcı ve Kuru Öksürük İçin 6 Doğal Çözelti

Kalıcı ve kuru öksürük sıkıntı verici olabilir. Sessiz bir ortamda aniden başlayan öksürük sizi olduğu kadar çevredekileri de rahatsız eder.Ev yapımı şuruplar ile kalıcı...

Kronik Ağrılar ve Migren İçin Zencefilli Gazoz Tarifi

Kronik ağrılar ve migren de tedavi için zencefil kullanılır. Evde doğal bir zencefilli gazoz hazırlayarak, zencefilin sağlık faydalarından yararlanabilir ve migren dahil kronik ağrıları...

Halıyı Yıkamadan Nasıl Temizleyebilirsiniz?

Halıyı yıkamadan nasıl temizleyebilirsiniz? Kirli halınızı yıkamaya ya da silmeye zamanınız yoksa, kısa sürede halınızı tertemiz yapabilirsiniz.Özellikle kış aylarında halınızı kendiniz de yıkasanız, yıkama...