Ana Sayfa SAĞLIK Potasyum Zengini 15 Yiyecek

Potasyum Zengini 15 Yiyecek

Potasyum, vücuttaki elektrolit dengesinin korunmasına yardımcı olan önemli bir mineraldir. Kalp, böbrek, beyin ve kas dokularının işleyişi için de gereklidir.

Kandaki yetersiz potasyum seviyeleri (hipokalemi olarak da adlandırılır) şiddetli baş ağrısı, kalp çarpıntısı ve diğer komplikasyonlara neden olabilir. Günde 1600 ila 2000 miligram potasyum alınması önerilir. Bu gereksinimi karşılamanın en iyi yolu, potasyum açısından zengin yiyecekleri tüketmektir.

Vücudunuza yeterli potasyum aldığınızda, kalp sağlığınızı korur, krampları önler, osteoporozun önlenmesine yardımcı olur, selülitin azaltmasında etkili olur.

Bu gıdalar beyninize çok iyi gelecek

1. Kuru fasülye
Bir bardak beyaz fasülye 3636 mg potasyum ve 673 kalori içerir. Günlük potasyum ihtiyacınızın % 104’ünü karşılar.
Fasülye lif ve folatın zengin bir kaynağıdır. Sindirim sağlığını geliştirirken, beyin sağlığı için de iyidir. Özellikle folat hamilelik sırasında da çok önemlidir.

2. Kuru Kayısı
Bir bardak kuru kayısı 1511 mg potasyum ve 313 kalori içerir. Günlük potasyum ihtiyacınızın %43’ünü karşılar.

3. Pancar Yeşillikleri
Bir bardak kırmızı pancarın yeşil yapraklarında 1309 mg potasyum ve 39 kalori vardır. Günlük potasyum ihtiyacınızın % 43’ünü karşılar.
Pancar yeşilliklerindeki çinko, bağışıklığı artırmaya yardımcı olur. Ayrıca saçlarınızı güçlendirir.

Sağlıklı gıdaları yanlış tüketiyor olabilirsiniz

4. Kuru erik
Bir bardak kuru erik 1274 mg potasyum ve 418 kalori içerir. Günlük potasyum ihtiyacınızın % 36’sını karşılar.
Ayrıca A vitamini kaynağı olarak da bilinen kuru erik, görme bozukluğunun giderilmesine yardımcı olur ve göz kuruluğu ve katarakt gibi göz rahatsızlıklarını önler.

5. Ispanak
Bir fincan (30 g) ıspanak, 167 mg potasyum ve 7 kalori içerir. Günlük potasyum ihtiyacınızın % 5’ini karşılar.
Ispanak ayrıca mükemmel bir demir kaynağıdır. Demir saç sağlığını güçlendirir, yorgunluğu ve kansızlığı önler.

6. Avokado
Bir avokado 975 mg potasyum ve 322 kalori içerir. Ggünlük potasyum ihtiyacınızın % 28’ini karşılar.
Avokado, potasyum bakımından zengin olmanın yanı sıra, kolesterol seviyelerini düşürdüğü ve kalbi koruduğu bilinen sağlıklı tekli doymamış yağ asitlerini sunan tek meyvedir.

Avokado çekirdeğini kullanmanın 6 yolu

7. Somon
Yarım fileto somon (198 g) 970 mg potasyum ve 281 kaloriyi içerir. Günlük potasyum gereksiniminizin % 28’ini karşılar.
Somonun en büyük yararı, iltihapla mücadele ve kalp, beyin, deri ve saç sağlığını iyileştirdiği bilinen omega-3 içeriğidir.

8. Muz
Bir büyük muz (136 gram) 487 mg potasyum ve 121 kalori içerir. Günlük potasyum ihtiyacınızın % 14’ünü karşılar.
Muz ayrıca mükemmel bir enerji artışı sunar. İçlerindeki lif sindirim sağlığını iyileştirir.

9. Tatlı Patates
Bir bardak tatlı patates (133 g), 448 mg potasyum ve 114 kalori içerir. Günlük potasyum ihtiyacınızın % 13’ünü karşılar.
Tatlı patateslerin glisemik indekste düşük ve lifte yüksek olduğu göz önünde bulundurulduğunda, bu sebzeler diyabet koşullarını iyileştirmek için de iyidir.

Tatlı patatesin besin değeri ve faydaları

10. Meşe Palamudu Kabağı
Bir meşe palamudu kabağı (431 g) 1496 mg potasyum ve 172 kalori içerir. Günlük potasyum ihtiyacınızın % 43’ünü karşılar.
Ayrıca lif bakımından zengin olmanın yanı sıra, meşe palamudu kabağı, DNA ve hücresel hasarı önleyen ve iltihapla mücadele eden büyük bir antioksidan kaynağıdır.

11. Havuç Suyu
Bir bardak havuç suyu (236 g) 689 mg potasyum ve 94 kalori içerir. Günlük potasyum ihtiyacınızın % 20’sini karşılar.
Havuç, A vitamini ve beta-karoten, lutein ve zeaksantin gibi diğer güçlü antioksidanlar açısından oldukça zengindir. Bunların hepsi göz sağlığını önemli ölçüde iyileştirir. Antioksidanlar da kanserle savaşmaya yardımcı olur.

12. Hindistan Cevizi Suyu
Bir bardak Hindistan cevizi suyu (240 g) 600 mg potasyum ve 46 kalori içerir. Günlük potasyum ihtiyacınızın % 17’sini karşılar.
Hindistan cevizi suyunun, kan şekeri seviyelerini düşürdüğü ve diyabet hastalarının faydalandığı bilinmektedir. Ayrıca kan kolesterol seviyelerini düşürür ve bu da kalp sağlığını geliştirebilir.

Hindistan cevizi suyu gerçekten sağlıklı mı?

13. Nar
Bir nar (282 g) 666 mg potasyum ve 234 kalori içerir. Günlük potasyum ihtiyacınızın % 19’unu karşılar.
Narlar aynı zamanda iltihaplanma ve artrit gibi durumlarla mücadeleye yardımcı olan flavonollerin, antioksidanların zengin bir kaynağıdır. Narlardaki bu antioksidanlar hafızayı geliştirebilir.

14. Yoğurt
Sade bir bardak tam yağlı yoğurt (227 g), 352 mg potasyum ve 138 kalori içerir. Günlük potasyum ihtiyacınızın % 10’unu karşılar.
Yoğurt, bağırsak sağlığınızı iyileştiren probiyotikler içerir. Kalsiyum bakımdan da zengindir ve osteoporoz gibi kemik hastalıklarının önlenmesine yardımcı olabilir. Ve yoğurttaki protein vücudun doğru gelişmesine yardımcı olur.

15. Pazı
Bir bardak pazı (36 g) 136 mg potasyum ve 7 kalori içerir. Günlük potasyum ihtiyacınızın % 4’ünü karşılar.
Pazı, aynı zamanda, anti-aging etkileri olan antioksidanlarla da doludur. Ayrıca beyin sağlığını artıran önemli bir bileşik olan yüksek düzeyde betalain içerir.

Düşündüğünüzden daha az karbonhidrat içeren 9 sebze

 

İlgili Makaleler

Kalıcı ve Kuru Öksürük İçin 6 Doğal Çözelti

Kalıcı ve kuru öksürük sıkıntı verici olabilir. Sessiz bir ortamda aniden başlayan öksürük sizi...

Kronik Ağrılar ve Migren İçin Zencefilli Gazoz Tarifi

Kronik ağrılar ve migren de tedavi için zencefil kullanılır. Evde doğal bir zencefilli gazoz...

Taze Kızılcık Yemek İçin 5 Neden

Taze kızılcık sağlık açısından inanılmaz faydaları bulunan bir meyvedir. İşte taze kızılcığın faydaları... Antioksidan enerji...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,882BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
236TakipçilerTakip Et

En Popüler

Yataktan İdrar Lekeleri Nasıl Çıkarılır?

Yataktan idrar lekeleri çıkarılması kolay bir iş değildir. Siz ya da sevdikleriniz için doğru yatağı seçerek çok fazla zaman ve para harcadınız ve birisinin...

Turşunun Çabuk Bozulmaması için Ne Yapılmalı?

Turşunun Çabuk Bozulmaması için ne yapılması gerekir? Bin bir emekle kurulduktan sonra en kısa sürede bozulan yiyeceklerden biri de turşulardır. Nasıl hazırlandığı fark etmeksizin...

Asla Duşta Bulundurmamanız Gereken 5 Şey

Asla duşta bulundurmamanız gereken 5 şey. Banyoda fazla depolama alanı olmadığında bazı şeyleri duş içinde tutmak iyi bir fikir gibi gelebilir. Ancak, duş içindeki...

Boyun Kırışıklıkları Nasıl Önlenir?

Boyun Kırışıklıkları Nasıl Önlenir? Yaşlanma nedeniyle oluşan kırışıklıklarda en belirgin olanlar boyun bölgesindeki kırışıklıklardır. Yüz, makyaj ve estetik gibi hilelerle güzel ve kusursuz gibi...