Ana Sayfa HAYAT PRATİK Beton Zeminlerin Temizlenmesi

Beton Zeminlerin Temizlenmesi

Beton bir zamanlar kaldırımlara, bodrumlara ve garaj yerlerine yapılırken, iç mekanlarda sofistike zeminler ve tezgahlar haline geldi Düzgün işlem yaparsanız, beton son derece dayanıklıdır ve bakımı kolaydır.

Birkaç tür beton kaplama vardır:

Mühürsüz : Dökülen beton ilave işlem görmeden döşenir. Bu, yüzeyi doğal olarak gözenekli ve lekelere, özellikle de yağ gibi sıvı lekelere karşı duyarlı kılar.

Sızdırmaz : Sızdırmaz beton, akrilik reçinelerle, nüfuz eden silikatlarla, epoksilerle veya üretanlarla kaplanır, bu da onu gözeneksiz ve lekeye dayanıklı yapar.

Cilalı : Beton asla cilalanmayacak veya kaplanmaya ihtiyaç duymayacak parlak bir yüzeye kadar ıslak veya kuru olarak parlatılabilir. Parlaklık seviyesi seçilebilir ve beton, mermer, granit veya cilalı taş gibi görünmek için cilalanır.

Lekeli : Gri, en sevdiğiniz renk değilse, yeni dökülmüş veya daha eski betonu renklendirmek için çok çeşitli renklerde lekeler vardır. Lekeler betona nüfuz eder ve kalıcıdır. Son işlem daha sonra mühürlenebilir veya açık bırakılabilir.

Damgalı : Genellikle damgalanmış veya dokulu beton denilen damgalı beton, taş, tuğla ve hatta ahşabı çoğaltabilir. Beton genellikle boyanır ve daha dayanıklı olması için yalıtılmamış veya mühürlenmiş halde bırakılabilir.

Boyalı : Beton kolayca lekeleri alırken, yağ bazlı veya lateks boya ile dayanıklı bir yüzeye ulaşmak daha zordur. Yüzey cilalanmış veya kapatılmışsa, boya uygun bir şekilde yapışmaz ve soyulma meydana gelir.

İlgili: Ahşap zemin temizleyicisini kendiniz yapın

Yalıtımsız Beton Zeminlerin veya Dış Betonun Temizlenmesi
Bakımı kolay olsa da, garaj zeminleri, kaldırımlar ve teraslar iyi bir temizlikle daha iyi görünecektir. Beton üzerinde herhangi bir şeyi çıkararak başlayın. Sert kıllı bir süpürgeyle çöpleri ve kiri temizleyin.

Şimdi betondaki lekeleri çözmenin zamanı geldi:

Yağ Lekeleri : Lekeli bölgeye bir mısır nişastası serpin. Yağı emmesi için en az üç gün leke üzerinde kalmasına izin verin. Bu o kadar uzun sürer çünkü yalıtılmamış beton gözeneklidir ve yağ çok derine işler. İşlem yeterli olmazsa bir kez daha deneyin.

Yiyecek veya İçecek Lekeleri : İki çorba kaşığı bulaşık sabunu bir litre su ile karıştırın. Sert bir fırça kullanarak karışımı uygulayın ve iyice fırçalayın. Leke yağlı ise, sabunu doğrudan leke üzerine uygulayın ve fırçalayın. Sade suyla iyice durulayın.

Lastik izleri : Önce alanı ıslatın ve lekelerin üzerine bir yağ çözücü sürün. Temizleyicinin en az dört saat kalmasına izin verin ve sonra sert bir fırça ile fırçalayın. İyice durulayın.

Pas Lekeleri : Lekeler hafifse, lekelerin üzerine damıtılmış beyaz sirke dökün ve en az 30 dakika kalmasını sağlayın ve ardından sert bir fırça ile fırçalayın ve durulayın. Lekeler geniş ve koyu ise, oksalik asit içeren ticari bir pas sökücü kullanın.

Küf Lekeleri : Lastik eldiven giyin , iki çorba kaşığı toz haline getirilmiş deterjan, iki çorba kaşığı trisodyum fosfat (TSP) ve bir litre su karıştırın. Küflenmiş bölgeyi sert bir fırçayla fırçalayın ve iyice durulayın. Küf aşırı derecede ağırsa, bunun yerine klorlu bir çamaşır suyu ve su solüsyonu kullanın. 2 litre suya bir bardak çamaşır suyu karıştırın ve alanı sert bir fırça ile ovalayın ve ardından iyice durulayın.
NOT: Çamaşır suyunu diğer temizleyicilerle karıştırmayın ve çalıları ve çimleri karışımdan koruyun. Koruyucu elbise giyin ve sadece iyi havalandırılan bir alanda kullanın.

İlgili: Vinil zeminler nasıl temizlenir?

Dış betonu temizlemenin en kolay yolu, trisodyum fosfat ve su çözeltisi ile doldurulmuş basınçlı yıkayıcıdır. Eğer bir tane yoksa, betonu bir bahçe hortumu ile ıslatın ve trisodyum fosfatı dağıtmak ve ovalamak için sert bir kıllı fırça kullanın. Temizliği iyice durulayın ve alanın havayla kurumasını bekleyin.

Sızdırmaz Beton Zeminlerin Temizliği
Kapalı beton zeminler gözenekli olmadığından, temizliği çok kolaylaştıran çoğu lekeye karşı dayanıklıdır. Çizilmeleri kir ve kumdan korumak için düzenli olarak süpürün veya paspaslayın. Haftada bir, lekeleri çıkarmak, temiz suyla durulamak ve havayla kurumaya bırakmak için sadece bir miktar bulaşık deterjanı ve ılık su ile paspaslayın.

Sızdırmazlık maddesini kırabilecek ve matlaştıracak sert temizleyiciler kullanmayın.

Cilalı Beton Zeminlerin Temizliği
Cilalı beton, bakımı en kolay betondur çünkü asla tekrar kapatılması gerekmez. Düzenli olarak kolayca kuru paspasla silin. Kir veya dökülmelerle kirlendiğinde, pH-nötr olan ticari bir parlatılmış beton temizleyici ile nemli paspaslayın.

Boyalı Beton Zeminlerin Temizliği
Boyalı beton zeminler, diğer yüzeylerle aynı şekilde temizlenir. Bununla birlikte kaplamaya zarar verebilecek sert veya asitli temizleyicilerin kullanılmaması önemlidir. Süpürme ve tozdan sonra, çok amaçlı bir temizleyici ve nemli bir mikrofiber paspas kullanın. Aşırı nem kullanmayın, çünkü bu boyayı kırabilir ve soyulmasına neden olabilir.

Sabunlu artıkları gidermek ve zeminin kurumaya bırakılması için daima suyla ıslatılmış bir paspas ile iyice durulayın.

İlgili: Yağlı zeminler için mükemmel karışım

İlgili Makaleler

Mum Nasıl Daha Uzun Dayanır ve Güçlü Koku Yayar?

Mumlarınızın daha düzgün yanmasını, daha güçlü kokmasını ve daha uzun süre dayanmasını mı istiyorsunuz?...

Çay Demi Nasıl Değerlendirilir?

Çay demi nasıl değerlendirilir? Özellikle dünyadaki çay rezervinin büyük çoğunluğunun ülkemizden çıkması, ülkemizde ciddi...

Sararmış PVC Çerçeveler Nasıl Beyazlatılır?

Sararmış PVC çerçeveler nasıl beyazlatılır? Muhtemelen modern pencereler için en popüler malzeme plastikleştirilmemiş Poly-Vinyl-Chloride...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,863BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Mum Nasıl Daha Uzun Dayanır ve Güçlü Koku Yayar?

Mumlarınızın daha düzgün yanmasını, daha güçlü kokmasını ve daha uzun süre dayanmasını mı istiyorsunuz? Mum yakmadan önce bu tüyoları bilmek isteyebilirsiniz.Mumlar, evde, bahçede atmosferi...

Çay Demi Nasıl Değerlendirilir?

Çay demi nasıl değerlendirilir? Özellikle dünyadaki çay rezervinin büyük çoğunluğunun ülkemizden çıkması, ülkemizde ciddi oranlarda çay tiryakilerinin varlığını işaret etmektedir. Çayın pek çok faydası...

Sararmış PVC Çerçeveler Nasıl Beyazlatılır?

Sararmış PVC çerçeveler nasıl beyazlatılır? Muhtemelen modern pencereler için en popüler malzeme plastikleştirilmemiş Poly-Vinyl-Chloride veya uPVC'dir. Sağlam, ucuzdur ve minimum bakımla yıllarca kullanılır. Lekesiz...

Spor Ayakkabılarındaki Koku Nasıl Giderilir?

Spor ayakkabılarındaki koku sık rastlanan bir durumdur. Ayakkabıların içinde büyüyen bakterilerin sonucudur. Bu bakteri ılık ve nemli yerlerde büyür ve ayakkabıların içini ideal bir...