Ana SayfaYEMEKLezzetli Tavuk Nasıl Anlaşılır?

Lezzetli Tavuk Nasıl Anlaşılır?

Ülkemizde en çok tüketilen et, tavuk etidir. Kırmızı et fiyatlarının cep yaktığı ve beyaz etin daha hafif olduğu düşünüldüğünde tavuk etine olan talebin fazlalığının nedeni anlaşılabilmektedir. Üç tarafı denizlerle çevrili olan bir ülkemiz olmasına rağmen, balık fiyatları ve balığa olan ilgi açısından da çok iç açıcı bir tablo yaşanmamaktadır. Bu şartlar altında her evde en az haftada, on günde bir tavuk eti tüketilmektedir. Ancak tavuğa olan bu yoğun ilgi, tavuk üretiminde de sahtekârlıklar yapılarak tavuk etinin fiyatı ve kalitesini düşürme eğilimi doğurmaktadır.

Tavuk Etinde Ne Gibi Hileler Yapılmaktadır?

Tavuk etinde yapılan en büyük hilelerden birisi kuş kadar küçük olan tavukları, civcivleri aşılarla bir gecede büyütmektir. Bu şekilde büyütülen tavukların kilosu fazla, ancak eti tatsız, saman gibi olur. Ayrıca hiçbir besin değeri kalmamıştır. Bazı tavuk çiftliklerinde civcive daha yumurtadan çıkar çıkmaz antibiyotik enjekte ediliyor ve civciv hiç hareket edemiyor. Bu şekilde de kasları hiç gelişmiyor, aksine vücudu şişiyor. İşte bu şekilde büyütülen tavuklar çok sağlıksız olduğundan ülkemizde bu tavukları yiyenler birçok hastalığa yakalanmakta ve insanların metabolizmaları sağlıklı çalışmamaktadır. Ülkemizde yapılan bilimsel araştırmalara göre; ülkemizde kanser hastalığının bu kadar yaygınlaşmasının en önemli sebeplerinden birisi de bu şekilde büyütülen tavuklardır.

Hangi Tavuklar Daha Lezzetlidir?

Tavuğun lezzetli olmasının birinci koşulu, tavuğun sağlıklı koşullarda büyütülmüş, dışarıda, çimlerde dolaşmış ve mısır, buğday gibi doğal tavuk besinleriyle beslenmiş olmasıdır. Tabi ki bu koşullar büyük şehirler için pek geçerli olamamaktadır. Bu sebeple büyük şehirlerde yaşayan kişiler; marketlerde ya da tavukçularda köy tavuğu olarak satılan sarı renkli, besili tavuklardan alırlarsa tavukta lezzeti yakalayabilirler. Tabi ki, tavuğun alındığı yerin de güvenilir olması önemlidir. Gerçek köy tavukları haşlandığı zaman, suyu yağlı ve açık sarı renkte olur. Köy tavukları ve gerçek çiftlik tavuklarının suyu da eti de çok lezzetli, kokusu da çok güzel olur. Bu bağlamda tavuk alırken rengine dikkat etmek gerektiği ve sağlıklı bir tavuğun renginin açık sarı olması gerektiği söylenebilir. Ancak tavuklar sarı görünsünler diye gıda boyası da kullanılmış olabilir. Bu sebeple tavuklar kesinlikle tanıdık, bildik tavukçulardan, süper marketlerden alınırsa en azından tavukların sağlıklı koşullarda beslendiği ve kesildiği bilinebilir.

Nerelerden Tavuk Alınması Doğrudur?

Süper marketlerin et reyonundan alınacak tavuklarda da TSE baskısı, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı onayı, Sağlık Bakanlığı belgesi olması gerekmektedir. Zira her markete güvenebilmek mümkün değildir. Ayrıca marketlerde satılan poşet tavukların son tüketim tarihine dikkat etmek gerekir. Son tüketim tarihine 2-3 gün kalmış olan tavukların asla alınmaması gerekir. Zira paketin üzerine yazılan son tüketim tarihi tavuğun bu süre içinde en uygun koşullarda saklanacağı düşünülerek hesaplanmaktadır. Ancak o tavuğun hangi koşullarda fabrikadan markete getirildiği, getirilince hemen dolaba yerleştirilip yerleştirilmediği de bilinemediğinden son tüketim tarihi çok da fazla gerçeği yansıtmayabilir.

 

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
468TakipçilerTakip Et
226TakipçilerTakip Et

En Popüler