Ana Sayfa HAYAT PRATİK Lastik Çizmelerin İçi ve Dışı Nasıl Temizlenir?

Lastik Çizmelerin İçi ve Dışı Nasıl Temizlenir?

Lastik çizmeler son yıllarda gençler arasında moda haline geldi. kolay kolay eskimeyen bu çizmeler ve botların ayaklarınızı kuru tutmak ve gelecek yıl da giymeniz için biraz özen göstermeniz gerekiyor.

Lastik Çizme Dışının Temizlenmesi
Lastik botların esnek kalmasını ve en iyi şekilde görünmesini sağlamak için, her yağmurdan sonra kullanım bittiğinde ıslaklığı silin ve çamurları temizleyin.

Çamur kurumuşsa, fırçalamak için orta kıllı bir fırça kullanın. Tabanlar üzerindeki girintili alanlara özellikle dikkat edin. Çamurları çıkarmak için eski bir diş fırçası gibi daha küçük bir fırça kullanmanız gerekebilir. Tabanı tamamen temiz olduğunda, ılık suya batırılmış eski bir bezle silin.

Daha ağır toprak veya kış tuzlarını çıkarmak için, bir çay kaşığı bulaşık deterjanı iki bardak ılık suda karıştırın. Solüsyona bir bez batırın ve botları üstten alta doğru temizleyin. Son olarak, botları sade suyla ve temiz bir bezle silerek durulayın.

Botların ısıtıcılar veya tam güneş ışığı gibi doğrudan ısı kaynaklarından uzak, doğal olarak kurumasını bekleyin.

İlgili: Ayakkabılarınız nasıl daha yeni görünür?

Lastik Çizmenin İçini Unutmayın
Lastik çizmelerin iç kısımları dışardan daha da fazla dikkat gerektiriyor. Botların çoğunda kirli ve kokulu olan bir astar ya da iç taban bulunur. Temizlenmezse, botların içi kokuya neden olan bakteriler ve sporcu ayak mantarı için üreme alanı olabilir .

İçini temizlemek için bir çay kaşığı sıvı ağır çamaşır deterjanı çözeltisi ve iki bardak ılık su ile karıştırılır. Solüsyona temiz bir bez ıslatın ve botun iç kısmının tamamını silin. Ardından, ikinci bir temiz bezi ılık suya batırın ve deterjan çözeltisini durulayın.

Bakterilerin büyümesini önlemek için ek bir önlem olarak, beyaz sirke ve suyla yüzde 50 / 50’lik bir çözelti karıştırın. Sirke karışımını bir sprey şişesine yerleştirin ve botların içini püskürtün. Botların doğrudan ısı ve güneş ışığından uzak kurumasını bekleyin.

Botları kirli taşkın sularında kullanıyorsanız, iç kısmı çam yağı veya fenolik (Lysol) dezenfektan ve temiz su çözeltisi ile dezenfekte edilmelidir.
NOT: klorlu ağartıcının uzun süreli kullanımı lastik çizmelere zarar verebilir.

Kokan botları tazelemek için, her bot için yaklaşık 1/4 bardak karbonat tozunu içini serpin . (Botların içi kuru olmalıdır.) Karbonat tozu gece boyunca veya daha uzun süre kalsın. Giymeden önce boşaltın.

İlgili: Kışlık ayakkabılardaki izleri yok etmenin pratik yolu

Lastik Çizmelerden Beyaz Film Nasıl Kaldırılır?
Oldukça sık, lastik çizme dışında beyaz mermer bir film veya toz gelişir. Bu çiçeklenme olarak bilinir. Kauçuk doğal bir ürün olduğundan, bazı sıcaklıklarda çözünmeyen parçacıklar yüzeye çıkabilir. Çiçeklenme çok çekici değildir ancak botların dayanıklılığını etkilemez.

Lastik çizmeleri orijinal parlak kaplamasına geri döndürmek için kullanabileceğiniz ticari spreyler vardır. Veya botları silmek için temiz bir bez üzerine birkaç damla zeytinyağı kullanabilirsiniz Her seferinde küçük bir alanda çalışın, botun üst kısmından tabana doğru gidin.

Asla ticari sprey veya zeytinyağı çizme tabanlarına uygulamayın. Kimse kaygan bir çizme gerektirmez!

İlgili: UGG botlar nasıl temizlenir?

Lastik Çizmelerinizi En İyi Görünümünü Korumak için 6 İpucu
Aşırı nemi emmek için daima çorap giyin. Bu koku ve lekeleri önlemeye yardımcı olacaktır.
Mümkünse botların giyilme aralarında havayla kurumasına izin verin.
Kurumayı hızlandırmak için botları bir saat temiz bir havlu veya kağıt mendille doldurun.
Kullanılmadığı zaman botları serin ve kuru bir yerde saklayın. Aşırı sıcaklıklardan kaçının.
Kenarların kıvrılma veya sarkmalarını önlemek için içlerini doldurarak çizmeleri dik olarak saklayın.
İç kısımların taze kokmasını sağlamak için, kullanmadığınız zamanlar içine bir poşette sedir, lavanta veya sade karbonat tozu ekleyin.

İlgili Makaleler

Koltuklarınızı Yeni Gibi Yapabilirsiniz

Koltukları daha uzun kullanmak istiyorsanız, bu basit tüyolarla koltuklarınızı yeni gibi yapabilirsiniz. Kumaş koltuklarınızı...

Banyoyu Kolay Temizlemek İçin Küçük Hileler

Banyoyu kolay temizlemek için bazı yöntemleri bilmeniz gerekiyor. Banyonuzu temizlemek için saatler harcayıp bir...

Kotun Çamaşır Makinasında Zarar Görmemesi İçin

Bazı insanlar kotunuzu asla yıkamanız gerektiğini veya yaparsanız elle yıkamanız gerektiğini düşünüyor. Bunları çok...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,791BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
238TakipçilerTakip Et

En Popüler

Soğan Suyu İle Yapabileceğiniz Tedaviler

Soğan suyu içinde bulundurduğu bileşenler sebebiyle gerçekten çok sağlıklıdır. Meyve veya sebze sularınızın içine koyup içebileceğiniz gibi farklı tedavi şekillerinde de kullanabilirsiniz. 1. Kulak Çınlamalarına  Malzemeler 1...

Koltuklarınızı Yeni Gibi Yapabilirsiniz

Koltukları daha uzun kullanmak istiyorsanız, bu basit tüyolarla koltuklarınızı yeni gibi yapabilirsiniz. Kumaş koltuklarınızı derinlemesine temizleyebilirsinizBu yazıda, mürekkep lekelerini gidermek, mikrofiber bir kanepeyi temizlemek,...

Banyoyu Kolay Temizlemek İçin Küçük Hileler

Banyoyu kolay temizlemek için bazı yöntemleri bilmeniz gerekiyor. Banyonuzu temizlemek için saatler harcayıp bir de kimyasal maddeler mi soluyorsunuz? Daha önce banyo temizliği için...

Kotun Çamaşır Makinasında Zarar Görmemesi İçin

Bazı insanlar kotunuzu asla yıkamanız gerektiğini veya yaparsanız elle yıkamanız gerektiğini düşünüyor. Bunları çok sık yapmadığınız sürece çamaşır makinesinde yıkamanız iyi olur. Aşağıdaki ipuçlarını...