Ana Sayfa HAYAT PRATİK Giysi ve Halıdan Losyon-Krem Lekelerini Çıkarabilirsiniz

Giysi ve Halıdan Losyon-Krem Lekelerini Çıkarabilirsiniz

Losyon veya krem, elbisenize, halıya veya döşemeye değil, size aittir. Vücut losyonlarının ve kremlerinin çoğu yağlı bir bileşen içerdiğinden, lekelenen kumaşa bağlı olarak uygulanacak işlem değişir.

Yıkanabilir Giysilerden Krem Lekeleri Nasıl Çıkarılır
Bir losyon veya krem ​​damlası kumaş üzerine düşerse, losyonu kumaştan olabildiğince uzaklaşmak için bıcağın tersini ve kredi kartınızın kenarını kullanın. Kesinlikle sürtmeyin, çünkü yağı daha derine iter ve lekeyi çıkarmayı zorlaştırırsınız.

Lekeleri yıkanabilir çamaşırlardan çıkarmak için, lekenin yağlı / balmumu bileşenine bir leke sökücü uygulayarak başlayın. Temizleyiciyi parmaklarınızla veya yumuşak kıllı bir fırçayla lekenin üzerine sürün. Bir leke çıkarıcınız yoksa, yağlı molekülleri toz deterjan ve suyla yapılan bir macun ile parçalayabilirsiniz. Sıvı deterjan da aynı işlevi görür.

Temizleme çözeltisinin kumaş üzerinde en az on beş dakika kalmasına izin verin, ardından lekeyi yumuşak bir fırçayla hafifçe fırçalayın ve sıcak suyla durulayın. Ardından giysiyi çamaşır makinasında yıkayın.

İlgili: Doğal leke çıkarma klavuzu

Losyon veya krem ​​renkli ise, boya izlerini gidermek için bazı ek işler yapmanız gerekebilir. Oksijen bazlı ağartıcı çözeltisini soğuk su ile karıştırın. Giysiyi tamamen batırın ve en az sekiz saat boyunca kalmasına izin verin. Leke çıkıncaya kadar işlemi tekrarlayın.

Kuru temizleme yapılan giysilerden krem lekesini çıkarma
Herhangi bir losyon veya krem ​​lekesini kumaş yüzeyinden mat bir bıçakla temizleyin. Kesinlikle sürtme veya ovma yapmayın. Bölgeyi kuru beyaz kağıt havluyla kurulayın. Leke ne kadar taze ike kuru temizlemeye götürmeniz yararlı olacaktır.

Krem Lekelerini Halı ve Döşemeden Çıkarma
Bir şişe losyon koltuğa veya halının üzerine dökülürse bir kaşık veya bıçağın tersiyle mümkün olduğunca almaya çalışın. Silmeyin, çünkü bu yalnızca halının liflerine daha fazla nüfus etmesini sağlar.

Sonra, ticari bir halı temizleme çözeltisi kullanabilir veya iki bardak soğuk suyla bir çorba kaşığı bulaşık deterjanı karıştırıp iyice karıştırarak kullanabilirsiniz. Solüsyona temiz beyaz bir bez batırın ve hafifçe sıkın. Lekenin dış kenarından merkeze doğru (bu lekenin daha da geniş yayılmasını önler) silin, lekeyi temizleme çözeltisiyle süngerle temizleyin. Halıdan temizlik bezine başka renk geçinceye kadar silmeye devam edin.

İkinci bir temiz beyaz bezi düz suya batırın ve temizleme çözeltisinin izlerini temizlemek için lekeli bölgeyi silin. Temiz ve kuru bir bezle kurulayın ve halıyı kurumaya bırakın. Kuruduğunda halı liflerini canlandırmak için elektrik süpürgesiyle süpürün.

Aynı basamaklar çoğu döşemeden lekeleri çıkarmak için kullanılabilir. Kumaşın ıslanmasını önlemek için daima en az miktarda temizleme çözeltisi kullanın. Minderli koltuklarda aşırı nem küflenmeye neden olabilir. İpek ve eski kumaşlar için leke çıkarmak için profesyonel bir temizleyiciye danışın .

İlgili: Lekeler ve lekeleri çıkarmanın doğal yöntemleri için tıklayın

İlgili Makaleler

Umumi Tuveletlerde El Kurutucularını Kullanmayın

Umumi Tuveletlerde El Kurutucularını Kullanmayın. Bu dünyadaki çok az zevk, ellerinizi bir el kurutucusunun...

Giysilerin Renginin Solmaması İçin Öneriler

Giysilerin Renginin Solmaması İçin Öneriler. Giyeceklerin ilk alındığı günkü gibi yeni görünmesi herkesin dileğidir....

Deniz Tuzu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Deniz Tuzu Hakkında Bilmeniz Gerekenler. Denizden hasat edilen tuz, normal tuz için verilen tuzun...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
451TakipçilerTakip Et
235TakipçilerTakip Et

En Popüler

Umumi Tuveletlerde El Kurutucularını Kullanmayın

Umumi Tuveletlerde El Kurutucularını Kullanmayın. Bu dünyadaki çok az zevk, ellerinizi bir el kurutucusunun altına koymak ve kutu makinesinin geri kalanını yapmasına izin verme...

Giysilerin Renginin Solmaması İçin Öneriler

Giysilerin Renginin Solmaması İçin Öneriler. Giyeceklerin ilk alındığı günkü gibi yeni görünmesi herkesin dileğidir. Hiç kimse solgun ve eski görünümlü kıyafetlerle gezmek istemez. Peki,...

Deniz Tuzu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Deniz Tuzu Hakkında Bilmeniz Gerekenler. Denizden hasat edilen tuz, normal tuz için verilen tuzun ötesinde herhangi bir şey öneriyor mu? Bazıları daha az sodyum...

Elektrik Gidince Buzdolabındaki Yiyeceklerin Bozulması Nasıl Engellenir?

Elektrik Gidince Buzdolabındaki Yiyeceklerin Bozulması Nasıl Engellenir? Elektrikler kesilince pek çok kişi ufak da olsa bir telaş duyar. Bunun sebebi günlük hayatta kullandığınız ve...