Ana Sayfa YEMEK Sarımsağı Doğrama Yöntemlerinden Hangisini Kullanmalısınız?

Sarımsağı Doğrama Yöntemlerinden Hangisini Kullanmalısınız?

0
751

Evinizde yemeklerde sarımsak kullandığınız zaman nasıl doğruyorsunuz? Genellikle ya bıçakla parçalara ayırıyoruz ya da rende yapıyoruz. Yemek konusunda uzman kişiler sarımsağı farklı şekilde bölüyorlar ve yemeklerinde kullanıyorlar. Her doğranma şeklinin sarımsakın lezzetini değiştirdiğini biliyor musunuz?

1

Bıçakla kıyma yöntemi:

Sarımsaklar bıçakla ince ince defalarca kesilir. Sarımsak küçük parçalar haline geldiğinde bıçağı üzerinde rastgele gezdirmeye devam edersiniz. Bu yöntemde sarımsak içindeki sıvılar ortaya çıkmaz. Bu şekilde kıyılan sarımsak nispeten daha hafif olur. Çiğneme sırasında ağızda hoş bir sarımsak tadı bırakır. Sarımsak yağı merhemi nedir? Nasıl yapılır?

2

Sarımsak sıkma yöntemi

Bu yöntem uzman ahçılar tarafından kesinlikle kullanmamaktadır. Bu yöntemde sarımsağın kokusu çok fazla ön plana çıkmaktadır. Ayrıca yeme esnasında sarımsak çok keskin bir hal alıyor ve dilinizi yakmaya başlıyor. Preslendiği için sarımsakın suyu da dışarıya çıkıyor. Sarımsak tozu nasıl yapılır?

3

Havanda Sarımsak Dövme yöntemi

Bu şekilde sarımsak içinde bulunan kükürt tamaman ortaya çıkıyor ve kokusu keskinleşiyor. Ayrıca sarımsakın suyu havanda kaldığı için sağlık açısından faydaları da azalıyor. Sarımsak ezme aleti neden kullanılmamalı

4

Bıçakla püre yapma yöntemi

Bu yöntemi uygulamak için biraz pratik yapılması gerekiyor. Önce sarımsakları küçük parçalar halinde bıçakla kesin. Ardından bıcağın yassı bölümüyle sarımsakları ezin. Bunu yaparken, üzerine biraz tuz da ekebilirsiniz. Bu sarımsak püresi nispeten lezzetini koruyacaktır. Ağzınızda acılık ve yanma hissi yapabilir. Sarımsak suyu nasıl yapılır, faydaları nelerdir?

5

Sarımsak rendeleme yöntemi

Bu yöntem sarımsak’ı tamamen püre haline getirir. Kokusunu ve lezzetini keskinleştirir ve ağızda acı bir tad bırakır.

Peki bu kesim yöntemleri yüksek ısıda ne gibi değişim geçiriyor.

bunu anlamak için bir kaşık tereyağını ocağın üzerinde eritip içine kıyılmış sarımsaklar atıldı. Sarımsak çayı neye iyi gelir?

6

Sonuç

Bıçak Kıyma: Hafif, tatlı ve çiğnenebilir oldu.

Sarımsak Sıkma: Bıçakla kıyılmış sarımsaktan daha sert bir lezzet verdi. Boğazınızda orta derece yanma yapabilir.

Havanda sarımsak: Sarımsak parçaları çok tatlı. Ağız içinde uzun süre yanma hissi bırakıyor.

Bıçak püresi: Ne çok tatlı ne de çok sert, ne çok hafif ne de çok güçlü.

Rendeleme: Biraz buruk bir tat bırakıyor. Diğer sarımsakları hazırlamaktan daha kolay. Ağızda tatsız bir acı bırakıyor. Ama kuvvetli değil.

 

YORUM YOK

Bir Cevap Yazın