Ana Sayfa SAĞLIK Tuzlu Su İle Gargaranın 10 Muhteşem Faydası

Tuzlu Su İle Gargaranın 10 Muhteşem Faydası

0
1824

Tuzlu su ile gargara yapmak hepimizin çocukluktan beri bildği ve zaman zaman uyguladığı bir yöntemdir. Genelilkle de grip dönemlerinden uygularız. Aslında çok basit bir yöntem olmasına rağmen tuzlu su çok daha fazla sağlık faydasını bize sunar.

Ilık bir bardak suyun içine bir tatlı kaşığı tuz koyun ve çözülünceye kadar karıştırın. Sonra suyu ağzınıza alın ve boğazınızın arkasına gidecek şekilde gargara yapın. Peki bunun sonuçunda ne gibi faydalar sağlayacaksınız?

1. Doğal pH Düzeyini korur
Tuzlu su, istilacı bakterilerin ürettiği boğazdaki asitleri nötralize etmeye yardımcı olur ve sağlıklı bir pH dengesinin korunmasına yardımcı olur. Normal pH dengesi aynı zamanda boğazdaki ve ağzındaki doğal bakterilerin gelişmesine ve istenmeyen bakterilerin birikmesine ve enfeksiyonlara neden olmamasına yardımcı olur.

2. Mukusu temizler ve burun tıkanıklığını hafifletir
Muhtemelen gripten korkmanın en büyük yanı öksürük ve burun tıkanıklığıdır. Sıcak tuzlu suyla yapılan gargara solunum yolunuzdaki ve burun boşluğundaki mukus oluşumunu inceltmeye yardımcı olur ve dışarı atar. Bu sadece iltihaplanmayı azaltmakla kalmaz, boğaz ağrısını hafifletir, aynı zamanda belirtilerinize en başta neden olan bakteri veya virüsü de dışarı atar. Ayak kokusu ve ayak sağlığı için tuzlu su nasıl kullanılır?

3. Kuru Öksürüğü Tedavi eder
Tuzlu su gargarası kuru bir öksürüğün tedavisinde de geçerlidir, çünkü gargara ıslak balgam oluşturur. Bir antitussif olarak çalışır, bu da öksürüğün durdurulmasına yardımcı olur.

4. Üst Solunum Yolu Enfeksiyonlarını Önler
Japonya’da yapılan bir araştırmaya göre, günde üç kez sıcak tuzlu su ile gargara yapmak üst solunum yolu enfeksiyonu geliştirme riskinizi% 40’a kadar azaltmak için kolay ve düşük maliyetli bir yoldur.

5. Bademciği Rahatlatır
Bademcikler boğazınızın arkasında bulunan iki doku topağıdır. Bunlar, bakteriyel veya viral bir enfeksiyon nedeniyle iltihaplanabilirler ve boğaz ağrısı, yutkunma sorunu ve bademcikler üzerinde sarı-beyaz bir kaplama gibi belirtilere neden olabilirler. Sıcak tuzlu su ile boğaz ağrısı boğaz ağrısı hafifletmeye yardımcı olabilir ve bazı belirtileri hafifletir. Ağız gargaranızı kendiniz yapabilirsiniz

6. Kötü Nefes Kokusunu Alınır
Sarımsaklı ekmek yediyseniz ya da kronik ağız kokusu ile uğraşıyorsanız tuzlu su gargarası etkili bir şekilde kurtulmanıza yardımcı olabilir. Sıcak tuzlu su gargarası doğal pH seviyesini geri yüklemek için ağzınızdaki asitleri nötralize edebilir ve ağız bakterilerini temizler. Bu da ağız kokusunun en büyük iki suçlusudur.

7. Kanayan ve Şişmiş Diş Etleri
Dişlerinizi fırçaladıktan ve diş macunu köpüğünde kan görüyorsanız bu bakterilerin neden olduğudiş eti hastalığının işareti olabilir. Ağzınızı tuzlu su ile durulama, iltihaplanmayı azaltmaya ve bu bakterilerle savaşmaya yardımcı olabilir.

8. Ağız Yaralarına İyi Gelir
Ağız yaraları kaşığı ağzınıza koyduğunuzda rahatsız edici ülserlerdir. Onlar hassas ve acı vericidir. Bunlara yanlışlıkla yanağınızın iç ısırma, belirli gıdalara duyarlılık veya menstrüasyon sırasında hormonal dalgalanmalar gibi çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Ağzınızı tuzlu su ile durulama, bazı ağrıyı hafifletebilir ve ağrıyı iyileştirme sürecini hızlandırabilir.

9. Diş Minesini Korur
Tuzlu suda diş çürümesini tersine çeviren bir mineral var – flüorür! Tuzlu sudaki florür, diş minesinde mineral kaybını önler ve güçlenmesine yardımcı olur. Dişlerinizdeki plak ve tartarların oluşmasını önlemenin 13 yöntemi

10. Ağzı Temizler
Ağzınızı tuzlu suyla çalkalamak, ağızda asitliği nötralize eder ve bakteri ve diğer istilacı mikropların büyümesine elverişli olmayan bir alkalin ortam yaratır. Böylece herhangi bir oral enfeksiyon gelişmesini engeller. Ayrıca ağız sağlığınız için önemli olan dişlerin arasındaki yemek kırıntılarının çıkarılmasına yardımcı olur. Buna ek olarak, tuzlu suyla durulama, dildeki beyaz birikimini etkili bir şekilde giderir.