Ana Sayfa HAYAT PRATİK Mutfak Artıklarından Enzim Temizleyicisi Yapabilirsiniz

Mutfak Artıklarından Enzim Temizleyicisi Yapabilirsiniz

0
511

Enzim temizleyicileri tam bir nimettir. Küçük çocukları veya evcil hayvanları olan herkes tam olarak ne demek istediğimizi anlar. Protein bazlı lekeler için tek çözüm olarak kabul edilenler (ot, idrar, kan) enzim temizleyicileri lekeyi tamamen yok ediyor.

Bu enzim temizleyici yeşil, toksik olmayan ve biyolojik olarak parçalanabilir.
Düzenli olarak yediğimiz yiyeceklerin çoğu, portakal, limon ve ananas gibi, derilerinde doğal olarak oluşan enzimler var. Kalan kabukları birkaç hafta boyunca bir şekerli su karışımına batırırak fermantasyon oluşmasını sağlar.

Enzim temizleyici olarak ananası seçtik. Çünkü ananas çoğu ticari temizleyicide kullanılan protein enzimi olan proteaz içeriyorlar. Papaya ve kivi kabukları da protein enzimleri içerdiklerinden kullanılabilir. Evinizde narenciye kabukları varsa, bunları da kullanabilirsiniz. Sadece biraz farklı enzimlerle kalacağınızı ve bunun sonunda temizleme gücünü etkileyebileceğini unutmayın. Halıdan evcil hayvan idrarı nasıl temizlenir?

Elde edilen temizleyici kahverengi bir renk olduğundan, kumaş üzerinde leke yapmaması için önce test edin.

Gerekli olan malzemeler
1 ananas
4 su bardağı süzülmüş su
1/2 fincan kahverengi şeker
1 çay kaşığı kuru maya

Yapılışı
Ananası soyun ve daha sonra yemek için meyvenin içine bir kenara koyun. Bir karıştırıcıda, ananas kabuğunu ve suyu birleştirin. Orta hızda karıştırın. Maya ve kahverengi şekeri ilave edin ve iyice karıştırın.
Karışımı büyük bir cam kavanozun içine dökün. Kapağını kapatın ve karanlık bir yerde saklayın.
Günde bir kez, karışımı çalkalayın ve kavanozun içinde biriken basıncı boşaltmak için kapağı açın. Bunu yapmazsanız, sonunda kavanozunuz patlayabilir, bu yüzden dikkatli olun ve havalandırmayı unutmayın.
4 hafta sonra, karışımı bir cam sprey şişesine süzün. Ananas kabuklarında kalan enzimleri almak için süzdüğünüz tülbenti sıkın.
Enzim temizleyici rahatlıkla kan, idrar, dışkı gibi temizlemelerde kullanabilirsiniz. Yataktan idrar lekeleri nasıl çıkarılır?