Ana Sayfa SAĞLIK Neden Sürekli Yorgun Hissediyorsunuz?

Neden Sürekli Yorgun Hissediyorsunuz?

Sebepsiz yorgunluk ve halsizlik hissi bazı dönemlerde yaşadığımız bir durumdur. Bazen mevsim değişikliklerinde veya hayatımızın düzeninde yaptığımız değişikliklerde yorgunluk hissi ile karşı karşıya kalabiliriz. Unutmamamız gereken en önemli nokta hiç bir halsizlik ve yorgunluk hissinin sebepsiz olmadığıdır. Belki fiziksel bir aktivite gerçekleştirerek yorgunluk yaşamıyor olabilirsiniz, ancak kesinlikle yorgunluk hissinin nedenleri arasında pek çok farklı faktör yer almaktadır.

Sizler için sebepsiz yere yaşadığımız halsizlik ve yorgunluk hissinin neden kaynaklanabileceğini inceledik. Bakalım yorgunluk ve halsizliğe neden olan faktörler arasında problemin kaynağını bulabilecek miyiz.

Sürekli Yorgun Hissetmenizi Sağlayan Nedenler

Neden Sürekli Yorgunsunuz: Depresyonda Olabilirsiniz

Özellikle uyku saatlerinde yaşanan düzensizlikler, iştahsızlık ve yorgunluk hissi depresyonun en önemli belirtilerinden bazılarıdır. Hayatınızdaki psikolojik değişimlerin neden olabileceği yorgunluk hissi tedavi edilmesi gereken boyutlarda olabilir, bu nedenle psikolojik destek alarak kısa sürede bu durumun üstesinden gelebilirsiniz. Yorgunluk bahardan mı yediklerinizden mi kaynaklanıyor?

Neden Sürekli Yorgun Hissediyorsunuz? Uykusuzluk ve Düzensiz Uyku Yorgunluk Hissi yaratabilir

Sağlıklı bir insanın günlük aktivitelerini en iyi şekilde yürütebilmesi için 7 ile 9 saat arasında sakin bir ortamda uyku uyuması gerekmektedir. Bu durum bazı hallerde mümkün olmayabilir ve yeteri kadar uyku uyuyamayabiliriz.

Sağlıklı bir uyku düzeni ile vücudunuzun en iyi şekilde yenilenmesini sağlarsınız ve bu sayede halsizlik hisside ortadan kalkmış olur.

Halsizliğin Sebepleri Nelerdir? Uyku Apnesi Olabilir

Genellikle KOAH hastaları ve kilo problemi olan bireylerin çok sık karşılaştığı bir rahatsızlıktır uyku apnesi. Uyku apnesi nedeniyle uyku esnasında belirli periyotlarda solunum problemleri yaşanır ve soluk alıp vermek imkansız hale gelir. Bu şekilde gece boyunca kesintilerle uyku uyumak vücut ritmini bozan bir durumdur. Tüm gece bu sıkıntılı durumları yaşayan bireyler gün içerisinde adeta sarhoş gibi hissederler ve yorgunluk hissi dayanılmaz derecede fazla olabilir. Kasvetli kış aylarında yorgunluk ve halsizlikten kurtulmanın yöntemleri

Yorgunluk ve Halsizliğin Nedenleri: Yetersiz Beslenme

Gün içerisinde ihtiyacımız olan tüm enerjiyi tükettiğimiz besinlerden elde ederiz bu nedenle tüm öğünleri eksiksiz şekilde tüketmek ve protein ile kompress karbonhidrat alımını gerçekleştirmek gerekmektedir. Aksi halde adeta benzini kalmayan bir araç gibi yolda kalırız ve halsizlik durumuyla karşı karşıya kalabiliriz. Ayrıca ara öğünlerde meyve ve kuvvetlendirici kuru yemişlerin yenmesi yaşam kalitesini ve günlük enerjiyi arttıran faktörlerdir.

Yorgunluk Hissinin Nedenleri? Kansızlık Olabilir

Özellikle bayanların periyodik olarak yaşamakta olduğu adet kanamaları kan kaybına neden olabilmekte ve bu durum uzun vadede sürekli olarak halsizlik ve yorgunluk hissi yaratabilmektedir. Bu nedenle kansızlığa bağlı olarak yaşanan yorgunluklarda düzenli ve yeterli beslenme problemin ortadan kalkmasını sağlayacaktır.

Sebepsiz Yorgunluğun Nedenleri? Aşırı Kafein Tüketimi

Günlük programınızı gözden geçirin ve aşırı derecede kafeinli içecekler tükettiğinizde normalden çok daha fazla halsiz ve yorgun hissettiğinizi göreceksiniz. Bu nedenle günlün kafein tüketme miktarı en fazla 2 fincan olmalıdır. Aşırı kafein tüketimi uykusuzluk, stres ve pek çok sinirsel semptomu beraberinde getirmektedir.

Yorgunluk ve Nedenleri: Yeterli Miktarda Su İçmemek

Vücudumuzun günlük su ihtiyacını yeterli miktarda karşılamazsak vücudumuz susuz kalır ve günlük aktiviteler için yeterli miktarda su sağlayamadığı için kendi öz suyundan kullanmak zorunda kalır. Bu durum aşırı derecede halsizlik ve yorgunluk hissinin oluşmasına neden olmaktadır.

Aşırı Yorgunluk ve Halsizlik Hissinin Nedenleri? Kalbe Dikkat

Düzenli olarak aktivite yapan bireylerin daha dinç olduğunu artık hepimiz biliyoruz ve kalp ritminde sürekli olarak aktiviteden uzak bir yaşam biçimi benimsendiyse, çeşitli aksaklıklar söz konusu olabilmektedir. Bu gibi durumların önüne geçebilmek için düzenli egzersizlerde bulunmalı ve kalbimizi çalıştırmalıyız. Bu sayede sağlıklı olarka çalışan kalp vücut direncini arttırır ve her türlü aktiviteyi yapmamıza olanak sağlar.

Halsizlik ve Yorgunluk Oluşma Nedenleri Nelerdir? Şeker Hastalığı Olabilir

Yüksek oranda bulunan şeker miktarı vücuda girdiğinde hücreye nüfus ederek metabolize edilemeyeceğinden vücut tarafından enerji kaynağı olarak kullanılamamaktadır. Şeker hastalığına bağlı olarak yeterli oranda besin tükettiğiniz halde halsizlik ve yorgunluk çok üst seviyelerde yaşanabilmektedir. Özellikle doktorunuzun önerdiği ilaç uygulamaları, düzenli uyku ve beslenme programları ile problemi ortadan kaldırmış olacaksınız.

Yorgunluğun Nedenleri: İdrar Yolu Enfeksiyonları

İdrarda yanma ile başlayan problemler halsizlik ve yorgunluğa neden olur. Genellikle idrar yollarında bulunan bir enfeksiyon sonucu meydana geliyor olabilir. Bu durumun tedavisi için doktorunuzun önereceği kısa süreli bir ilaç tedavisi fayda sağlayacaktır. Kış aylarında halsizlik hissedenler için 10 mükemmel tarif

Yorgunluğun Sebepleri: Hafta Sonu Uyku Düzeninin Bozulması

Yorgunluğun sebepleri arasında hafta sonu uyku düzeninin bozulması yer alıyor olabilir. Özellikle tüm hafta boyunca erken kalkan bünye hafta sonu daha serbest çekilde uyumakta ve vücut ritmi bu duruma ayak uyduramamaktadır. Özellikle hafta için çok erken kalkan bireylerde hafta sonu halsizlik ve yorgunluk görülebilmektedir. Bu normal bir durumdur ve hafta sonları da biraz olsun erken kalkarak bu sorunlar aşılabilir.

Yorgunluk ve Halsizliğin Diğer Nedenleri

* Günlük hayatımızda yaşadığımız yoğun stres ve psikolojik sorunlar.

* Alkol veya sigrara tüketimi.

* Kanser ve kansere bağlı olarak seyreden çeşitli rahatsızlıklar.

* Kadınlarda belirli bir yaşın üzerinde görülen menapoz.

* Bazı besinlere karşı seyreden alerjik durumlar.

* İnsulin direnci rahatsızlığı.

* Hipotiroide bağlı olarak metabolizmanın yavaşlaması.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sağlık İçin Temel Şifalı Bitkiler

Sağlık İçin Temel Şifalı Bitkiler. Sağlığı geliştiren temel bitkiler arasında mutfak otları, tonik bitkiler...

Göbek Yağlarını Yakan Güçlü İçecek

Göbek Yağlarını Yakan Güçlü İçecek. Kilo verme sürecinde en zor yağ yakılan bölgelerden biri...

Greyfurtun 13 Sağlık Faydası

Greyfurtun 13 Sağlık Faydası. Greyfurt, vücut için sayısız yararlı özelliklere sahip bir meyvedir. C...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
451TakipçilerTakip Et
235TakipçilerTakip Et

En Popüler

Çamaşırlarınız Neden Kötü Kokuyor?

Çamaşırlarınız Neden Kötü Kokuyor? Taze kokulu çamaşırlar elde etmeden önce, kötü kokuya neyin sebep olduğunu bulmanız gerekir. Birkaç ortak suçlu var. Küflü Çamaşır Makinesi Çamaşır makinenizin...

DIY Karışımı ile Gözlüklerdeki Çizikleri Giderin

DIY Karışımı ile Gözlüklerdeki Çizikleri Giderin. Çoğu gözlük camdan değil, bir tür plastik veya polikarbonattan yapılır. Lenslere zarar vermemek için çizikleri gidermeye çalışırken dikkatli...

Yaşlanma Karşıtı En İyi 10 Esansiyel Yağ

Yaşlanma Karşıtı En İyi 10 Esansiyel Yağ. Dünyanın neresinde olursa olsun milyonlarca kadın yaşları ilerledikçe yüzlerinde oluşan kırışıklıklardan kurtulmanın yollarını arıyor. Belki kırışıklıkları tamamen...

Paslı Izgara Tellerini Temizleme Yöntemleri

Paslı Izgara Tellerini Temizleme Yöntemleri. Mangalınızı dışarıda bırakırsanız, paslı ızgara tellerini nasıl temizleyeceğinizi bilmeniz gerekebilir. Izgara tellerini paslanmadan tutmak için dış mekanda bırakmayın.Kullandığınız yöntem,...