Ana Sayfa HAYAT Evinizde “Tuz Lambası” Bulundurun Hayatınız Değişsin

Evinizde “Tuz Lambası” Bulundurun Hayatınız Değişsin

0
437

Tuz lambası nedir diye düşünüyor olabilirsiniz. Tuz lambasının neden faydalı olduğuna ilişkin olarak verilebilecek en güzel cevap negatif(eksi) iyonlardır.
Negatif iyonlar, genel olarak havanın vitaminleri olarak ifade edilmektedir. Negatif iyonla bağdaşlaştıracağımız diğer bir kavram ise rahatlık hissidir. Bir ormanlık alanda, bir nehir kenarında ya da şehir merkezinden uzak bir köy ya da kasaba ortamında bir rahatlık hissi oluşur hepimizde. Bu hissin oluşmasını sağlayan en temel faktör ise negatif iyonlardır. Negatif iyonlar bulunduğumuz havayı temizler havanın tazelenmesini ve daha canlı hale gelmesini sağlar.
Çünkü tuz lambası havadaki bakteriler, polenleri, tozları, virüsleri, kılları kendisine çeker. Evde Havanızı Temizleyen Mükemmel Bitkiler

İşte Tuz Lambasının faydaları

1. Tuz Lambaları Hava Temizler ve Deodorize Eder
Tuz lambaları, havayı higroskopik güç kullanarak arındırır ; bu da, çevredeki ortamdan su moleküllerini çekip, bu molekülleri ve taşıyabilecekleri yabancı parçacıkları tuz kristalinde absorbe eder. HPS lamba, içindeki ampulün ürettiği ısıdan ısınırken, aynı su daha sonra havaya buharlaşır ve sıkışmış toz, polen, duman partikülleri tuza kilitli kalır.

2. Allerji ve Astım Belirtilerini Azaltır
Tuz lambaları mikroskopik toz parçacıklarını, hayvan tüylerini, küfü, küf ve benzeri şeyleri çevredeki havadan çıkardığı için en çok zaman geçirdiğiniz odaya bir veya iki lamba yerleştirerek alerji semptomlarını ciddi şekilde azaltabilirsiniz. Astımdan muzdarip insanlar bile bir iki hafta rahatlama fark eder.

3. Öksürmeyi Kolaylaştırır
Tuz lambası ısınır ve havadaki parçacıkların higroskopik olarak dolaşımına başladığında, serbest bırakılan moleküllerin yükünü de değiştirir. Evlerin çoğunluğu, kişinin sağlığı için özellikle iyi olmayan pozitif yüklü iyonlarla doludur. Pozitif iyonlar bir takım şeyler tarafından yaratılır, ancak çoğumuzun başlıca kaynağı elektronik malzemelerimizdir. Havadaki pozitif iyonlar akciğerlerimize gider. Bunların çıkarılması için negatif iyonlara ihtiyaç vardır. Tuz lambası bunu sağlar. Tuz lambanız gerçek mi, sahte mi?

4. Enerji Seviyesini Arttır
Sahilde vakit geçirmek veya dağlarda kamp yapmak ya da sabahları duş almak bir çok insanı canlandırır. Bunlar negatif iyonlar sayesinde olmaktadır. Gerçek şu ki, pozitif iyonlar vücudumuzdaki enerjiyi hapseder. Sürekli olarak yorgun hissediyor ve nedenini bilmiyorsanız, en fazla vakit geçirdiğiniz odaya tuz lambası koyun, bir hafta sonra farklı hissedeceksiniz.

5. Elektromanyetik Radyasyonu Yok Eder
Günümüzde ev ve işyerlerinde televizyon, bilgisayar, cep telefonu, tablet, ev aletleri sebebiyle metaforik bir elektromanyetik (EM) radyasyon okyanusunda yaşıyoruz. Bunun uzun vadede etkileri çok ciddidir. EM radyasyona sürekli maruz kalmak stres seviyesini arttırır, kronik yorgunluğa neden olur ve vücudun bağışıklığını düşürür.

Negatif iyonları havaya gönderirken, tuz lambaları elektromanyetik radyasyonu etkisiz hale getirmek için çalışır. Kendinize ve ailenizi potansiyel bir tehlikeden korumak için tuz lambasını bilgisayar, televizyon gibi sık kullandığını elektrikli cihazların yanına koyun. Evinizdeki negatif enerjiyi çıkarmanın 8 yolu

6. Daha İyi Uyku
Havadaki pozitif iyonlara aşırı maruz kalmanın sonucunda ortaya çıkan bir diğer yan etki sizi kaliteli bir uykudan mahrum etmesidir. Bu, pozitif yüklü parçacıkların kan ve oksijenin beyne düzensiz gitmesine neden olması uyku düzeninizi de bozar. Daha iyi bir gece uykusu için yatak odanızda bir tuz lambası bulundurun.
Ancak tamamen karanlık bir oda istiyorsanız, tuz lambasını kapatın. Lambayı koyduğunuz eşyanın zarar görmemesi için lambanın altında bir tabak koyun. Lamba söndüğünden terleme yapacaktır.

7. Konsantrasyonu Artırır
Tuz lambaları ruh halinizi doğal olarak geliştirmek veya günün sonunda dinlenmek ve gevşemenize yardımcı olmak için mükemmel bir yoldur. Aynı zamanda bu lambalar konsantrasyonu artırmak için mükemmeldir. Yine, bunun nedeni, negatif iyonların vücudunuz üzerindeki etkisidir. Kan ve oksijen beyne yeterince gider ve yeterli serotonin salgılanır.

8. Mevsimsel Duygudurum Bozukluğunun Tedavisi
Duygudurum ve enerji seviyelerini iyileştiren negatif iyonlar üretmenin yanı sıra, tuz lambaları doğal ve yumuşak bir ışık verir. Bu güneş ışığına yakın bir ışıktır. Mevsimsel Duygulanım Bozukluğunun belirtilerini hafifletmek için kullanılabilir.

9. Havadaki Statik Elektriği Azaltın
Statik elektrik sizi her zaman rahatsız edebilir. Kapı kolunu tutarken, bir arkadaşınızla tokalaşırken veya evcil hayvanınızı severken. Bulunduğunuz ortamdaki statik elektriği tuz lambaları yok eder. Kapalı mekanlarda havayı temizleyen 3 doğal yol

10. Çevre Dostu Işık Kaynağı
Tuz lambaları çevre dostudur. Rezervler 80 ila 600 milyon ton arasında bir ölçüye sahiptir ve bu da en az 350 yıl daha yetecek gibi görünmektedir. Düşük enerjili bir ampul ile tuz lambasını kullanabilirsiniz.

Not: Himalaya Tuz Lambası alabileceğiniz gibi Çankırı’da çok sayıda Tuz lambası üreticisi bulunuyor.