Ana Sayfa AİLE PET Kedi Mırıltısının Sağlığınıza Faydaları

Kedi Mırıltısının Sağlığınıza Faydaları

İnsanlar, hoşlandıkları bir şey yaparken, mutlu olur ve dinlenirler. Evcil havyalarla olan iletişim, günlük hayatın vermiş olduğu yorgunluk, stres ve tüm olumsuzluklara karşı sizi rahatlatır. Evinizde beslemekte olduğunuz bir hayvanın, ihtiyaçlarını karşılarken aranızda duygusal bir etkileşim meydana gelir. Bu sorumluluk, insanı yeniler ve sürdürebilmek için uğraş gerektirir. Özellikle çocuklar için, küçük yaşta hayvan sevgisini öğrenebilmeleri, saygı duyma, paylaşım ve kendinden başka var olan canlıların farkında olmaları açısından oldukça önemlidir.

111

Kediler de birçok kişi tarafından sevilen hayvanlardır. Kedilerin çıkardığı sesler ve varlıkları, yoğun strese, bazı sağlık sorunlara karşı iyi gelmektedir. Mırıltılar dinlendikçe, mutluluk verir ve duygusal dengenin korunmasına yardımcı olur. Yapılan araştırmaların vermiş sonuçlarda, kedi mırlamasının bir stres ilacı olduğu kanıtlanmıştır. İlaçlar, hobiler ve sosyal aktiviteler kadar mutluluk verdiği anlaşılmıştır. İnsanların, sevgi, güven, bağlılık gibi duygularını güçlendirir. Kediler varlıklarıyla, kendini yalnız hisseden kişilere arkadaşlık ettiği için mutluluk vermektedir.

Kedi Mırıltısının Yaraları

1

  • İnsanlarda, rahatlama ve sevgi duygusu geliştirir. Kedilerin vücut ısıları, insan vücut ısısını da yükseltir. Kedilerde mırıldama, insan vücudundan benzer duyguları uyandırdığı için sevgi bağı hissettiriyor. Bu durum ise, dolayısıyla stresi azalmaya yardımcı oluyor.
  • Her canlının bir iletişim şekli vardır. Kedilerinki ise mırlama, miyavlama gibi çıkardıkları seslerdir. Kişi yalnız kaldığında, birinin ona buradayım, yanındayım demesi iyi gelir. Kedilerin çıkarttığı sesler de, kişiye gelecektir.
  • Kedilerin çıkardığı ses, soft bir müzik yapısına sahiptir. Bu tür sesler beyinde, hem oksijen hem de glikoz tüketiminin artmasıyla kişide olumlu hisler ve mutluluk meydana getirir.
  • Rahatlatıcı etkisi, devamlı bir uğultu şeklinde olduğu için, alçak seslerde sakinleşen insanlara iyi gelmektedir. Sakin ve düşük ses tonuyla konuşan insanların, sakinleştirme etkisi bulunmaktadır. Aynı durum kediler için de geçerlidir.
  • Kediler 20-140 Hz aralığında ses çıkarırlar. Bu aralıktaki bir titreşim birçok hastalığın tedavisinde de etkilidir. Kedi sahibi olan kişilerin, daha az kalp krizi riski vardır. Kas sakatlıklarında iyileştirici etkisi bulunur. Bir kediyi sevmek, insanı sakinleştirir ve buna bağlı olarak stresi azaltır. Vücutta oluşan enfeksiyon ve şişliklere iyi gelir. Kedi mırlaması duymak, kan basıncını düşürür. Kedilerin çıkarmış olduğu ses seviyesi, kemik sağlığını korumada faydası olan en uygun aralıktadır.

2

Kediler, yalnız olduklarında, ne kadar mutlu olursa olsun mırlamazlar. Yalnızca yanında biri varken ses çıkardıkları kanıtlanmıştır. Bunu, bir iletişim dili olarak kullanmaları, yanında insan yokken mırıldamamasından anlaşılabilir. Bilim adamlarına göre kediler, mırlamayı insanlarla iletişim kurmak için geliştirmişlerdir. Kedilerin, ağır ağrılı hastalara yaklaşarak saatlerce mırladıkları ve buna bağlı olarak ağrılarda hafifleme olduğu, hekimler tarafından gözlenmiştir. Acılarınızda veya üzüntülerinizden kurtulmak için, birçok ağrı kesici, anti-depresan ilaçları kullanırken, kediler bunu doğal yollardan yapabilmekteler.

4

 

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Kedinizi Mutfak Tezgahından Nasıl Uzak Tutarsınız?

Kediler bir yerlerin üzerine zıplamaya bayılırlar. Eğer kedinizi çıkmasını istemediğiniz yerlerden uzak tutmakta zorlanıyorsanız,...

Giysi ve Mobilyadan Tüy Temizlemenin Pratik Yolları

Giysi ve Mobilyadan Tüy Temizlemenin Pratik Yolları. Tüy toplama silindirleri, kıyafet ya da mobilyalarınızdaki...

Kediniz Tuvalet Kabında Uyuyorsa

Kedinizin daha öncelerinden farklı olarak tuvalet kabında daha fazla oturduğunu ve hatta içinde uyuduğunu...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
451TakipçilerTakip Et
235TakipçilerTakip Et

En Popüler

Umumi Tuveletlerde El Kurutucularını Kullanmayın

Umumi Tuveletlerde El Kurutucularını Kullanmayın. Bu dünyadaki çok az zevk, ellerinizi bir el kurutucusunun altına koymak ve kutu makinesinin geri kalanını yapmasına izin verme...

Giysilerin Renginin Solmaması İçin Öneriler

Giysilerin Renginin Solmaması İçin Öneriler. Giyeceklerin ilk alındığı günkü gibi yeni görünmesi herkesin dileğidir. Hiç kimse solgun ve eski görünümlü kıyafetlerle gezmek istemez. Peki,...

Deniz Tuzu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Deniz Tuzu Hakkında Bilmeniz Gerekenler. Denizden hasat edilen tuz, normal tuz için verilen tuzun ötesinde herhangi bir şey öneriyor mu? Bazıları daha az sodyum...

Elektrik Gidince Buzdolabındaki Yiyeceklerin Bozulması Nasıl Engellenir?

Elektrik Gidince Buzdolabındaki Yiyeceklerin Bozulması Nasıl Engellenir? Elektrikler kesilince pek çok kişi ufak da olsa bir telaş duyar. Bunun sebebi günlük hayatta kullandığınız ve...