Ana Sayfa SAĞLIK Mandalina, Portakal kadar C Vitamini İçerir Mi?

Mandalina, Portakal kadar C Vitamini İçerir Mi?

0
140

Mandalina ve portakal gibi narenciye meyveleri kalp hastalığı ve kanser riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilecek fitokimyasallar içerir. Bu meyveler ayrıca lif, folat, potasyum ve C vitamini de dahil olmak üzere iyi bir temel besin kaynağıdır. Hem mandalina hem de portakal sağlıklı meyve seçenekleri olsa da, portakal, mandalina daha fazla miktarda C vitamini içerir.

C vitamini
Vücudunuzun, kan damarları, tendonlar, kemikler, bağlar, cilt ve kıkırdak da dahil olmak üzere birçok dokuda kullanılan kollajeni yapmak için C vitaminine ihtiyacı vardır. C Vitamini ayrıca yaraları iyileştirmek için de gereklidir ve vücudunuza serbest radikallerden kurtulmanıza yardımcı olmak için antioksidan görevi görür, böylece hücrelerinize zarar vermezler. C vitamini bakımından zengin gıdalar tüketmek kalp hastalığı, yüksek tansiyon, kanser, felç ve safra kesesi hastalığı riskini azaltmanıza yardımcı olabilir. C vitamini eksikliğinin sessiz işaretleri

C vitamini içeriği
Bir fincan mandalinada 52 miligram C vitamini bulunurken, aynı miktardaki portakal 96 miligram C vitamini içerir. Portakal, kadınlar için günde 75 miligram, erkekler için günde 90 miligram olan günlük C vitamini tavsiye edilen miktardan fazlasını sağlar.

Mandalinanın Üstünlüğü
Tükettiğiniz besinleri en üst düzeye çıkarmak için çeşitli meyve ve sebzeler tüketin. Portakal daha fazla C vitamini içersede mandalina biraz daha fazla demir, magnezyum, fosfor ve A vitamini içerir. C vitamini içeren yiyecekler bir miktar vitamini tahrip eder, bu nedenle bu yiyecekleri çiğ olarak yiyin. Portakaldan daha fazla su nasıl çıkarılır?