Ana Sayfa SAĞLIK Muhtemelen Görmezden Geldiğiniz Osteoporozun 7 Belirtisi

Muhtemelen Görmezden Geldiğiniz Osteoporozun 7 Belirtisi

Osteoporoz, kemiklerin kırılgan hale geldiği bir durumdur. Kemik kütlesi bozulur ve hastalar kemik dokusu kaybı da yaşar. Özellikle kadınlar olmak üzere 65 yaş ve üstü insanların yaşadığı yaygın bir durumdur. Osteoporoz da neredeyse asemptomatiktir.

Osteoporozda kemik yoğunluğu kaybı olduğu için, küçük bir düşme veya çarpma bile kemiğinizin kırılmasına neden olabilir.

Osteoporoz, yaşlandıkça farkında olmanız gereken önemli bir şeydir. Belirtilerini kesinlikle atlamamak gerekir.

1. Yaş
50 yaşına geldiğinizde, osteoporoz risk faktörleri hakkında doktorunuzla konuşmaya başlamanın zamanı gelmiş demektir. Daha fazla kalsiyum içeren diyet takviyesi önerilebilir.

65 yaşından büyük kadınlar ve 70 yaşından büyük erkekler yıllık olarak taranmalıdır. Ek olarak, 50 yaşın üzerinde bir kırığı olan herhangi bir kişinin osteoporoz için rutin olarak test edilmesi gerekir. Osteoporoz için geleneksel çin tedavi yöntemleri

2. Bazı İlaçlar
Sadece yaş değil, aynı zamanda osteoporozu etkileyebilecek bazı yaşam tarzı faktörleri var. Steroidler, enjekte edilebilir kontraseptifler ve bazı kanser tedavil ilaçları da riski arttırır. Depresyon veya mide ekşimesi gibi şeyler için temel ilaçlar da osteoporoz riskinizi artırabilir, ancak bu onları almayı bırakmanız gerektiği anlamına gelmez.

3. Boy Kısalması
Boy kaybı ve sarkık bir duruş sıklıkla yaşla birlikte gelir ve osteoporozu işaret edebilirler. Dikkate değer değişiklikler arasında iki veya daha fazla santimlik kısalmalar olur. Bu değişiklikler osteoporozun omurganızı etkilediği anlamına gelebilir. 50 yaşına geldiğinizde, her sağlık muayenesinde boyunuzu ölçtürün.

4. D Vitamini Eksikliği
D vitamini kemik sağlığı için kritiktir çünkü vücudun kalsiyumu emmesine yardımcı olur. Yeni araştırmalar, D vitamininin kardiyovasküler hastalıkları, kanseri ve bilişsel bozukluğu önlemedeki önemine de işaret ediyor. Eğer bir eksikliğiniz varsa, kemik ağrısı veya kas zayıflığı yaşayabilirsiniz , ancak bu semptomlar genellikle hafiftir.

D vitamini, cildiniz güneşe maruz kaldığında vücutta sentezlenir, bu yüzden birçok insan kış aylarında veya kuzey enlemlerinde yaşarsa bir eksiklik yaşar. D vitamini besin kaynakları çoğunlukla yumurta sarısı, balık ve balık yağları, güçlendirilmiş süt ve dana karaciğeri de dahil olmak üzere hayvansal kökenlidir. Kemikleriniz için bulgur yemelisiniz

5. Bir Kan Testinde Serum Kalsiyum veya Alkalen Fosfatazın Yüksek Seviyeleri
Bu test doktorunuzun kemik kaybı yaşayıp yaşamadığınızı tespit etmek için alabileceği tek bir önlemdir. Ayrıca kemiklerinizin büyümesini etkileyen Paget hastalığını dışlamak için de kullanılabilir. Bu test aynı zamanda karaciğer bozukluğu belirtileri aramak için de kullanılır.

6. Eklem Veya Kas Ağrıları
Osteoporoz sessizce gelişir, bu nedenle hastalık ilerlemeden önce muhtemelen ağrı yaşamayacaksınız. Yine de, osteoporozun rahatsızlığa neden olabilecek bazı yan etkileri vardır. Stres kırıkları ve kemikte küçük çatlaklar, günlük yaşamda ortaya çıkabilir ve bunlar ağrılı bir his yaratabilir.

Boyunuzu yitirmeye başladığınızda ve omurunuz birbirine daha yakın sıkıştığında, büyük olasılıkla sırtınızda ağrı hissedeceksiniz. Ve kaburgalarda küçük bir kırılma meydana gelirse, bir kaburgaya karşı bir sinir basabilir. Osteoporozun bir başka sinyali, onları destekleyen kemiklerle gevşemiş bağlantıları nedeniyle oluşan kas zayıflığıdır. Bunu, kollarınızı zorlamadan sandalyeden kalkmaya çalışarak anlayabilirsiniz.

7. Kırılma
Ne yazık ki, osteoporozun olabileceğinin ilk işareti genellikle kırılmadır. Aslında, kırık en sık görülen erken semptomdur. Kemikler inceltildiğinde ve kırılgan hale geldiğinde, hafif etki bile kırılmaya neden olur. Ve bazen, yaralanmaya neden olan etki çok az olduğu için, insanlar devam eden ağrıyı doktora gönderene kadar bir kemik kırdıklarının farkında değildir.

İlgili Makaleler

Sifonu Çekmeden Klozet Kapağını Kapatmalısınız

Bir düşünün. Sifonu ne zaman çekiyorsunuz? Klozet kapağını kapatmadan önce mi, kapattıktan sonra mı?...

Diş Temizleme Tozu Nasıl Yapılır?

Diş Temizleme Tozu Nasıl Yapılır? Diş macunlarının içinde sağlığa zararlı birçok madde bulunuyor. Bunlar...

Ylang Ylang Esansiyel Yağının Şaşırtıcı Faydaları

Ylang ylang esansiyel yağı, yakın zamana kadar fazla bilinen bir yağ olmamasına rağmen, birçok...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
451TakipçilerTakip Et
235TakipçilerTakip Et

En Popüler

Evinizde Örümcek Ağılarının Oluşmaması İçin

Açık havada bir örümcek ağı görmek sizi rahatsız etmeyebilir ama evinizdekiler aynı şekilde değildir. Örümcekler her ne sebeple olursa olsun içeri girerler. Bazen soğuk...

Sirke İle Fırçalar Nasıl Temizlenir?

Sirke, saç fırçaları dahil ev eşyaları için ideal ve ucuz bir temizlik maddesi olmasını sağlayan doğal antiseptik özelliklere sahiptir. Sirkenin yakıcı özellikleri bakterileri öldürebilir...

Yıkanan veya Silinen Halılarda Kalan Sarılıklar Nasıl Yok Edilir?

Yıkanan veya Silinen Halılarda Kalan Sarılıklar Nasıl Yok Edilir? Temizlik her geçen gün bayanların yeni şeyler öğrendiği alanlardan biridir. Üzerinde vakit geçirilen halıların bu...

Dondurucudan Hemen Çıkarmanız Gereken 5 Şey

Dondurucu, yemek planlaması, yaz ürünlerinin korunması ve daha fazlası için kullanışlı bir araçtır - ancak dikkatli değilseniz, rasgele yiyeceklerle dolu bir kara delik (veya...