Ana Sayfa SAĞLIK Karabuğdayın Sağlık Yararlarını Biliyor Musunuz?

Karabuğdayın Sağlık Yararlarını Biliyor Musunuz?

Karabuğday‘ – bu isim buğdayı andıran bir tahıl türü olduğunu gösterebilir. Fakat karabuğdayın buğdayla hiçbir bağlantısı yoktur. Aslında, ravent (ışgın), kuzukulağı ve madımak ile yakından ilişkili olan bir meyve tohumudur. Bu tanecik benzeri tohumlar benzersiz bir üçgen şekle sahiptir ve buğday taneleri ile aynı büyüklüktedir.

Karabuğdayın Sağlık Faydaları:
Karabuğday bir besin güç kaynağıdır. Glütensiz olması, buğday, çavdar, arpa ve yulaf için mükemmel bir alternatif olabilir. Bu nedenle buğday ve çölyak hastalarına alerjisi olanlar için uygun olarak kabul edilir. Yüksek oranda lif ve protein içeriğine ve önemli miktarda demir ve magnezyum içeriğine sahiptir. Ayrıca, tüm sekiz esansiyel amino asidi içerir. Karabuğday aynı zamanda şaşırtıcı organik bileşenlerle savaşan fito besinler ile doludur. Karabuğdayın sağlığa faydaları, şaşırtıcı beslenme profiline bağlanabilir.

1. Kilo Kaybı Yardımları:
Tam tahıl karabuğday kilo vermek isteyenler çok yardımcı olabilir. Karabuğday, buğday veya arpaya göre daha az kaloriye sahiptir. Doymuş yağ ve kolesterol içermez, diyet lifi ve protein bakımından zengindir. Karabuğdayın cilt ve saç sağlığına yararları

2. Diyabetik dostu:
Kalorisi düşük ve yağsız olan karabuğday, diyabetik hastalar için ideal bir besindir. Karabuğday, kılcal duvarları güçlendiren ve kanamayı azaltan tıbbi bir kimyasal içerir, böylece yüksek tansiyon ve şeker hastalığı olan kişilerde ölümcül felç ve kalp krizi riskini azaltır. Diyabetiklerde mikro damar bütünlüğünü ve dolaşımını iyileştirir, böylece sinirlerin ve kas hücrelerinin zarar görmesini ve böbrek fonksiyon kaybını önler. D-chiro-inositol, tip II diyabetik hastalarda eksik olan bir bileşiktir. Bu bileşik, tip II diyabetin kontrolü ve tedavisi için uygun insülin iletimi için gereklidir. Karabuğday da D-chiro-inositol içerir.

3. Tansiyonu Düşürür:
Karabuğday, kan damarlarını gevşeterek kan basıncını iyileştirmede etkili olan iyi bir magnezyum kaynağıdır. Bu, zararlı kimyasallar kullanmadan doğal olarak kan basıncını düşürür.

4. Kardiyovasküler Sağlık:
B vitaminleri, özellikle niasin, folat ve B6 vitamini bakımından zengin olan karabuğday, kalp damar sağlığı için oldukça faydalıdır. Bu vitaminler kandaki kolesterol konsantrasyonunu azaltır. Niasin, kan damarı kuvvetini ve kolesterol giderimini daha da artıran yüksek yoğunluklu lipoproteinlerde (HDL) bir artışa neden olur. Demir, magnezyum, fosfor, bakır ve manganez gibi mineraller kan basıncını düşürmede ve kan oksijenlenmesini arttırmada yardımcı olur. Karabuğday, plak oluşturan trigliseritleri ve düşük yoğunluklu lipoproteinleri (LDL) kaldıran yüksek kaliteli proteinler içerir. Bu nedenle karabuğday, kalp fonksiyonlarının ve diğer kardiyovasküler problemlerin zayıf olduğu insanlar için oldukça faydalıdır.

5. Meme kanserine karşı koruma:
Araştırmalar, karabuğday gibi kepekli tahıllardan elde edilen lif bakımından zengin bir diyetin meme kanseri riskini azalttığını kanıtlamıştır. Aslında, kepekli lif yiyen menopoz öncesi kadınlar meme kanseri gelişme riskini düşüktür. Karabuğdayın antioksidan özellikleri genellikle röntgen ışınlayıcılar için bir panzehir olarak kullanılır. Antioksidanlar, liganlar östrojen alımında önemli bir rol oynar ve bu nedenle menopoz sırasında veya sonrasında kadınlar için faydalıdır. Bitki lignaları, bağırsaklarda memeli lignalarına dönüştürülür. Bunlardan biri enterolakton olarak adlandırılan meme kanseri ve hormonlarla ilgili diğer kanser türlerine karşı koruduğuna inanılmaktadır.

6. Çocukluk Çağı Astımına Karşı Koruma:
Araştırmalara göre, karabuğday gibi kepekli tahılların tüketimi, çocukluk çağı astım riskini yaklaşık yüzde 50 azaltabilir. Yüksek oranda magnezyum ve E vitamini içermesi nedeniyle, karabuğday, çocukluk çağı astımının görülme sıklığını azaltmada yardımcı olabilir. Karabuğday gevşeme yastıkları nasıl yapılır?

7. Safra Taşlarını Önler:
Çözünmeyen lif bakımından yüksek olan karabuğday, safra kesesi taşlarının önlenmesinde yardımcı olabilir. Çözünmeyen lif, gıdanın bağırsaklardan geçişini hızlandırır, insülin duyarlılığını arttırır, ancak safra asitlerinin ve kan şekeri salgılanmasını azaltır.

8. Karabuğday Protein Sağlık Faydaları:
Karabuğday, sağlık açısından birçok fayda sağlayan çok yüksek kalitede proteinler içerir. Amino asitlerle birlikte bu protein, diyabet ve obezitenin önlenmesinde kilit bir faktör olmasının yanı sıra kolesterol seviyelerinin düşürülmesine yardımcı olur. Ek olarak karabuğday proteinleri, anjiyotensin dönüştürücü enzimin aktivitesini azaltarak hipertansiyonu azaltır.

9. Sağlıklı Kemik Yapısı:
Karabuğdayda bulunan manganez, kemik oluşturmak için temel enzimler oluşturarak ve insan vücudunda metabolik ilerlemeye yardımcı olmak için bir koenzim olarak hareket ederek sağlıklı kemik yapısını sağlar. Aynı zamanda bağ dokularının oluşumu, kalsiyum emilimi ve yağ ve şekerin metabolizmasında aktif olarak rol oynar. Magnezyum kemik ve diş sağlığı için de faydalıdır. Sinir uyarılarını iletir ve enerji üretimine yardımcı olur. Kalsiyumun vücut tarafından emilimini kolaylaştırır ve osteoporoz gelişimini önler. Bu nedenle karabuğdayın sağlıklı bir kemik yapısına katkıda bulunacağı çok şey vardır.

10. Ruh Sağlığı:
Karabuğday da zihinsel sağlığa katkıda bulunur. Ruh halini olumlu yönde etkileyen triptofan içerir, böylece mutlu olur ve depresyonu önler.

11. Diğer Yararlar:
Fosfor, magnezyum, demir, bakır, çinko ve manganez gibi mineraller bakımından zengin ve yüksek flavonoid içeriği olan karabuğday, düşük hemoglobin ve sık soğuk algınlığı ve grip tedavisinde etkilidir. B vitamini kompleksi içeriğinin yüksek olması nedeniyle karabuğday, şekerli madde tüketimini kısıtlamalarını gerektiren karaciğer rahatsızlıkları ve hastalıklarından muzdarip olan insanlara sıklıkla önerilmektedir.

İlgili Makaleler

Aft İçin Ev Çözümleri

Aft İçin Ev Çözümleri. Ağzı ülseri olarak adlandırılan ağrıyan yaralara neyin neden olduğunu tam...

Sarımsağın Faydalarını Arttırmanın Yolları

Sarımsağın Faydalarını Arttırmanın Yolları. Sarımsak kokusu sebebiyle olumsuz bir izlenim bıraksa da, sağlık açısından...

Bağırsak Kurdu İçin Kırmızı Soğan Tedavisi

Bağırsak Kurdu İçin Kırmızı Soğan Tedavisi. Soğanda bulunan kükürt, bağırsak kurdunu etkili şekilde tedavi...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
451TakipçilerTakip Et
235TakipçilerTakip Et

En Popüler

Mermer Üzerindeki Lekeler Nasıl Çıkarılır?

Mermer Üzerindeki Lekeler Nasıl Çıkarılır? Mermer son derece dayanıklı bir malzeme olduğundan ve şık da göründüğünden ev dekorasyonlarında sık sık kullanılır. Mutfak tezgâhı, zemin...

Buzdolabına Koymanız ve Koymamanız Gereken Ürünler

Buzdolabına Koymanız ve Koymamanız Gereken Ürünler. Yemeklerimizde kullandığımız her şeyi genellikle bozulmaması için buzdolabına koyuyoruz. Ancak buzdolabını açıp baktığımızda aslında bazı ürünlerin orada olmaması...

Limon Kabukları İçin 10 İnanılmaz Kullanım

Limon Kabukları İçin 10 İnanılmaz Kullanım. Bir dahaki sefere bir limon kestiğinizde, kabuğu atmak istemeyeceksiniz. Gerçek şu ki, limon kabukları pratik uygulamalara sahiptir! İşte...

Sirke İle Temizlenmemesi Gereken Yerler

Sirke İle Temizlenmemesi Gereken Yerler. Yeşil temizlik günümüzde çok yaygın. Yeşil temizlik denilince de sirke en çok kullanılan ürün haline geliyor. Sirke, evinizdeki her...