Ana Sayfa YEMEK Lezzeti Bozulmadan Pilav Isıtmanın Yolları

Lezzeti Bozulmadan Pilav Isıtmanın Yolları

Bir önceki günden kalan yemekler ısıtıldıklarında çoğu zaman ilk yapıldıkları zamanki lezzetini kaybederler. Sulu yemekler yine biraz daha lezzetli kalsalar da makarna, pilav gibi kuru yemekler ısıtıldıklarında kesinlikle lezzetlerinden bir şeyler kaybetmektedirler. Oysaki makarna, bulgur pilavı ve pirinç pilavı Türk yemek kültürünün çok önemli parçaları olduğundan neredeyse her akşam yemeğinde sofranın başköşesinde yerlerini alırlar. Bu sebeple doğru şekilde pişirilmeli ve lezzetini koruması için en uygun yöntemle saklanıp ısıtılmalıdır. Pilavın kalorisini düşürmenin yolları

Pilavı Bir Gün Sonrası İçin En Sağlıklı Saklama Yolları

  1. Bir gün önceden kalan pilavın lezzetini koruması için öncelikle pişirildiği tencerede saklamaya özen göstermek gerekir. Çünkü azaldığı için temiz bir tencereye alınan pilavın yağı, aroması ve tabii ki lezzeti pişirildiği tencerede kalır. Bir kaptan diğerine aktarılmadığında pirinçlerin ezilmesi veya kırılması da söz konusu olmayacaktır.
  2. Bir sonraki gün için saklanan pilavın kabının kapağı mutlaka kapalı olmalıdır. Ağzı açık kalan kaptaki pirinçler kurur ve hava ile temas eden pilavın lezzeti kaybolur.
  3. Pilav buzdolabında saklanacaksa oda sıcaklığına kadar soğuması beklenmelidir. Tüm yemeklerde olduğu gibi pilavda da sıcakken buzdolabına koymak lezzet kaybına ve çabuk bozulmaya sebep olur. Karnabahar pilavı nasıl yapılır?

En Leziz Pilav Isıtma Yolları

  1. Bir sonraki gün ısıtılacak pilavın yapıldığı tencereden başka bir kaba boşaltılmamış olması ısıtmayı kolaylaştırır. Zira karıştırmak daha kolay olacağından ısıyla beraber yumuşayan pirinçler kırılmaz ve ezilmez.
  2. Pilav kesinlikle yüksek ısıda, kısa sürede ısıtılmaya çalışılmamalıdır. Bu şekilde hem tencerenin dibi tutar hem de aşırı ısı yağın yanıp sağlığı tehdit edecek bakteriler üretmesine sebep olabilir. Pilav düşük ısıda, yavaş yavaş ve fazla karıştırılmadan ısıtılmalıdır.
  3. Pilav tenceresi düşük ısıdaki ocağın üzerine konulduktan kısa bir süre sonra hafif tıkırtı sesleri gelir. İşte o zaman yarım çay bardağı kaynar su pilavın içine dökülmelidir. Pilav az miktarda kaldıysa 1 kaşık su bile yeterli olabilir. Su eklendikten sonra kesinlikle karıştırılmadan tencerenin kapağı kapatılmalıdır. 1-2 dakika beklendikten sonra hafifçe karıştırılır, kapağı kapatılarak ısıtılmaya devam edilir. Hemen ardından ocak söndürülür ve 10 dakika beklenir. Pilav nasıl tane tane olur?

Artan Pilavı Mikrodalga Fırında Isıtmak

Bir önceki günden kalan pilav, oda sıcaklığına geldikten sonra mikrodalgaya dayanıklı bir boşaltılır ve ağzı sıkıca kapatılır. Bu şekilde buzdolabına kaldırılan pilav, ısıtılmak istenildiğinde içine bir miktar ılık su eklenerek mikrodalga fırına yerleştirilir. Fırın yemek ısıtma ayarına getirilir ve 2 dakikalık süre ayarlanır. İki dakika sonra pilav servise hazırdır.

Not: Pilavı buzdolabında veya soğuk bir balkonda saklayacak olan kişilerin, asla bir günden fazla beklememeleri gerekir. Pilav, ertesi gün ısıtılıp tüketildiğinde lezzetini ve sağlığını korurken, iki gün bekleyen pilavın hem lezzeti kaybolur hem de bozulmaya yüz tutar.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Deniz Tuzu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Deniz Tuzu Hakkında Bilmeniz Gerekenler. Denizden hasat edilen tuz, normal tuz için verilen tuzun...

Kalıbına Sıkışan Kek Nasıl Çıkar?

Kalıbına Sıkışan Kek Nasıl Çıkar? Kekin, kek kalıbına yapışması ve çıkmaması durumu her kek...

Nohut Unu Nasıl Yapılır?

Nohut Unu Nasıl Yapılır? Özellikle yüksek protein içeriği nedeniyle vejeteryanların ve glütensiz beslenmeyi tercih...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
451TakipçilerTakip Et
235TakipçilerTakip Et

En Popüler

Çamaşırlarınız Neden Kötü Kokuyor?

Çamaşırlarınız Neden Kötü Kokuyor? Taze kokulu çamaşırlar elde etmeden önce, kötü kokuya neyin sebep olduğunu bulmanız gerekir. Birkaç ortak suçlu var. Küflü Çamaşır Makinesi Çamaşır makinenizin...

DIY Karışımı ile Gözlüklerdeki Çizikleri Giderin

DIY Karışımı ile Gözlüklerdeki Çizikleri Giderin. Çoğu gözlük camdan değil, bir tür plastik veya polikarbonattan yapılır. Lenslere zarar vermemek için çizikleri gidermeye çalışırken dikkatli...

Yaşlanma Karşıtı En İyi 10 Esansiyel Yağ

Yaşlanma Karşıtı En İyi 10 Esansiyel Yağ. Dünyanın neresinde olursa olsun milyonlarca kadın yaşları ilerledikçe yüzlerinde oluşan kırışıklıklardan kurtulmanın yollarını arıyor. Belki kırışıklıkları tamamen...

Paslı Izgara Tellerini Temizleme Yöntemleri

Paslı Izgara Tellerini Temizleme Yöntemleri. Mangalınızı dışarıda bırakırsanız, paslı ızgara tellerini nasıl temizleyeceğinizi bilmeniz gerekebilir. Izgara tellerini paslanmadan tutmak için dış mekanda bırakmayın.Kullandığınız yöntem,...