Ana Sayfa SAĞLIK Karabuğday Çayının İnanılmaz Faydaları

Karabuğday Çayının İnanılmaz Faydaları

Kilo verme sürecinizi artırmak için ideal bir glutensiz seçenek mi arıyorsunuz? Diyetinize sağlıklı ve yeni bir içecek eklemek ister misiniz? Eğer öyleyse, Karabuğday çay poşetlerini almalı ve düzenli olarak kullanmaya başlamalısınız.

Karabuğday Çayının Faydaları

1. Ödemi Önler
Avrupa Farmakoloji Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmaya göre, Karabuğday çayı, Kronik Venöz Yetersizlik nedeniyle oluşan ödem şişliklerinin tedavisinde oldukça etkilidir. Karabuğdayın sağlık yararlarını biliyor musunuz?

2. Önemli Kardiyovasküler Avantajlar
Kalp ve Damar Bozukluğu’ndan (CVD) muzdarip 220 postmenopozal kadın üzerinde yapılan bir çalışma, haftada en az 6 kez karabuğday taneleri veya çayı tüketmenin CVD’nin işaretlerini ve ilerlemesini kontrol etmeye yardımcı olduğunu gösteriyor. Ayrıca, postmenopozal kadınlarda, yüksek tansiyon ve yüksek kolesterolü olan diğer yaygın sağlık sorunlarından birini azaltır.

3. Kan şekerini azaltır
Karabuğday çayının veya konsantresinin diyabetik farelerde kan şekeri seviyesini düşürdüğü araştırmalar sonucu ortaya çıktı. Bununla birlikte, Karabuğday çay veya konsantrelerinin hazırlanması işlemi, bu durumda, normal yöntemden farklıdır.

4. Böbrek Fonksiyonunu Geliştirir
Karabuğday konsantresi veya yüksek yoğunluklu çay, kasıtlı olarak böbrek hasarı verilmiş farelere verildiğinde böbrek fonksiyonunda önemli bir iyileşme gösterdi ve böbrek hastalığının ilerlemesini yavaşlattı. Ancak, deney henüz insanlar üzerinde denenmemiş, ancak böbrek problemleri yaşayan insanlarda benzer sonuçlar vermesi beklenmektedir.

5. Diyabetin Tedavisinde Faydalı
Karabuğday çayında bulunan bileşenlerin, diyabetik farelerde kan şekeri seviyelerini düşürmede faydalı olduğu bulundu. Karabuğdayda bulunan rutin, yeni stratejilerle kullanıldığında tip 2 diyabetin önlenmesinde son derece yararlıdır.

Bilim adamları, glukoz düşürücü etkinin, hem hayvanlarda hem de insanlarda hücre sinyalleşmesinde ve glikoz metabolizmasında çok önemli bir rol oynadığı tespit edilen bir chiro-inositol bileşiğinin varlığından kaynaklandığına inanmaktadır. Araştırmacılar, chiro-inositolün bir insülin taklidi olarak hareket edebileceğine ve vücut hücrelerinin insüline duyarlılığını artırabileceğine inanmaktadır.

6. Ovulasyon Fonksiyonunu Geliştirir
Karabuğday tohumu ve taneleri, polikistik over sendromundan muzdarip hastalarda insülin etkilerini artıran D-Chiro-Inositol ile yüklenmiştir . Bu nedenle, yumurtlamanın işleyişini iyileştirmeye, kan basıncı seviyelerini düşürmeye, serum androjen ve plazma trigliserit konsantrasyonlarını düşürmeye katkıda bulunur. Karabuğdayın cilt ve saç için yararları

7. Kanser ve Kalp Hastalıklarına Karşı Korur
Tahıllarda ve Karabuğday gibi tam tahıllarda bulunan fito-besinler, sindirimi ve bazı mide ve safra kesesi problemlerini iyileştirmede son derece yardımcıdır . Karabuğday bitkisi, vücudu meme kanserine ve diğer hormona bağımlı kanserlere ve kalp hastalıklarına karşı koruduğu bilinen enterolakton gibi memeli liganlarına dönüştürülen bir tür dost florasını içerir. Karabuğday çayı veya kahve gibi içeceklerdeki lignan içeriği nispeten düşük olsa da, düzenli alımı vücudun kanserle mücadele yeteneğinde önemli bir gelişme gösterir ve kalp problemlerini uzak tutar.

8. Bağışıklığı Arttırır
Karabuğday suda çözünen, çözünmeyen ve yağda çözünen antioksidanların önemli bir kaynağıdır. Tokotrienoller, E vitamini, fenolik asitler, selenyum ve fitik asit dahil olmak üzere çeşitli besinler açısından zengindir. Bunlar vücudun bağışıklık seviyesini arttırmada son derece iyidir . Antioksidanlar vücuttaki toksik serbest radikallerle savaşarak zararlı viral, bakteriyel ve fungal enfeksiyonlara karşı koruma sağlar.

9. Kilo vermeye yardım eder
Karabuğday çayı daha az kaloriye sahiptir ve bu nedenle yüksek kalorili içecekler için ideal bir alternatiftir. Karabuğday çay ile yüksek kalorili içeceklerin yerine kilo vermenize ve tekmenin tadını çıkarmanıza yardımcı olur. Bu çayın kilo kaybı üzerindeki etkisi hakkında çok fazla kanıt bulunmamasına rağmen, araştırmacılar karabuğday çayında doğal olarak oluşan bir antioksidan olan kateşinlerin varlığının kilo kaybını artırabileceğine inanıyor.

10. İyi Bir Kafein Kaynağı
Yeşil çay antioksidanlar bakımından zengindir ve kilo kaybı ve genel sağlık için faydalıdır. Bununla birlikte, diyetinizde kafeini azaltmanız önerilmişse ve düşük oksalatlı bir diyeti uyguluyorsanız Karabuğday çayı en iyi alternatiftir.

İlgili Makaleler

Gözlerdeki Kaşıntı ve Kuruluk İçin Damla Hazırlayabilirsiniz

Gözlerdeki kaşıntı ve kuruluk, alerjiler, az uyku, kuru hava, parfüm gibi etkenlerden dolayı olur....

Evde Yetiştirebileceğiniz Tedavi Edici 8 Bitki

Tedavi edici 8 bitki evinizde her zaman bulunmalı. Başınız ya da boğazınız ağrıdığında veya...

Diş Gıcırdatma İçin En İyi 11 Esansiyel Yağ

Diş gıcırdatma dünyada bir çok insanın sıkıntısıdır. Sabah kalktığınızda dişleriniz ve çeneniz ağrıyor mu?...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,856BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Kürdan Kullanmanın 11 Mükemmel Yolu

Kürdan kullanmanın 11 mükemmel yolu. Kürdan, dişler arasında sıkışan yiyecekleri çıkarmaktan çok daha fazla şey için kullanılabilir. Bu küçük sivri uçlu tahta çubuklar, onları...

Gözlerdeki Kaşıntı ve Kuruluk İçin Damla Hazırlayabilirsiniz

Gözlerdeki kaşıntı ve kuruluk, alerjiler, az uyku, kuru hava, parfüm gibi etkenlerden dolayı olur. Göz damlaları bu konuda size yardımcı olsada bazen tahriş ve...

Cildinize Zarar Veren 9 Duş Hatası

Cildinize zarar veren 9 duş hatası var. Kuru, kaşıntılı ciltle uğraşmaktan bıktıysanız duş alışkanlıklarınız suçlu olabilir! Hangi hatalardan kaçınmanız gerektiğinizi ele aldık. 1. Lif Kabağı...

İpek Yastık Kılıfında Uyumak İçin Çok Neden Var!

İpek yastık kılıfında uyumak için çok neden var! Çoğumuz geleneksel pamuklu yastıklarda uyuruz. Pamuk nemi emer, cildi kurutur ve kırışıklıklara neden olur. Bu nedenle...