Ana Sayfa YEMEK Pasta (Turta) Kabuğu Nasıl Yapılır?

Pasta (Turta) Kabuğu Nasıl Yapılır?

0
819

En iyi turtalar en iyi kabukla olur. Bu yazımızda size adım adım turta kabuğunun nasıl yapılacağını adım adım anlatacağız. Bu mükemmel turta kabuğu ile çok lezzetli pastalar yapacaksanız.

Gerekli olan malzemeler
1 su bardağı un,
1/2 çay kaşığı tuz,
1/3 su bardağı tereyağını eritin ve soğutun
3 yemek kaşığı su
1/4 bardak şeker

Kremayı eklemeden önce kabuğunu 5 dakika boyunca 275 derece fırında pişirin.

Adım 1
Un ve tuzu bir kasede karıştırın. Bir hamur işi karıştırıcısı veya iki bıçakla, hamur ufalanıncaya kadar (küçük bezelye büyüklüğü) kısaltarak kesin.

Adım 2
Karışım üzerine 1 çorba kaşığı buz gibi su serpin ve bir çatalla hafifçe karıştırın. Kuru bileşenler nemli olana ve karışım bir top oluşana kadar tekrarlayın.

Adım 3
Unlu bir yüzeyde, tek kabuklu bir turta için hamuru top haline getirin. Çift kabuklu bir turta için, bir kısmı diğerinden biraz daha büyük olan hamuru bölün ve toplara şekil verin. Topları herhangi bir çatlak veya kırılma olmaması için basarak bir daire haline getirin. Plastik ambalajın içine sarın ve istenirse daha kolay kullanım için soğutun.

Adım 4
Hafifçe unlanmış bir yüzeyde ve unlu bir oklava ile hamuru açın. Pasta tabağından 2 santim kalınlığında bir hamur oluncaya kadar açın.

Adım 5
Hamuru oklava ile pasta kabına koyun. Hamuru sığdırmak için kesinlikle çekiştirmeyin. Hamurun kenarlarını elinizle veya makasla düzeltin.

Adım 6 (çift hamurlu bir turta için)
Eğer yaptığınız turtanın üzerini de kapatacaksanız hamuru açın ve üzerine koyun. Bıçakla, pişirme sırasında buharın çıkmasını sağlamak için yarıklar açın.

Adım 7 (çift hamurlu bir pasta için)
Üste koyduğunuz hamuru alttaki hamuru kaplayacak şekilde örtün.

Adım 8 (çift hamurlu bir pasta için)
Baş parmağınızı jantın içine yerleştirin. Böylece turta kabuğunun kenarlarını şekillendirin. Tamamen sızdırmaz hale getirmek için parmaklarınızı tüm kabuğun etrafında hareket ettirin.