Ana Sayfa GÜZELLİK Saç İçin Zeytinyağı mı Hindistan Cevizi Yağı mı Daha İyi?

Saç İçin Zeytinyağı mı Hindistan Cevizi Yağı mı Daha İyi?

Zeytinyağı ve Hindistan cevizi yağı gibi doğal yağlar kuru ve hasarlı saçlar için en iyi ev ilaçlarıdır. Hem zeytinyağının hem de Hindistan cevizi yağının birçok tedavi edici özelliği vardır. Peki saç bakımı için hangi yağ en iyisidir?

Hem Hindistan cevizi yağı hem de zeytinyağı, saç sağlığı için doğal tedavilerdir. Bunları tek başına kullanabileceğiniz gibi farklı ürünlerle birleştirerek de kullanabilirsiniz.

Her iki yağ da kurulukla mücadele eder. Ancak Hindistan cevizi yağı kuru saçlar için belki de en iyi yağdır.

Aşağıda her iki yağın da saç için ne gibi yararlar sağladığını görebilirsiniz.

Zeytinyağının saç için faydaları
Gerçek sızma zeytinyağı soğuk presleme yöntemiyle elde edilir. Sızma zeytinyağı sadece %1 asidi içerir ve pek çok sağlık ve güzellik faydası vardır.

1. Zeytinyağı saçları nemlendirir
Zeytinyağı, saçta kullanıldığında Hindistan cevizi yağından biraz daha ağırdır. Bu özellik yağı, saçın korunması için mükemmel hale getirir.

Hindistan cevizi yağı, saça kolayca zeytinyağı ve diğer bitkisel yağlardan daha fazla nüfuz edebilir. Ancak zeytinyağı saçı kaplayabilir ve çevresel unsurlardan koruyabilir.

Aşırı rüzgârlı soğuk bir bölgede yaşıyorsanız, zeytinyağı mevsimsel kırılma ve kuruluk oluşumunu önlemeye yardımcı olabilir.

2. Zeytinyağı saçı yumuşatır
Hafta bir defa saça zentinyağı uygulamak, kuru saçın daha yumuşak ve daha yönetilebilir hale getirmeye yardımcı olur.

Saçınızı yumuşatmak için zeytinyağı nasıl kullanılır?
Saç derisine ve saçınıza masaj yaparak zeytinyağı sürün. Birkaç saat ya da bir gece saçınızda kalmasına izin verin. Sonra şampuanla normal yıkama yapın.

3. Zeytinyağı kepek oluşumunu önler
Saça sıcak zeytinyağı uygulamak kepeği önleyebilir ve kepek sorununu çözebilir.

Kepek için zeytinyağı nasıl kullanılır?
Önce yarım fincan zeytinyağını hafif ısıtın, saçlarınızı ve kafa derisine masaj yaparak sürün. 30 dakika ila bir saat kadar bekletin ve şampuanla yıkayın.

4. Zeytinyağı saç kırılmalarını önler
Saçlarınızın uçları çok fazla kırılıyorsa, saç uçlarınıza zeytinyağı sürerek sorunu çözebilirsiniz.

5. Zeytinyağı saçın daha hızlı uzamasını sağlar
Saç derisinin sağlıklı olmasını saçın hızlı uzaması için önemlidir. Zeytinyağındaki güçlü antioksidanlar sağlıklı saç derisini korumanıza yardımcı olabilir. Zeytinyağı ile yapılan düzenli saç derisi masajı, saç foliküllerinde kan dolaşımını artırabilir. Bu da saçlarınızın daha sağlıklı olmasını ve daha hızlı uzamasını sağlar.

Saç için Hindistan cevizi yağının faydaları
Hindistan cevizi yağı, hem cildi hem de saçları koruyabilir ve nemlendirebilir. Zeytinyağından daha fazla doymuş yağa sahiptir, bu da saçların daha kalın ve daha güçlü hale gelmesini sağlayabilir.

1. Hindistan cevizi yağı hasar koruması sağlar
Saçlar ıslakken en hassas oldukları zamanlardır. Saçınızı tararken ya da kuruturken hasar görebilirler. O nedenle yıkamadan önce saçlara Hindistan cevizi yağı sürmek, saçı hasarlara karşı koruyabilir.

2. Hindistan cevizi yağı kepeğe karşı korur
Kepek, mantar veya maya enfeksiyonu nedeniyle ortaya çıkar. Hindistan cevizi yağı, laurik asit içerir. Güçlü ve doğal bir antifungal ve antimikrobiyaldır. Hindistan cevizi yağı, sadece kepek oluşumunu engellemez, aynı zamanda sorunu kökten çözmenize yardımcı olur.

3. Hindistan cevizi yağı UV koruması sağlar
Hindistan cevizi yağı, 8 faktör güneş koruyucu içerir. Bu nedenle, zararlı UV ışınlarından hem saçınızı hem de cildinizi koruyabilir.

4. Hindistan cevizi yağı saçın uzamasına yardımcı olur
Hindistan cevizi yağı, nemlendirme özelliği ile saç dökülmesini durdurabilir. Hindistan cevizi yağı saçınıza sürekli koruma sağlayabilir. Yağ, saçların uzun ve sağlıklı büyümesine olanak sağlar.

İlgili Makaleler

Yağlı Ciltler İçin Temizlik Pedi Nasıl Yapılır?

Yağlı ciltler için temizlik pedi çok önemlidir. Çünkü yağlı ciltler temiz tutulmalı. Böylece  yağın...

Elma Sirkesini Banyo Yaparken Kullanmanız İçin 4 Neden

Elma sirkesini banyo yaparken kullanmanızın size sağlayacağı çok önemli faydaları var. Elma sirkesi karbonat...

Şampuana Tuz Eklerseniz

Şampuana tuz eklerseniz neler olur biliyor musunuz? Hepimiz tuzun mutfağımızın en önemli maddelerinden biri...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,819BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Çarşafların Mis Gibi Kokması İçin Ev Yapımı Sprey

Yatak çarşafları yıkandıktan sonra yatağınıza serince mis gibi kokar. Ancak bir iki yatıştan sonra yatağınızda bu güzel kokudan eser kalmaz. Yatağınızın çarşafları değiştirinceye kadar...

Makarna Haşlama Suyunu Kullanmanın 10 Yolu

Makarna haşlama suyunu kullanmanın 10 yolu. Lezzetli makarnalar pişirdikten sonra, makarnayı haşladığınız suyu dökmeyin, farklı yerlerde kullanın! Makarna suyunu, farklı yemekler için, güzelliğiniz için...

Ahşap Mobilyaları Koruma ve Parlatma Yöntemleri

Ahşap eşyaların hoş görünmesini istiyoruz, ama her zaman güzel görünmesini sağlayan şeyin, aslında ahşabın kendisi için iyi olamayacağını bilmeniz gerekiyor. Aerosol ahşap cila spreyleri...

Sedef Hastaları İçin Kapsaisin (Acı Biber) Merhemi

Sedef hastaları için kapsaisin (Acı Biber) merhemi tarifi. Kapsaisin acı biberde bulunan, yakıcı molekülün adıdır. Reçetesiz satılan ağrı kremleri ve merhemlerde bulunan ortak bir...