Ana SayfaSAĞLIKMısır Püskülünün Faydalarını Biliyor musunuz?

Mısır Püskülünün Faydalarını Biliyor musunuz?

Taze mısırı haşlanmış ya da közde çok severiz. Yeşil dış kabuğu ve ucundaki püskülleri ise çöpe atarız. Oysa ki, mısır püskülünün çayını yaparak çok sayıda faydasından yararlanabileceğinizi biliyor muydunuz?

Mısır püskülü, baş ağrılarından eklem ağrılarına, idrar söktürmeden ödem atmaya kadar çeşitli faydalar sağlar. Mısır püskülü çayı nasıl yapılır?

Mısır püskülünü hem taze hem kurutulmuş şekilde kullanabilirsiniz. Onları taze olarak saklamak isterseniz, hava geçirmez bir kaba koyun ve buzdolabında saklayın. Bu şekilde birkaç hafta tazeliğini koruyabilir. Tamamen kurutarak daha sonra uzun süre saklanabilir.

Mısır püskülleri, antioksidan bakımından zengindir. Ayrıca, potasyum, kalsiyum ve B2 vitamini, C ve K gibi önemli besin maddelerini içerir. Lezzetli haşlanmış mısır yapmanın püf noktası

1- İdrar yolu enfeksiyonlarını tedavi eder

Mısır püskülleri, idrar yolu enfeksiyonlarında anti-inflamatuar bir madde olarak çalışır. Temel olarak idrar yolları astarını kaplar ve tahrişi önler. Mısır püskülü çayı tüketimi, iltihaplı mesaneyi ve idrar yollarını yatıştırmaya yardımcı olur. İdrar yapmanızı sağlar ve böylece üriner sistemde bakteri oluşma riskini azaltır. Ayrıca tahriş olmuş prostat bezini yatıştırmak için de kullanılır.

2- Bir diüretik aracı olarak çalışır

Mısır püskülü, çağlar boyunca diüretik ajan olarak kullanılmıştır. Fazla su ve atıkların vücuttan atılmasına yardımcı olur ve böylece su tutma ile ilgili komplikasyonları azaltır. Kış ayları için mısır kurutun

3- Böbrek taşı oluşumunu engeller

Böbrek taşları, ağrı ve sıkıntıya neden olabilecek küçük kristalleşmiş birikimlerden oluşur. Böbrek taşlarının oluşumunu önlemek için eski zamanlardan beri mısır püskülü kullanılmaktadır. Mısır püskülü kullanımı idrar akışını artırabilir ve böbreklerdeki tortu oluşum riskini azaltabilir.

4- Kan pıhtılaşmasını kolaylaştırır

Kanda pıhtılaşma sürecine yardımcı olan K vitamini içerir. Bu, bir yaralanma durumunda aşırı kan kaybı yaşamamanızı sağlar.

5- Kan basıncını düşürür

Günümüzde birçok insan hipertansiyon veya yüksek tansiyon sorunu yaşamaktadır. Yüksek tansiyonu azaltmak için mısır püskülü çayı tüketebilirler. Mısır ununun faydalarını biliyor musunuz?

6- Kan şekerini düzenlemeye yardımcı olur

Mısır püskülü çayı, son zamanlarda yapılan çalışmaların bulgularına göre kan şekeri sorunları olanlara yardımcı olur. Yayınlanan bir araştırmada, mısır püskülü çayının insan vücudunda insülin üretimine yardımcı olduğunu ortaya koydu.

7- Ağrıyı azaltır

Mısır püskülü, anti-enflamatuar özellikleri ile bilinir. Geleneksel tıp takipçileri, gut ve artrit gibi iltihaplı rahatsızlıkların neden olduğu ağrıyı azaltmak için kullanılabileceği görüşündedir. Mantar, püskülün diüretik etkisi vücut eklemlerinde ürik asit oluşumunu önleyebilir.

8- Kolesterolle mücadele etmeye yardımcı olur

Kan dolaşımındaki kolesterol, uzun vadede bazı kritik rahatsızlıkların ortaya çıkmasına neden olur. Doktorlar, kolesterol düzeylerini düşük seviyede tutmak, sağlıklı kalmanın ve kalp rahatsızlıklarının önlenmesinin anahtarı olduğunu söylüyor. Mısır püskülü, kolesterolü dengede tutmaya yardımcı olur. İyi mısır nasıl seçilir?

9- C vitamini kaynağıdır

Mısır püskülünde, bağışıklığı artırmak için ideal olan C vitamini bulunur. Aynı zamanda insan vücudundaki sayısız fonksiyonların düzenlenmesinde önemli bir rol oynar.

10- Obezite ile mücadeleye yardımcı olur

Obezite günümüzde insan nüfusunun büyük bir bölümünü etkileyen önemli bir sağlık tehdidi. Mısır püskülü, vücutta fazla su ve atıkları ortadan kaldırmaya yardımcı olduğundan, kilo almamada katkı sağlar.

Çayı sürerek kullanım

Mısır püskülü çayını, cildinize sürerek de kullanabilirsiniz. Kızarıklıklar gibi deri problemlerine karşı sürerek uygulanabilir. Aynı zamanda cilt yaralarının neden olduğu kaşıntı ve ağrı hafifletmeye yardımcı olur. Kağıt torba içinde mısır nasıl patlatılır?

Mısır Püskülünün diğer faydaları

Deri pigmentasyon sorunlarını gidermeye yardımcı olur

Bir dizi çalışma mısır püskülü tüketiminin cilt pigmentasyonu sorunlarıyla başa çıkmada yardımcı olabileceğini göstermiştir. Bu, vitiligoya yakalananlar için yararlı olabilir.

Vücuttaki mineral seviyeleri dengeler

Bu çayın tüketilmesi, sağlıklı yaşam için gerekli olan insan vücudundaki hayati mineral seviyelerini dengelemeye yardımcı olur. Vücudunuzdaki ideal sodyum düzeyini korumaya yardımcı olur. Bayatlayan patlamış mısır nasıl tazelenir?

Dikkatli olmanız gereken konular

Genel olarak tüketilen mısır püskülü çayı güvenlidir, yetişkinler ve çocuklar kaygılanmadan alabilirler. Bununla birlikte, kullanıma başlamadan önce birkaç yönünü göz önünde bulundurmanız gerekir.

Mısır püskülü tüketilmesi kandaki potasyum seviyelerinin azalmasına neden olabilir. Bu durum cilt problemlerine ve alerjilere neden olabilir.

Hamile ya da emziren kadınlar mısır püskülü çayını makul miktarda alabilir. Bununla birlikte, bu çayı daha büyük miktarlarda içmek önerilmez, düşüğe neden olabilir. O nedenle doktora danışılmadan tüketilmesi önerilmez. Koçan mısır nasıl saklanır?

Mısır püskülünün belirli ilaçlarla etkileşime girme ihtimaline karşı da dikkatli olmanız gerekir. Şeker ya da tansiyon ilacı kullanıyorsanız dikkatli olmanızda ayda var.

Kan inceltici ilaçlar kullanıyorsanız, bu çay ilacın etkisini azaltacaktır.

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
476TakipçilerTakip Et
225TakipçilerTakip Et

En Popüler