Ana SayfaYEMEKEvde Çikolatalı Fıstık Ezmesi Yapımı

Evde Çikolatalı Fıstık Ezmesi Yapımı

Çocukların olduğu kadar, büyüklerinde severek yediği bir ürün olan fıstık ezmesini, katkı maddelerinden arınmış şekilde tüketebilmek için evde de üretilebilir. Çok önemli bir B vitamini olan fıstık ezmesi, lezzetli olduğu kadar kalori de yüklü olduğu hatırlanmalıdır. Büyüme çağındaki çocukların ve sporcuların, fıstığın içeriğindeki faydalı yağlara ihtiyaçları olduğundan, güvenli şekilde tüketebileceği bu gıda, fazla tüketilmesi halinde kilo yapabilir. Fazla hareketli bir hayatı olmayanların, kısıtlı tüketmesinde fayda vardır. Mikrodalgada fıstık ezmeli çikolatalı toplar

Fıstık Seçimi

Ana malzeme olan fıstık, seçilirken dikkatli olunmalı ki, sonucu olumsuz etkilemesin. Mümkünse taze fıstık olmalı ve yine mümkünse yeni kavrulmuş olmalı. Ayrıca, mutlaka tuzsuz fıstık olmalı. Tuzlu fıstıkların, tuzlu iç kabuklarını temizleseniz bile, fıstığın özüne geçmiş olan tuzu bertaraf edemeyeceğinizden, fıstık ezmesinin sonucu etkileyecektir. En uygun olanı, kabuklu yer fıstığı alıp, dış kabuklarını kırdıktan sonra iç kabuklarını da elle tek tek soymak, sonra bu fıstıkları, yüksek ısılı ateş üzerine koyduğunuz tavada kavurmaktır. Yeni kavrulmuş ve henüz ılık haldeyken ezilen fıstık, gevrek bir yapıda olacağından, kolay ezilir ve yağını daha kolay bırakır. Fıstık ezmesi nasıl yapılır?

Fıstık Ezmesi Tarifi

Kendi ellerinizle temizlediğiniz ve kavurduğunuz, iki su bardağı yer fıstığını, mutfak robotunun parçalayıcını kullanarak, eziniz. Bu ezme işleminde, istenen sonucun alınabilmesi için, ezme işlemi yaptığınız aletin soğumasına izin vererek, 3 kere 5’er dakikalık çalıştırmak gerekmektedir. İyice ezilen ve kendi yağını bırakan fıstık ezmesini, uygun büyüklükte bir kavanoza koyarak üzerine, iki yemek kaşığı süzme bal ekleyiniz. Kıvamı, sürülmeye uygun gibi gelmedi ise, bir yemek kaşığı fındık yağı ekleyebilirsiniz. İstediğiniz kıvama gelene kadar, yemek kaşığıyla yağ ekleyip, karıştırıp, kıvamı kontrol ediniz. Katkı maddesi ve koruyucu olmadığından, raf ömrü çok kısa olan bu gıdayı, uygun sürede bitirip, tükendikçe yeniden yapmanız, uygun olacaktır.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
472TakipçilerTakip Et
226TakipçilerTakip Et

En Popüler