Ana Sayfa YEMEK TATLI TARİFLERİ Şerbetli Tatlılar Nasıl Uzun Süre Saklanır?

Şerbetli Tatlılar Nasıl Uzun Süre Saklanır?

Şerbetli tatlılar hem yapım aşamasında hem de yeme aşamasında kişiyi son derece mutlu eder. Kızarmış baklavaların üzerine şerbet konduğunda çıkan koku, tatlıların şerbeti içlerine çekişi ve oluşan muazzam tat mükemmel bir zevk yaşatmaktadır.

Genellikle bizim mutfaklarda özellikle şerbetli tatlılar yapıldığında son derece çok miktarda yapılmaktadırlar. Bu nedenle tatlıyı yediğimizdeki zevk kadar tatlıyı Nasıl uzun süre boyunca sağlayacağımızı bilmemiz son derece önemlidir.

Ayrıca uzun süreli saklama yöntemleri, aniden misafiriniz geldiğinde ikram edebilecek ürününüz olması açısından son derece önemlidir.

Şerbete Limon Koymak Şekerlenmesini Önleyecektir

Yaptığınız tatlının şerbetine bir yemek kaşığı kadar limon suyu ilave etmeniz tatlınızın şerbetinin zaman içerisinde kristalleşerek şekerlenmesini önceleyecektir. Bu sayede yaptığınız şerbetinizi çok daha uzun süre muhafaza edebilirsiniz.  Ayrıca limon çok hoş bir aroma verdiği için tüm tatlılara yakışmaktadır. Yani rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Buzdolabı Yerine Kuru Yerleri Tercih Edin

Buzdolabı tatlıyı soğuttuğu için şekerlenme miktarını arttırmaktadır. Yani aslında buzdolabının alt kısmı tatlınızı korumak yerine ona kötülük yapmaktadır.  Bu nedenle şerbetli tatlınızı kuru ve temiz bir yerde saklamanız çok daha faydalı olacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken asıl husus tatlınızın saklandığı yerde hiç güneş görmemesidir. Güneş tatlınızın yapısını bozabilir.

Buzluklarda Hava Almadan Uzun Süre Saklayabilirsiniz

Tatlılarınızı en uzun vadeli saklama yöntemi kesinlikle buzluklarda tutmaktır. Hava almayacak şekilde bir buzdolabı poşeti içine veya ağzı vakumlu bir kabın içine koyarak buzluklarda dondurabilirsiniz.

Tatlılarınızın çok daha taze kalması için esasında en iyi yöntem şerbetini henüz dökmeden saklamak, sonrasında buzluktan çıkarıp üzerine şerbet ilave ederek ilk günkü tazeliğine geri döndürmektir.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Dondurucuya Koyabileceğinizi Bilmediğiniz Gıdalar

Herkes, dondurucunun soğutulmuş yiyecekleri, etleri ve sebzeleri depolamak için ideal olduğunu bilir; ancak bu...

10 Ortak Pişirme Hataları

Yemek pişirmeye karar verdiniz tarifi harfiyen uyguladınız ama yemeğiniz istediğiniz gibi olmadı. Neden böyle...

Kereviz Tozu Nasıl Yapılır?

Baharatlar yemeklere lezzet katmak için vazgeçilmezlerdir. Kerevizi de toz haline getirerek, uzun süre saklayabilir...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
452TakipçilerTakip Et
235TakipçilerTakip Et

En Popüler

2021 Yemek Masası Modelleri ve Sezonun Trendleri

Yemek odası, ailenizle ve tanıdıklarınızla unutulmaz sohbetler etmeniz ve günlük enerji ihtiyacınızı karşılamanız için geniş olanaklar sağlar. Misafirliğe uygun, dinlenme imkanı sağlayan, zarif ortamın...

Mandolin Dilimleme Aleti İle Sık Yapılan Hata

Meyve ve sebzeleri incecik, kağıt gibi kesebilen mandolin dilimleme aleti ve rendesi eğer yanlış kullanırsanız, istenmeyen ağır yaralanmalara neden olabilirsiniz.Patatesten cips yapmak, turpları salataya...

Dondurucuya Koyabileceğinizi Bilmediğiniz Gıdalar

Herkes, dondurucunun soğutulmuş yiyecekleri, etleri ve sebzeleri depolamak için ideal olduğunu bilir; ancak bu kullanışlı mutfak cihazı, diğer pek çok eşyayı da muhafaza etmek...

Konserve Kavanozlarını Dezenfekte Etme Yöntemleri

Yazlık sebze ve meyveleri kışa saklamak için konserve yapmak en pratik yoldur. Ancak konserve için kullanacağınız konserve kavanozlarını çok iyi dezenfekte etmeniz gerekir. Bu...