Ana SayfaSAĞLIKBöbreklerinize Gerçekten Zarar Veren 7 Yiyecek

Böbreklerinize Gerçekten Zarar Veren 7 Yiyecek

Böbrekler zor iş yapıyor. Kan dolaşımındaki atık ürünleri filtrelemek ve boşaltmak sadece bir başlangıçtır. Böbrekleriniz ayrıca vücudun genel sıvı dengesini sağlamanın yanı sıra kırmızı kan hücreleri yapan, kemik sağlığını sağlayan ve kan basıncını düzenleyen hormonları serbest bırakır.

Böbreklerimizi hem bilerek hem de bilmeden, diyet, ilaçlar ve çevresel toksinler yoluyla çokça kullanıyoruz. Sonuç böbrek kanseri, taşlar, polikistik böbrek hastalığı veya hatta böbrek yetmezliği ile mücadele olabilir.

Bütün bunların yanında böbreklerimizi yediklerimizle de yoruyor ve zarar veriyoruz. Hatta sağlıklı görünen bazı yiyeceklerböbrekleriniz için zararlı. Böbrek taşları için işe yarayan 8 doğal çözüm

Aşağıdaki 7 gıdanın hiçbirinde aşırıya kaçmadığınızdan emin olun.

1. Kuruyemiş
Eğer böbrek taşına eğiliminiz varsa fındık iyi bir aperatif değildir. En sık rastlanan böbrek taşı tipinde bulunan oksalat adı verilen bir mineral fındıkta bulunmaktadır. Böbrekleri doğal yoldan temizleyen içecek

2. Avokado
Bu kremsi ve lezzetli yeşil meyveler bize yağ yemenin sorun olmadığını öğretti. Bununla birlikte, avokado, sıvıları, elektrolit dengesini ve pH seviyesini kontrol eden yüksek dozda potasyum ile birlikte gelir. Böbrekler işlerini düzgün bir şekilde yapmak için doğru potasyum ve sodyum dengesine güvenir; ikisinden de fazlası sorun yaratıyor.

Önceden var olan böbrek hastalığınız yoksa, avokado ya da potasyum için fazla endişelenmenize gerek yok. Zaten günlük diyetlerimizde çoğumuz yeterince potasyum almıyoruz. Böbrek enfeksiyonu için en iyi 10 doğal çözüm

3. Kafein
Her sabah kahve ya da çay içiyorsanız dikkat. Böbreklerinizle ilgili sorunlarınız varsa, soda ve enerji içecekleri benzer şekilde tehlikelidir. Çalışmalar, uzun vadeli kafein tüketiminin kronik böbrek hastalığını kötüleştirebileceğini ve böbrek taşı riskini artırabileceğini göstermektedir.

4. Süt Ürünleri
Süt, peynir ve yoğurt gibi süt ürünleri kalsiyumla doldurulur ve idrarınızdaki kalsiyum seviyesini artırır . Bu, daha yüksek bir böbrek taşı riski ile ilişkilendirilmiştir.

5. Tuz
Sodyum, vücudunuzdaki sıvı dengesini korumak için potasyum ile birlikte çalışır ve böbreklerin düzgün çalışması için çok önemlidir. Ama çoğumuz çok fazla sodyum alıyoruz. Çok fazla sodyum böbreklerin kan dolaşımınızdaki tuzu seyreltmek için suyu tutmasına neden olur ve bu da üzerlerinde aşırı bir yük oluşturur.

6. Et
Et önemli miktarda protein içerir. Şimdi, protein büyüme süreçleri ve kaslarımızın sağlığı için çok önemlidir, ancak metabolize edilmesi böbreklerimizin en zor işlerinden biridir. Et, özellikle karaciğer gibi organ etleri, aynı zamanda yüksek miktarda pürin içerir. Purin, normal olarak böbrekler tarafından işlenen bir atık ürün olan ürik asit üretimini uyarır. Çok fazla ezici ve taşlara neden olabilir.

7. Yapay Tatlandırıcılar
Şeker tüketiminizi azaltmak için yapay tatlandırıcılara güveniyorsanız, aslında vücudunuza iyilik yapmıyorsunuz. Bu şeker ikamelerinin genel güvenliği hakkında görüşler farklı..Günde sadece iki diyet gazozu böbrek fonksiyonlarında düşüşe neden olacağını biliyoruz.

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
472TakipçilerTakip Et
225TakipçilerTakip Et

En Popüler