Ana Sayfa SAĞLIK Peynir Alerjisinin Belirtileri

Peynir Alerjisinin Belirtileri

0
462

Peynir alerjiniz varsa, vücudunuz bu gıda ürününü yedikten sonra anormal bir bağışıklık tepkisi başlatır. Süt alerjisi olarak da bilinen bu durum, yaşamın ilk 12 ayında çocukların yüzde 2 ila 5’ini etkiler. Siz veya çocuğunuzda peynir alerjisi belirtileri geliştirirse, daha fazla değerlendirme ve bakım için doktorunuzla konuşun.

Mide bozukluğu
Mide rahatsızlığı, peynir ürünleri tüketenlerin yaşadığı peynir alerjisinin en sık görülen belirtisidir. Bu semptomlar tipik olarak alerjeni tüketdikten 2 saat sonra ortaya çıkar ve bulantı, kusma, ishal veya kabızlığa neden olabilir. Şişkinlik, iştahsızlık ve karın ağrısı gibi ek semptomlar da ortaya çıkabilir. Bahar alerjilerini geçirmek için doğal çözümler

Kurdeşen
Peynir alerjisi, peynir içeren bir ürünü yuttuktan sonra ciddi cilt reaksiyonlarının gelişmesine neden olabilir. Kırmızı, kaşıntılı (kurdeşen) vücudunuzda gelişebilir veya tahriş olmuş görünebilir. Bazı insanlar peynir ürünleri tükettikten sonra egzama da (atopik dermatit) gelişebilir. Egzama vücudunuzda kalınlaşmış ve kuru hale gelen kaşıntılı cilt lekeleri geliştirmenize neden olabilir. Cilt kırmızı ve iltihaplı görünebilir ve yıpranmaya başlayabilir. Peynir alerjisinin neden olduğu tahriş olmuş veya kaşıntılı ciltte kaşıma doktor tarafından ek tedavi gerektirebilecek enfeksiyona yol açabilir.

Nefes Alma Zorlukları
Alerjik biri peynir yenirse solunum problemleri gelişebilir. Yavaş, sığ solunum veya nefes darlığı gelişebilir. Ayrıca normal nefes alma kabiliyetinizi etkileyebilecek dilin veya boğazın şişmesiyle de karşılaşabilirsiniz. Siz veya çocuğunuzda peynir alerjisine ek olarak astım varsa, peynir tüketmek astım atağını başlatabilir. Astım krizi hırıltılı, öksürük, göğüste sıkışma veya hızlı solunum gibi semptomlara neden olabilir. Bu semptomlar daha ileri komplikasyonları önlemek için acil tıbbi yardım gerektirir. Göz alerjisini hafife almayın

Anafilaktik şok
Peynire karşı ciddi bir alerjiniz varsa, peynir içeren yiyecekleri yemek ya da kullanmak anafilaktik şoka neden olabilir. Anafilaksi, bir alerjene cevaben ciddi semptomların gelişmesine neden olabilecek hayatı tehdit edici bir alerjik reaksiyondur. Anafilaksi semptomları tipik olarak bir alerjene maruz kalmanın dakikaları içinde ortaya çıkar ve bulantı, hışırtı, kasılmalar, dudakların şişmesi, şiddetli solunum zorluğu, cilt döküntüleri, artmış kalp hızı veya bilinç kaybına neden olabilir. Bu durum ölümcül olabilir ve acil acil tıbbi bakım gerektirir.