Ana SayfaSAĞLIKKuruyemiş Tüketmek İçin En İyi Zaman Nedir?

Kuruyemiş Tüketmek İçin En İyi Zaman Nedir?

Uzmanlar en sağlıklı atıştırma seçeneği olarak kuruyemiş ve kuru meyveler olduğunu belirtiyor. Kuruyemişler, çok sayıda makro besin içerir. Peki kuruyemişleri günün herhangi bir saatinde mi yemeli? Yoksa özellikle bazı saatlerde mi? İşte uzmanların önerileri…

Bitkisel gıdalar içinde en yüksek antioksidan seviyesi kuruyemişte bulunur. Antioksidanlar, iltihaplanma ve serbest radikallerin neden olduğu hücre ve doku hasarına karşı mücadelede hayati öneme sahiptir. Kuruyemişler aynı zamanda lif, zengin yağlar, vitaminler ve mineraller bakımından da zengindir ve araştırmalar, kolesterolü düşürmeye, kan damarı işlevini iyileştirmeye ve kaslara ve eklemlere faydalı olmalarına yardımcı olur. Bazı kuruyemişlerde yağ oranı yüksek olabilir, bu yüzden sağlığınızı etkilememesi için sınırlı miktarda ve belirli bir zamanda tüketilmeleri önerilir. Badem diğer kuruyemişlerden neden daha farklı?

Kuruyemiş
Kuruyemişten azami fayda almak istiyorsanız, sabah yemeniz gerekir. Kahvaltıda kuruyemiş yemek, yorgunluğun üstesinden gelmenize yardımcı olabilir ve kan basıncını sorunsuz şekilde düzenleyebilir. Kötü kolesterolü kandan uzaklaştırmada ve kalbinizin işleyişini iyileştirmede büyük rol oynarlar.

Sabah – Badem ve fındık sağlığınız üzerinde olumlu etkiler sağlar. Birçok besin bakımından zengin olan badem ve fındık, güne başlamak için fındık gibi mükemmeldir.

Akşam – Antep fıstığı, Kaju ve Çam Fıstığı. İş yerinde uzun bir günün ardından dayanıklılığınızı artırmanıza yardımcı olur. Bunlar ayrıca harika bir atıştırma seçeneğidir.

Gece – Ceviz , Kuru erik ve hurma. Çözünebilir lif bakımından yüksektir ve sindirim ve kabızlık ile ilgili problemlerde size önemli ölçüde yardımcı olur. Bunları gece tüketmek, ertesi gün şişkin veya kabız hissetmemenizi sağlar. Çiğ mi, kavrulmuş mu kuruyemiş yenmeli?

Nelerden Kaçının?

Geceleri kaju fıstığı gibi zengin ve oldukça lezzetli kuruyemişleri tüketmekten kaçının, uykunuzu bozabilir ve midede ağırlığa veya hazımsızlığa neden olabilir. Ayrıca, yağda kavrulmuş ve çikolata kaplı kuruyemişlerden de kaçının.

Gün içinde kaç tane kuruyemiş tüketmelisiniz?

Günde bir kez bir avuç içi kadar kuruyemiş tüketmelisiniz. Farklı zamanlamalara ve aralıklara göre bölebileceğiniz günde yaklaşık 20-25 kuruyemiş yeterlidir.

Sonuç olarak dikkat etmeniz gereken tek kriter kuruyemiş türü değil; İstediğiniz sonuçları elde etmeniz için zamanlamadır.

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
468TakipçilerTakip Et
229TakipçilerTakip Et

En Popüler