Ana Sayfa YEMEK Yoğurttan Doğal Çökelek Yapımı

Yoğurttan Doğal Çökelek Yapımı

0
524

Doğal ve katkısız olduğu için evde yoğurt yapmak tekrar popüler hale geldi. Yoğurdu evde yapınca, mayalanma sırasında yoğurt kesilebilir, sonrasında çabuk ekşiyebilir ya da fazla yapıldığı için artabilir. Kesilen, ekşiyen ya da artan yoğurtları çökelek yaparak tekrar kullanabilirsiniz.

Çökelek, az yağlı ve yüksek protein içerdiği için tercih edilen bir peynir türü. Çökeleğinizi evinizde kendiniz yaparak, hem tüketemeyeceğiniz yoğurtları değerlendirebilir hem de doğal bir peynir yapmış olursunuz. Evde lor peyniri ve peynir altı suyu nasıl yapılır?

Çökeleğin farklı yapım şekilleri var. Yoğurdu kaynatarak, su ve yağ ekleyerek yapılan tarifler mevcut. Bu tariflerde çökeleği hemen birkaç saat sonra tüketebileceğiniz anlatılır. Ancak geleneksel olarak köylerde yapılan çökeleğe hiçbir şey eklemenize gerek yok ama çökeleğin oluşması biraz zaman alır.

cokelek-yapimi

Evde artan, ekşiyen ya da mayalama aşamasında kesilen yoğurda biraz tuz ekleyin ve karıştırın. Yoğurdu bez bir torbaya ya da tülbente boşaltın ve ağzını bağlayın. Evde labne peynir nasıl yapılır?

Torbayı bir süzgece yerleştirin ve bir kabın içine koyun. Üzerine de yoğurdun suyunun çıkması için taş gibi sert bir şey yerleştirin.

Yeteri kadar suyu çıkan yoğurdu kuruması için balkon gibi açık bir yere asın.

Çökeleğin miktarına ve havanın sıcaklığına göre, çökeleğin tamamen kuruyup yenilebilir hale gelmesi bir haftaya bulabilir. Peynirin küflenmesini engellemenin yolu

Bu tarifle hazırlayacağınız çökelek, lor peyniri kıvamında olmaz, bir bütün, kalıp olarak ortaya çıkar. Tüketebileceğiniz kadarını keserek alabilir, kalanını buzdolabında saklayarak, uzun süre kullanabilirsiniz.