Ana Sayfa GÜZELLİK CİLT BAKIMI Vücudunuzu Kuru Fırçalamanın 10 Yararı

Vücudunuzu Kuru Fırçalamanın 10 Yararı

0
1015

Kuru vücud fırçalama son yıllarda çok popüler bir sağlık ve güzellik uygulamasına dönüştü. Bu basit uygulama aslında eski zamanlara dayanıyor.
Japonlar fiziksel egzersizden sonra dolaşımı teşvik etmek amacıyla antik Yunan atletlerinde olduğu gibi banyo yapmadan önce cildi sıkıca fırçalarlardı.

Kuru Fırçalama Nedir?
Temelde bu tür fırçalama, cilt kalitesini ve genel sağlığı iyileştirmek için cildi fırçalamak kuru iken fırçalamayı içeriyor.

Kuru fırçalama konusunda çok bilimsel araştırma bulamazsanız da, naturopath’lar ve güzellik uzmanları tarafından sıklıkla önerilir. Cildinizi Kuru Fırçalarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kuru vücud fırçalamanın faydaları

Toksinleri Çıkarın
Lenfatik sistem vücudumuzdaki atıkları temizlemekle sorumludur. Yavaş bir lenfatik sistemde atık ve toksinler vücutta olabildiğince çabuk dışarı çıkmaz ve dokularda birikime neden olur. Lenf tıkanıklığının iltihaplanma ve hastalıklara neden olduğu biliniyor. İki Gün Duş Almadığınızda Vücudunuzda Neler Oluyor?

Kuru cilt fırçalaması ile lenfatik drenajı artırarak tüm sistemi hareket geçirirsiniz. Böylece toksin birikimi olmaz ve hastalıklardan uzak kalırsınız.

2. Dolaşımı Artırın
Cildin kuru fırçalanması gerçekten kan dolaşımını hızlandırır, dolaşımın artması genel sağlığınız için iyidir.

Dolaşım bozukluğu, bağışıklık sistemini zayıflatır, ellerde ve ayakta soğukluk, ekstremitelerde şişme ve uyuşma, varisler veya yorgunluk gibi birçok semptoma yol açar.

Bunların hepsinden basit vücut fırçalama eylemiyle kaçının.

3. Selüliti Azaltın
Kadınların yüzde 90’ınında bulunan selülit sebebiyle 62 milyon euroluk bir pazar oluştu. Piyasadaki losyonların ve cihazların çoğu çok etkisiz ama yine paralar harcanıyor. Bunun yerine, uzmanların tavsiyesi şekeri kesmek ve akdeniz diyeti.

Masaj ve kuru fırçalama yoluyla selülitlerinizi azaltmaya yardımcı olabilirsiniz. Dolaşım ve lenfatik kanallarını açtığı için selülite neden olan toksinler de azalacaktır. Vücudunuza Daha Fazla Su Almanın Yolları

4. Sindirim Fonksiyonunu Geliştirin
Detoks etkileri sebebiyle vücudu kuru fırçalama sindirim sistemine de yardımcı olur.

5. Su tutmasını önler
Vücudu kuru fırçalamak, fazla su tutma ve toksinleri yok etmek için de etkilidir.

6. Ciltteki Eksfolikasyon
Vücudumuzda her dakika 30.000 ve 40.000 cilt hücresi ölüyor. Ölü hücreler cilt üzerinde kaldıkça birikim yapar, cildin donuk ve matlaşmasına neden olur.
Kuru vücut fırçalama, bu eski hücrelerin gitmesine ve altındaki yeni hücrelerin ortaya çıkmasını sağlıyor. Kuru fırçalamanın ardından vücudunu hindistancevizi yağı veya shea yağı ile nemlendirmeyi unutmayın. Bu doğal yağlar, yeni cilde nüfuz edebilecekleri için daha da etkili olacaklardır.

7. Akne ve Siyah Noktaları Azaltın
Eksfoliyasyon sadece cildin donuk görünmesini önlemez aynı zamanda siyah noktaları ve sivilceleri de azaltabilir. Ölü cilt hücreleri birikerek aşırı yağlanma ve tıkanmış gözeneklere neden olur. Kuru fırçalamayı yüzünüze özel bir fırça olmadıkça yapmayın.

8. Deri İçinde kıl Dönmesini önler
Bu durum yaygın olarak üst kollarda, baldırlarda, veya kalçalarda olur. Kıl deri içinde kalır. Kıl diplerinde ölü cilt hücreleri birikir. Kuru vücud fırçalaması bu durumun da hafiflemesine yardımcı olur. Konjac Süngeri Kullanmaya Başlamanız İçin 6 Neden

9. Gerginliği Gider
Cildinizi fırçalamayı yoğun bir günün ardından yaparsanız, sizi ne kadar rahatlattığına inanamayacaksınız. Tekrarlayan hareket oldukça sakinleştirici olmakla kalmaz aynı zamanda ağrılı kasları hafifletebilir ve tüm vücudun gerginliğini azaltabilir.

10. Enerji Verir
Kuru fırçalama kan akışını sağladığından, uzmanlar enerji yükselmesi yaşanacağı için akşam değil, sabah yapılmasını öneriyorlar.

İlgili Yazılar