Ana Sayfa SAĞLIK Keçiboynuzunun Bilinmeyen Mucizeleri

Keçiboynuzunun Bilinmeyen Mucizeleri

Keçiboynuzu tozu, bir kakao tozu alternatifidir.

Kurutulmuş, kavrulmuş keçiboynuzu ağacı kapsüllerinden yapılan toz, kakao tozuna çok benziyor. Keçiboynuzu tozu genellikle pişmiş ürünlere doğal bir tatlandırıcı olarak kullanılır. Çok tatlı ve benzersiz bir tadı vardır.

Keçiboynuzu tozunun kullanmaya başlamanız için birçok neden var.

1. Doğal olarak az yağlı
Keçiboynuzu tozu neredeyse hiç yağ içermez. Az yağlı bir diyet yapıyorsanız, keçiboynuzu tozu iyi bir seçenektir. Şeker ve karbonhidrat açısından kakao tozundan çok daha düşük seviyelere sahiptir.

Sadece 2 çorba kaşığı Keçiboynuzu tozunda 6 gram şeker vardır (yaklaşık 1.5 çay kaşığı)
Bir bardak keçiboynuz tozu 51 gram şeker ve 1 gramdan daha az yağ bulunur. Bir bardak kakao tozu 92 gram şeker ve 50 gram yağ içerir.

2. Düşük sodyum
Mayo Clinic’e göre, ortalama bir Amerikalı günde 3,400 mg sodyum alıyor. Önerilen miktar 2,300 mg dır. Amerikan Kalp Derneği bu miktarın 1,500 mg günlük olması gerektiğini vurguluyor.

Diyetinizde çok fazla sodyum riskilerinizi artabilir:

yüksek tansiyon
kalp krizi
inme
osteoporoz
böbrek sorunları

Keçiboynuzu tozu sodyum içermez. Düşük sodyum diyetini izleyen kişiler için harika bir seçenektir.

3. Kalsiyum içerir, oksalat içermez
Kalsiyum bir mineraldir. Kemik sağlığı için önemlidir. Aynı zamanda kalp, sinir ve kasların iyi çalışmasına yardımcı olur. İki yemek kaşığı Keçiboynuzu tozu 42 mg kalsiyum veya BKİ’nin yüzde 4’üne sahiptir. Keçiboynuzu mu, çikolata mı?

Kakao, vücudunuzun kalsiyumu emme kabiliyetini düşüren oksalat, bileşikler içerir. Oksalatlarda yüksek bir beslenme böbrek taşı geliştirme riskinizi de artırır. Keçiboynuzu tozu hiçbir oksalat içermez.

4. Yüksek lif
İki yemek kaşığı Keçiboynuzu tozu, BKİ’nin yüzde 20’sinden fazlasını yaklaşık 5 gram lif içeriyor. Bir çalışmada keçiboynuzu çözünmez lif antioksidan polifenoller açısından yüksek olduğu için yüksek kolesterol olan kişilerin toplam kolesterol ve LDL (kötü) kolesterolü düşürür.

5. Glutensiz
Gluten, buğday, arpa, çavdar ve tritikale özgü bir proteindir. Bazı insanlarda, gluten bağırsak sistemini ince bağırsaklara saldırmak için tetikler. Bu duruma çölyak hastalığı denir. Çölyak hastalığınız varsa veya gluten için hassassanız, gluten içeren gıdalardan kaçınmalısınız. Keçiboynuzu tozu glütensizdir.

6. İshali rahatlatmaya yardımcı olur
Tanzim içeriği sayesinde, Keçiboynuzu tozu ishal için doğal bir çare olarak kullanılmıştır. Tanenler bazı bitkilerde bulunan polifenollerdir. Araştırmalar, tanen bakımından zengin Keçiboynuzu tozunun ağızdan alınması halinde ishali tedavi ettiğini ortaya koymuştur.

7. Kafeinsiz
Kafein harika bir seçimdir, ancak çok fazla hoş olmayan yan etkilere neden olabilir:

Keçiboynuzu tozu hiçbir kafein içermez. Çikolata ikame arayan kafeine duyarlı insanlar için bu iyi bir haberdir.

8. İyi antioksidan kaynağı
Keçiboynuzu zengin bir lif polifenol antioksidan kaynaktır. Yapılan çalışmalarda, başta gallik asit ve flavonoid olmak üzere, keçiboynu lifinde 24 polifenol bileşiği tespit edilmiştir. Hem galik asit hem de flavonoidlerin oksidatif stresini azalttığı gösterilmiştir.

Galialik asitin ayrıca serbest radikalleri süpürüp kanser hücrelerini öldürdüğü tespit edildi. Araştırmalar flavonoidlerin anti-inflamatuar, anti-kanser, antidiyabetik ve nöroprotektif özelliklere sahip olduğunu göstermiştir.

9. Tiramin’den arınmış
Tyramine, bir amino asit olan tirozin bir yan ürünüdür. Tiramin içeren gıdalar migren baş ağrıları tetikleyebilir. Çikolata tiramin içerdiğinden, migreni olan kişilere önerilmez. Keçiboynuzu tiramin içermez ve migreniniz varsa güvenle tüketebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Ceviz Yemeniz için 8 Neden

Ceviz yemeniz için 8 neden var. Ceviz ayrıca dünyanın en sağlıklı gıdaları arasında yer...

Erik Suyunun 6 Büyük Faydası

Erik suyunun 6 büyük faydası var. Bunun için farklı bir meyve suyu denemek istiyorsanız,...

Jelatinin Faydaları Neler Biliyor Musunuz?

Jelatinin Faydaları Neler Biliyor Musunuz? Jelatin, kolajen gibi cilt ve yaşlanmayı iyileştirme potansiyeli bakımından...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,877BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
236TakipçilerTakip Et

En Popüler

Geceleri Tuvaletinize Bir Diş Sarımsak Koyun

Geceleri tuvaletinize bir diş sarımsak koyun, ertesi gün temizliğinize yardımcı olsun. Böylece bakterilerin yayılmasını da önlemiş olursunuz. Bugünkü programınız tuvaleti temizlemek mi? Neyse ki,...

Beyaz Giysilerin Beyaz Görünmesi İçin

Beyaz giysilerin beyaz görünmesi için yapabileceğiniz bazı uygulamalar var. Böylece beyaz giysilerinize ilk günkü beyazlığı yeniden sağlayabilirsiniz. İşte beyaz giysilerin beyaz görünmesi için yapabilecekleriniz....

Ceviz Yemeniz için 8 Neden

Ceviz yemeniz için 8 neden var. Ceviz ayrıca dünyanın en sağlıklı gıdaları arasında yer almaktadır. Bu yazımızda neden daha fazla ceviz yememiz gerektiğini anlatacağız.1....

Erik Suyunun 6 Büyük Faydası

Erik suyunun 6 büyük faydası var. Bunun için farklı bir meyve suyu denemek istiyorsanız, erik suyu mükemmel bir seçenektir. Erik suyu, sağlığınızı iyileştirmek için...