Ana SayfaAİLEÇOCUKHer Ebeveynin Bilmesi Gereken 8 Menenjit Belirtisi

Her Ebeveynin Bilmesi Gereken 8 Menenjit Belirtisi

Menenjit, beyin ve omuriliği kapsayan koruyucu zarların iltihaplanması ile bağlantılı bir hastalıktır. Bu hastalığın nedeni değişebilir, ancak farklı tipteki semptomlar genellikle benzerdir.

Çocukların bu hastalığa karşı daha duyarlı oldukları düşünülmektedir. Bu nedenle, ebeveynlerin hangi belirtilere öncelikle dikkat etmeleri gerektiğini bir araya getirdik.

1- Ani ateş
Menenjit semptomlarından biri ani başlayan ateştir. Bir çocuk titremeye başlar ve üşümekten şikayet eder.
Hastanın ateşi çok hızlı bir şekilde yükselir ve düşürmek zorlaşır. Bununla birlikte, bu semptomun diğer birçok hastalığın işareti olması nedeniyle, çocuğun durumundaki değişiklikleri gösteren diğer faktörlere dikkat edilmelidir. Çocuklar uyumadan önce nasıl beslenmeli?

2- Şiddetli baş ağrısı
Menenjitten kaynaklanan baş ağrısı genellikle güçlü değil dayanılmazdır. Dahası, ağrı bir hastanın boynunu da etkileyebilir. Yeni doğan bebeklerde bılgıldaktaki şişkinlik de önemli bir menenjit belirtisi olabilir.

3- Çift görme
Menenjitten etkilenen bir kişi bakışını odaklayamaz, çift görme olabilir. Geceleri altını ıslatan çocuklar için çözümler

4- Bulantı ve kusma
Menenjitli hasta, iştahını kaybeder. Bunu mide bulantısı ve kusma takip eder.

5- Parlak ışığa duyarlılık
Menenjitte bir diğer işaret, parlak ışığa duyulan hassasiyettir. Çocuğun gözlerinin sulanması ve bulantıya neden olan baş ağrısı artar.

6- Kaslarda sertlik
Menenjiti olan bir çocuk, kafası arkaya atılmış ve bacakları bükülmüş halde yatma eğilimindedir. Boynunu açma girişimleri genellikle başarılı değildir. Çocuklarınız için besleyici 10 besin

7- Bacakların açılmaması
Çocuğun başını göğsüne bükmeyi başarsanız bile, bükülen bacakları açmak mümkün değildir. Bacak tamamen uzatılamaz.

8- Geçmeyen cilt kızarıklıkları
Menenjitte deri döküntüleri de mümkündür. Bu testle, menenjit ile bağlantılı olmayan basit bir döküntü tespit etmek çok kolay.
Bardak gibi açık bir cam alın, döküntülere uygulayın ve solgunlaşana kadar cilde sıkıca bastırın. Eğer lekeler cilt ile birlikte solgunlaşırsa, kişide menenjit görülmez. Döküntü solmazsa, tıbbi yardım isteyin. Çocuklar ve yemek sorunları

Ne yapmalı?
Menenjit tehlikeli bir hastalıktır, bu nedenle bu semptomlardan herhangi biri tespit edilirse anında doktora başvurulması gerekir.
Menenjit şüphesi olduğunda hastaneye kaldırmayı reddetmek son derece yanlıştır.

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
476TakipçilerTakip Et
225TakipçilerTakip Et

En Popüler