Ana Sayfa GÜZELLİK Vazeline Alternatif 6 Sağlıklı Yağ

Vazeline Alternatif 6 Sağlıklı Yağ

Petrol jeli, ham petrol endüstrisinin yan ürünü olan yarı yağlı bir yağ karışımı karışımıdır. Yaygın bir marka adı Vazelin’dir. Cildi yumuşatmasına rağmen cildinize petrol jeli sürmemek için pek çok neden vardır. Eğer petrol jelinin verdiği yumuşaklıktan memnunsanız bunun yerine farklı alternatifleri kullanabilirsiniz.

1. Shea Yağı
Vitellaria paradoxa ağacının meyvelerinden elde edilen shea yağı, yüzyıllardır Batı Afrika halkları tarafından cildi kurak iklimlerde beslemek için kullanılmıştır. Hem nemlendirici bir yumuşatıcı hem de koruyucu bir tıkayıcı olarak çalışır.

Shea yağı, kalsiyum, demir, magnezyum, manganez, çinko, bakır, potasyum, yağ asitleri ve E vitamini ile zenginleştirilmiş kompleks bir yağdır. Anti-inflamatuar özelliklerine ek olarak, aynı zamanda gallik asit ve çeşitli değerli antioksidanlar içerir. Kateşin bileşikleri. Yağ asitleri, besinler ve fenoliklerin bu karışımı kuru cildi nemlendirmeye yardımcı olur. Cilde uygulandığında erir ve elementlere karşı yağsız ve hava alabilir bir bariyer oluşturur.

Cilt bakımı için sadece satın alınabilen saf, çiğ ve rafine edilmemiş shea yağı kullanın .

2. Kakao yağı
Harika kokusuyla desteklenen kakao yağı, yumuşatıcı ve tıkayıcı olarak ikiye katlanan bir başka merhemdir.

Deri üzerinde anti-aging ve anti-enflamatuar etki sağlayan kateşinler, gallik asit, antosiyanidinler, proantosiyanidinler, yağ asitleri ve antioksidanlar açısından çok zengindir. Polifenollerin bu eşsiz karışımının cilt tonunu, elastikiyetini ve kollajen üretimini arttırdığı gösterilmiştir. Cildin sıcaklığının hemen altında kalan bir erime noktası ile kakao yağı, iyileştikçe koruyan ince bir bariyer oluşturur.

3. Mango Yağı
Mango yağı , mango içinde bulunan yağlı tanelerden elde edilir. Mango çekirdekleri özellikle az miktarda lorik, miristik ve omega-3 yağ asitleri ile palmitik, stearik ve oleik asitlerde bol miktarda bulunur. Yüksek nem içeriği, cildin üzerinde kullanıldığında derinlemesine nemlendirme anlamına gelir ve 86 ° F’de erimesi nedeniyle deri üzerinde güzel bir yalıtım sağlar.

4. Kolloidal Yulaf Ezmesi
Bütün yulaf tanelerinden ince bir şekilde öğütülerek elde edilen yulaf tozu temizlik sağlar, geniş nemlendirir ve kuru, tahriş olmuş cilde uygulandığında inanılmaz derecede rahatlatıcıdır. İltihabın sakinleştirici, ince çizgilerin ve kırışıklıkların yumuşatılması için cildi iyileştiren E vitamini, yağlı asitler, antioksidanlar ve polisakaritler içerir.

Bir sıvıya eklendiğinde, koloidal yulaf tozu ince parçacıkları, ciltte viskoz oklüzif bir bariyer oluşturur. Yulaflarda bulunan yüksek miktarda nişasta ve şeker miktarı, su tutmalarına izin verir, aslında hem nemlendirici hem de koruyucu olan ikinci bir cilt oluşturur.

5. Karakafes Kökü
Tıbbi olarak uzun süredir kullanılan karakafes bitkisi ( Symphytum officinale) , cilt için çok yararlı özelliklere sahiptir.

Kökler özellikle küçük miktarlarda allantoin içerir – dermisi rahatlatan ve iyileştiren güçlü bir organik bileşik. Doğal bir kabuğa benzer şekilde, aynı zamanda sağlıklı doku oluşumunu hızlandırırken, cildin dış tabakasının dökülmesine yardımcı olan keratolitik özelliklere de sahiptir.

Allantoinin bir başka ilginç yönü, cilde uygulandığında nemi emmesidir. Bir sıvıya eklendiğinde, hassas deriye sahip insanlar için mükemmel olan hafif bir tıkayıcı haline gelir.

Kullanmak için, harika bir şifa veren balsamı yapmak için bir taşıyıcı yağ ile karıştırın.

6. Balmumu
İşçi arıları tarafından bal depolarını korumak ve bal peteği içindeki yavruları korumak için üretilmiştir, balmumu cilt bakımı söz konusu olduğunda doğal bir hayvandır.

300’den fazla element içeren karmaşık bir madde olan balmumu, öncelikle monoesterler, diesterler, yağ asitleri ve hidrokarbonlardan oluşur. Genellikle dudak balsamı, el kremi ve nemlendiricilerde önemli bir bileşen olarak kullanılır, balmumu, suyu havadan ve deriden çeken bir nemlendiricidir.

Balmumu aynı zamanda, gözenekleri tıkamayan, deri üzerinde koruyucu, ancak nefes alabilen bir bariyer oluşturan tıkayıcı bir maddedir. Ticari bariyer kremler ile karşılaştırıldığında, balmumunun % 98 oranında cildi iyileştirdiği ve iyileştirdiği görülmüştür .

Temel bir nemlendirici yapmak için balmumu, zeytinyağı ve hindistan cevizi yağı ile karıştırın. benmari usulü eritin ve karıştırın. Soğuduktan sonra kullanın.

İlgili Makaleler

Kirpikleri Uzatmanın Sihirli Formülleri

Kirpikleri Uzatmanın Sihirli Formülleri. Uzun ve kıvrık kirpiklere sahip olmak her bayanın isteyebileceği güzellik...

Bacak Kaslarınızı Sıkılaştırmak İçin 12 Etkili Hareket

Bacak Kaslarınızı Sıkılaştırmak İçin 12 Etkili Hareket. Kilo alıp verme sırasında en çok etkilenen...

Aspir Yağı Cildiniz İçin Harika

Aspir Yağı Cildiniz İçin Harika. Devedikeni benzeri yıllık bir bitki olan aspirenin tohumlarından elde...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
451TakipçilerTakip Et
235TakipçilerTakip Et

En Popüler

Sirke İle Temizlenmemesi Gereken Yerler

Sirke İle Temizlenmemesi Gereken Yerler. Yeşil temizlik günümüzde çok yaygın. Yeşil temizlik denilince de sirke en çok kullanılan ürün haline geliyor. Sirke, evinizdeki her...

Yoğurtun Farklı Kullanım Alanları

Yoğurtun Farklı Kullanım Alanları. Elinizde hangi yoğurdunuz varsa onu kullanmanın daha önce aklınıza gelmemiş bazı yaratıcı yolları! İşte yoğurtu kullanabileceğiniz alanlar. Lekeleri İyileştir Yoğurt maskesi cildinizi...

Elmayı Mutfakta Farklı Kullanmanın Yolları

Elmayı Mutfakta Farklı Kullanmanın Yolları. Evinizde elma varsa sadece lezzetli bir meyve olmaktan daha çok fayda sağlar. Bir çok yiyecekte farklı amaçlar için kullanabilirsiniz....

Aft İçin Ev Çözümleri

Aft İçin Ev Çözümleri. Ağzı ülseri olarak adlandırılan ağrıyan yaralara neyin neden olduğunu tam olarak bilinmemekle birlikte, çok ağrılıdır. Yemek yemek hatta konuşmak bile...