Ana Sayfa SAĞLIK Her Gün Zeytin Yemek İçin 8 Neden

Her Gün Zeytin Yemek İçin 8 Neden

Zeytinler Türk kahvaltı sofralarının vazgeçilmezidir. Yağ ve tuz nedeniyle zeytin tüketmeyen ya da zeytini sevmeyen varsa, aşağıda sıralayacağımız nedenlerden dolayı bir kez daha düşünmek isteyebilirler.

Zeytinde A,C,E vitaminleri, protein, kalsiyum, klor, kükürt ile değerli mineraller bulunmaktadır. Prof. Dr. Canan Karatay, ‘her gün 30-40 zeytin tüketin, hastanenin yolunu unutun’ derken, doğru söylüyor olabilir. İşte her gün zeytin yemek için oldukça önemli nedenler…

Kalp sağlığı

Serbest radikaller kolesterolü oksitlediğinde, kan damarları hasar görür ve arterlerde yağ oluşur ve muhtemelen bir kalp krizine yol açar. Siyah zeytin içerisindeki antioksidan besin maddeleri, bu kolestrol oksidasyonunu engeller ve kalp hastalığını önlemeye yardımcı olur. Zeytin yağ içerir, ancak bu iyi kolesterolü artırdığı bilinen sağlıklı tekli doymamış yağdır. Araştırmalar, zeytinlerde bulunan tekli doymamış kan basıncını düşürmeye yardımcı olduğunu gösterdi. Aç karnına zeytinyağı içmenin faydaları

Zayıflama

Araştırmalar, zeytinlerde bulunan tekli doymamış yağların kilo vermeyi teşvik edebileceğini ortaya koydu. Zeytinyağı tüketiminin yağ hücreleri içindeki yağları parçaladığı, göbek yağını ve insülin duyarsızlığını azalttığını gösterdi.

Yüksek zeytin tüketimine sahip kişiler, genel olarak daha az kalori gıdalar tüketir ve nadiren fazla kiloludur. Kan testleri, doymuşluk hormonu olarak adlandırılan serotonin düzeylerinin daha yüksek olduğunu gösteriyor. Evde zeytin nasıl yapılır?

Kanseri önleme

Zeytinlerin antioksidan özellikleri, onları kansere karşı koruyucu hale getirir.

Siyah zeytin, vücut yağındaki serbest radikalleri nötralize etme yeteneğine sahip vitamin E’nin mükemmel bir kaynağıdır. Özellikle zeytinlerde bulunan kararlı tekli doymamış yağlarla çalışırken, E vitamini hücresel işlemleri daha güvenli hale getirebilir. Bir hücrenin DNA’sı hasar görürse mutasyona uğrayabilir ve kanserleşebilir. Çalışmalar, zeytinyağı ile desteklenmiş bir diyetin, bu riski azalttığını söylüyor. Evde zeytinyağı yapımı mümkün mü?

Cilt ve saç sağlığı

Siyah zeytin, besleyici, hidratlı ve koruyucu yağ asitleri ve antioksidanlar bakımından zengindir. Bunların başında E vitamini gelir. E vitamini, cildi ultraviyole radyasyona karşı korur ve böylece cilt kanserine ve erken yaşlanmaya karşı da korumuş olur.

Yüzünüzü ılık suyla yıkayıp, hassas noktalara birkaç damla zeytinyağı uygulayarak 15 dakika bekletin ve sağlıklı, parlak bir cilt edin. Hatta sağlıklı ve parlak saçlar için duşa girmeden, saçınıza bir yumurta sarısı ve zeytinyağı ile hazırlayacağınız bir maske uygulayın.

Sindirim sistemi 

Zeytinyağının koruyucu fonksiyonu ülserler ve gastrit üzerinde de faydalı etkiye sahiptir. Zeytinyağı ilaçlardan çok daha doğal bir şekilde safra taşı oluşumunu engeller. Bir fincan siyah zeytin ayrıca, gıdayı sistemden daha sağlıklı bir tempoda taşımaya yardımcı olarak, sindirim sistemi sağlığını teşvik eden, günlük lif desteğinin% 17’sini içerir. Bu, sindirim sisteminin herhangi bir bölümünü çok fazla çalışmak zorunda bırakmamakta ve sağlıklı bir sindirim sistemi için gerekli olan kimyasalların ve mikroorganizma popülasyonlarının ideal dengesini desteklemektedir. Zeytin bozulmadan nasıl saklanır?

Göz sağlığı

Zeytin, gözün ışığı ve karanlığı daha iyi ayırt etmesini, böylece gece görüşünü geliştirmesini sağlar. Ayrıca, zeytindeki A vitamininin katarakt, glokom ve diğer yaşa bağlı hastalıklara karşı etkili olduğuna inanılmaktadır.

Kemik erimesi

Osteoporozu engellemeye yardım eder. Kemik erimesini engellemesinin yanında kalsiyum ihtiyacının bir kısmını karşılaması da zeytinin faydaları arasındadır. Evde kırma zeytin nasıl yapılır?

Yüksek demir oranı

Siyah zeytin yüksek oranda demir içerir. Vücuda oksijen taşınmasına kandaki demir oranı etki eder. Demir eksikliğinde vücutta anemi rahatsızlığı görülür. Anemiye iyi gelmesi de zeytinin faydalarından biridir.

 

İlgili Makaleler

Dondurulmuş Limonun Faydalarına Şaşıracaksınız

Dondurulmuş limonun faydalarını biliyor musunuz. Yoğun C vitamini kaynağı olan limonun ne kadar sağlıklı...

Sedef Hastaları İçin Kapsaisin (Acı Biber) Merhemi

Sedef hastaları için kapsaisin (Acı Biber) merhemi tarifi. Kapsaisin acı biberde bulunan, yakıcı molekülün...

24 Saat İçinde Soğuk Algınlığını Geçirecek İpuçları

Soğuk algınlığı genellikle burun, sinüs ve boğazdaki mukoza zarının iltihaplanmasının bir sonucudur ve virüsten...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,807BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
238TakipçilerTakip Et

En Popüler

İnce Telli Saçları Kalınlaştırmak İçin Ev Yapımı Ürünler

İnce telli saçları kalınlaştırmak bir çok kadının ortak sorunudur. Saçlar, güneşe maruz kalma, kirleticiler ve toksinler gibi çevresel faktörlerden darbe alabilir. Ayrıca saç bakım...

Kuru Saç Uçları Nasıl Onarılır?

Kuru saç uçları onarılabilir ve kırılmasını önlenebilir. Saçınız kuru hissediyor ve yıpranmış görünüyorsa, özellikle saçınızın uçlarında, taramaya çalıştığınızda zorluk çekebilirsiniz. Saç fırçası ile uğraşmak...

Kaşlarınızı Nasıl Kalınlaştırabilirsiniz?

Kaşlarınızı nasıl kalınlaştırabilirsiniz? Kalın kaşa her zaman talep olmuştur. Ince ve seyrek kaşlar sizi yaşlı ve klasik gösterir. Kalın kaş, iyi şekillendirilmiş kaşlar ise...

Gider Temizleyicisi Yapabilirsiniz

Gider temizleyicisi yapmak gerçekten çok basit. Yiyecek artıkları, saç, yağ gibi nedenlerle sık sık tıkanan giderleri temizlemek için, kimyasal ürünler satın almanıza gerek yok....