Ana Sayfa SAĞLIK Kullanılmaması Gereken 3 Tencere seti

Kullanılmaması Gereken 3 Tencere seti

Mutfaklarınızda farklı özelliklerde tencere ve tavalar var. Bunları seçerken genellikle aradığımız özelliklere ve fiyatlara dikkat ediyoruz. Sağlığımızı etkiler mi, etkilemez mi pek bakmıyoruz. Daha doğrusu sağlığımızı etkileyebileceğini düşünmüyoruz. Yapılan araştırmalar 3 tencere setinin sağlığınız için mutfaklarınızda bulunmaması gerektiğini söylüyor.

Non-Stick (Teflon Kaplı)

Teflon, insan yapımı kimyasal ile kaplı yapışmaz tenceredir. çok popüler çünkü normalde çok uygun maliyetlidir. Birçok tüketici de bunu tercih ediyor, çünkü pişirilen her ne ise kesinlikle yapışmayacaktır.Bununla birlikte, yapışmayan kaplama kolayca çizilir, Teflon parçacıkları yiyeceğe salınır. Bu parçacıkların atıl olduğu ve sağlık açısından risk oluşturduğu söylenemezken, tüketilmemelidir. Amerikan Kanser Derneği, yapışmaz kaplamalarla ilgili asıl endişe olarak aşağıdakileri tanımlamaktadır: En Güvenli Tencere Seti Hangisidir?

Teflon ile bağlantılı en büyük sağlık etkisi, aşırı ısıtılmış teflon tencereler, tehlikeli dumanı potansiyel olarak serbest bırakılmaktadır. Bu dumanlar insanlarda grip benzeri semptomlara neden olabilir ve kuşlar için ölümcüldür.

Bu iddiayı red etmek için pişirme sıcaklıklarının evlerde tehlikeli boyutlara geçmediği belirtilir. 20013 yılında EWG’ye yaptırılmış testler, konvansiyonel ocak üstünde sadece iki ila beş dakika içinde Teflon ve diğer yapışmaz yüzeyleri bozulmaya başladığını ve toksik partikül ile gazlar ürettiğini gösterdi.

Amerikan Kanser Derneği ayrıca teflon üretiminde perfluorooctanoik asit (PFOA) adı verilen başka bir kimyasalın kullanıldığı konusunda uyarıda bulunuyor. Bu kimyasal maddenin yüksek tansiyon, tiroid hastalığı ve düşük doğurganlık yaptığı ileri sürülmektedir.

Teflonun zararları konusunda araştırmalar devam ediyor. Ancak yukarıda sıralanan endişeler bile teflon kaplı ürünlerden uzak kalınması gerektiğini gösteriyor.

Alüminyum

Hafif ve dayanıklı, ancak aynı zamanda bazı sağlık sonuçları da beraberinde getiriyor. Alüminyumun her yerde olduğu doğrudur. Gıda, ilaçlar, aşılar, kişisel ürünler ve kaplanmamış alüminyum tencere setlerinde bulunur. Çoğumuz pişirme yaparken ciddi miktarda alimünyuma maruz kalmıyoruz ama uzun vadede kullanımlarda vücutta biriken alimünyum çeşitli sağlık sorunlarına neden oluyor. Tencere Seçiminde Seramik Mi, Granit Mi?

Alüminyum beyin dokusuna zarar verir ve vücudumuzun doğal olarak detoks yapmasını önler. Geçmişte, Alzheimer / alüminyum bağlantısını destekleyen bazı araştırmalar yapıldı ancak aynı zamanda alüminyumun nörolojik hastalıklara neden olabileceğine dair kesin kanıtlar halen yok. Bununla birlikte, alüminyum ile Alzheimer hastalığı arasında doğrudan bir ilişkiyi gösteren kapsamlı verilerle yapılmış çok yeni bir araştırma bulunmaktadır .

Bütün bunları göz önüne alarak, günlük hayatımızda alüminyum tencere-tava kullanımından kaçının. Çevredeki tüm alüminyumdan kaçınılması mümkün değildir, ancak tenceremiz kesinlikle maruz kalmamızı kontrol edebileceğimiz bir yer.

Bakır

Birçoklarına göre bakır en uygun tencere çeşididir ve birçok aşçı üstün performansına dayanarak kullanır. Bununla birlikte bakırın sağlığa zararlı tehlikeleri göz önüne alındığında, bu tencerenin performansını gözardı etmemiz gerekiyor. Bakır Tencere Kullanımında Nelere Dikkat Edilmeli?

Hem bakır hem de nikel, toksik ağır metaller. Bakır tencerenin kaplamasında bulunur ve gıdaya sızıntı yapabilirler. Böyle ağır metaller vücuda yükseldiğinde zihin ve beden üzerindeki tehlikeli etkiler yaratır. Zihinsel rahatsızlık ve kronik hastalıkları içerir .

Bakır ve nikel toksisitesinin olumsuz sağlık etkilerinden kaçınmak için, sadece dış tarafta bakır, iç tarafı ise paslanmaz çelik olan tencereleri tercih edin. İç yüzeyi bakır olan tencereleri kesinlikle satın almayın.

İlgili Makaleler

Kilo Verirken Çatlak İzleri Nasıl Önlenir?

Kilo Verirken Çatlak İzleri Nasıl Önlenir? Kısa bir sürede kilo alıp veren kadınlar ve...

Üşüyen Ayakları Isıtma Yöntemi

Ayak üşümesi gerçekten sıkıntı veren bir durumdur. Ayaklar soğukken kişinin vücudunu sıcak tutması zordur....

Zerdeçal ve Çay Ağacı Yağı ile Hemoroid Kremi

Hemoroid dünyanın bir çok kişinin ortak sorunu. Yetişkinlerin yüzde 4'ünü etkileyen bir hastalık. Farklı...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
450TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Evdeki Rutubetten Kurtulmak İçin Çözümler

Evdeki Rutubetten Kurtulmak İçin Çözümler. Evinizde nem fazlaysa, duvarlarda küf ve hoş olmayan kokuyla mücadele etmek zorunda kalırsınız. Bazı basit yöntemlerle, evinizdeki nemden ve...

Afrika Menekşesi Çicek Açmıyorsa

Afrika menekşeleri evlerimiz için çok güzel bitkilerdir. Ancak bazen menekşenizin çicek açmasında sorunlar yaşayabilirsiniz. Yeşil yaprakları vardır ama bir türlü çicek açmaz. Neden afrika...

Her Şey İçin Kullanabileceğiniz Koku Giderici Sprey

Çamaşırlarınızın ya evinizin güzel kokması için kullandığınız kimyasal içeren ürünler yerine, hem çamaşırlarda, hem de halılarda, koltuklar hatta çocuğunuz peluş oyuncağında bile kullanabileceğiniz doğal...

Patatesin Filizlenmesini Önlemek İçin Çok Pratik Yöntem

Patatesin filizlenmesini önlemek için evde bir yöntem denenir.  Patates özellikle nemli ortamlarda hızla filizlenmeye başlar. Patatesin filizlenmesini önlemek için çok basit bir yöntem uygulayabilirsiniz.Patatesleri,...