Ana SayfaSAĞLIKBeyin Gücünü Arttıran Yiyecekler

Beyin Gücünü Arttıran Yiyecekler

Doğru beslenme vücudunuzu daha sağlıklı hale getirirken aynı zamanda beyninizi de etkiler, yüksek kapasitede çalışmasını sağlar. Peki hangi besinler zihinsel ve bilişsel sağlığa en çok katkıda bulunur?

Aşağıdaki beyni güçlendiren yiyecek ve içeceklerin hepsi çok etkilidir. Bazıları belleği iyileştirir. Diğerleri yoğunlaşmayı ve odaklanmayı keskinleştirir. Birkaçı depresyonu azaltır, bazıları Alzheimer hastalığından ve beynin yavaş yavaş yaşlanmasından korur. Tabi sağlıklı beyin için egzersiz, uyku ve zihinsel uyarım da çok önemlidir. İşte beslenmenize ekleyeceğiniz yiyecekler.

Kahve
Kahve severler, beyinlerini uyandırmak için kahve içerler. Araştırmalar, kahvenin daha fazla işe yaradığını gösteriyor. Journal of Nutrition’da yapılan son bir araştırma, kahvenin hafıza testlerinde daha iyi sonuç veriyor. Yaşlılar için iyi haberler: 2015’te İtalya’da yapılan bir araştırma günde bir ila iki bardak kahve içmenin zihinsel işlev ve hafızadaki zayıflama oranlarını azaltıyor.

Zerdeçal
Zerdeçal, sadece bir baharat değildir, araştırmacılar beyin için önemli bir nimeti olduğuna inandıkları potansiyel anti-inflamatuar kimyasal curcumin’i de içeriyor. Araştırmalar, bu doğal antioksidan bitki bileşiğini diyetinize daha fazla eklemeniz beyinde daha az iltihaplanma olmasını sağlıyor ve demans riskini azaltıyor.

Çay
Yeşil, siyah ve beyaz çaylar.. Çay da beyni teşvik eden besinlerle doludur ve daha iyi düşünmenizi ve hatırlamanızı sağlar. Birincisi, kafeini uyarmakla birlikte zihinsel yorgunluğu kesen, uyanıklığı artıran ve hafızayı artıran sakinleştirici amino asit theanine.

Çaylar ayrıca kateşinler adı verilen güçlü bir beyin dostu bitki antioksidanı içerir. Araştırmalar, bu hastalıkla mücadele eden besin maddelerini sadece biliş, hafıza ve dikkatini arttırmakla kalmayıp bazıları depresyonu ve zihinsel disfonksiyonu azaltabileceğini gösteriyor.

Balık
Özellikle somon, sardalya ve ringa gibi yağlı balıklar beyin için mükemmeldir. Çünkü balık dokosaheksaenoik asit de dahil olmak üzere omega-3 yağ asitlerinin en iyi kaynaklarından biridir . DHA, (yüksek derecede yağ asidi içeren) beyin hücre zarlarının oluşumuna yardımcı olur ve optimum biliş gücü için esastır. Araştırmalar, DHA eksikliğinin yaşla ilişkili bilişsel düşüşlerin ardında olabileceğini ve düzenli olarak deniz ürünleri yiyen yetişkinlerde Alzheimer ve diğer demansların gelişme olasılığının düşük olduğunu gösteriyor.

Çikolata
Çikolata kakaosu, flavonoller olarak adlandırılan bitki bazlı antioksidanlar ve teobromin ve kafein gibi uyarılmış metilksantinlerle dolup taşıyor . Bu besin maddeleri depresyon ve kaygıları azaltmanın yanı sıra sakinlik hissi uyandırıyor gibi görünmektedir.

Flavonoller ayrıca beynin kan akışını artırır, yeni nöronların büyümesini teşvik eder, beyin işlevlerini iyileştirir ve onları serbest radikal hasarlarından korur. En az yüzde 70 kakao içeren çikolata yiyin.

Yaban mersini
Harvard Üniversitesi Sağlık Çalışmasına katılan 70 yaş ve üstü 16.000 kadının yarısına her gün yarım fincen yaban mersini verildi. Diğer yarısı ise çilek yedi. Sonuçta yaban mersini yiyen kadınların diğerlerine göre zihinsel açıdan daha iyi oldukları görüldü. Çilek yiyen katılımcıların da bilişsel yaşlanmayı iki buçuk yıl erteledikleri görüldü. Sonuçta yaban mersini, çilek, ahududu gibi meyveler beyininiz için çok yararlı.

Pancar
Bu kırmızı kök sebze beyne kan akışını ve oksijeni artıran ve zihinsel performansı artıran bir miktar nitrat içerir. Araştırma yapılan pancar suyunun sonuçları çok etkileyici. Araştırmacılar, pancar suyunu düzenli olarak içmek ya da yemek yaşla ilişkili beyin dejenerasyonunun ilerlemesini önlemeye veya yavaşlamasına yardımcı olabilir.

Ceviz
Günde sadece bir avuç ceviz, çok daha iyi düşünmenizi ve hafızanızın kuvvetlenmesine yardımcı olur. Araştırmalar, cevizce zengin bir diyetin Alzheimer’in ilerlemesini yavaşlatabileceğini veya önleyebileceğini gösteren kanıtlar da olmak üzere benzer sonuçlar verdi.

Ispanak
Pancar gibi, bu koyu, yapraklı yeşil – lahana, pazı, gibi yeşillikler beyin güçlendirici nitratlar açısından zengindir. Yapraklı gıdalara yüklenmenin diğer bir nedeni, lutein, folat (vitamin B9), beta karoten ve özellikle de vitamin K gibi antioksidan vitaminlerin bitki besinlerinde bol olmasıdır. Genellikle “unutulmuş” vitamin olarak adlandırılan K, kalsiyumun birikmesi ve damar sertleşmesini önlemeye yardımcı olur. Buna beyin de dahildir.

Zeytin yağı
Akdeniz diyetinin bir adanmışsanız, beyniniz şanslı olabilir. Bu değerli sağlıklı beslenme planının temel taşlarından biri, sızma zeytin yağı olup, araştırmada, oleik asit ve diğer serbest radikalle savaşan antioksidanlar gibi mono-doymamış yağ asitleri bolluğu nedeniyle, farelerde hafıza ve öğrenmeyi desteklediği görülüyor .

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
458TakipçilerTakip Et
229TakipçilerTakip Et

En Popüler