Ana Sayfa SAĞLIK K Vitamini Neden Bu Kadar Önemli?

K Vitamini Neden Bu Kadar Önemli?

K vitamini aslında fazla gözardı edilse de genel sağlığımız için çok önemlidir. Bilim adamları yaptıkları çalışmalarda sürekli olarak K vitaminin yeni bir özelliğini ortaya çıkarmaktadır. İşte yapılan araştırmalara göre K vitaminin kanıtlanmış faydaları…

1. Sağlıklı Kemikler İçin

Araştırmalar K2 vitamininin uzun süreli kemik sağlığı için en önemli besin öğelerinden biri olduğunu ve bunun kalsiyumdan daha önemli olduğunu göstermiştir .

Çalışmalar, K vitamininin osteoporozlu hastalarda kemik kaybını durdurmakla kalmayıp potansiyel olarak da tersine çevirme konusunda etkili olduğunu göstermiştir. Aynı araştırma K2 takviyeli osteoporoz hastalarında kırıklarda % 80’lik bir azalma olduğunu bulmuştur. K2 Vitamini Nedir? Sizde Eksikliği Var Mı?

2. Kalp Sağlığı için

Bir kişinin doğru oranda gerekli kofaktör olmadan çok fazla kalsiyum tükettiğinde arterlerin kalsifikasyonunun nasıl oluşabileceği konusunda daha önce yazmıştım: Magnezyum, K2 Vitamini ve D3 vitamini.

K vitamini ve Kalsiyum Paradoks kitabı , kalsiyumun vücuda kemiklere ve diğer gerekli yerlere getirilmesi ve yumuşak doku, arterler ve kalpten uzak tutulması için K vitamininin nasıl gerekli olduğunu ayrıntılar. Magnezyum da bu işlem için önemlidir ve gerekli K2, D3 ve magnezyum olmaksızın kalsifikasyon daha olasıdır.

Araştırmanın sadece K1’den değil K2’den bir kardiyovasküler yararı olduğunu not etmek önemlidir. Yapılan bir çalışmada ek K2 alımı olanların arterlerin kalsifikasyon riski en düşük olduğunu ve kardiyovasküler hastalığa yakalanma veya ölme riskinin en düşük olduğunu bulmuştur.

Son yıllarda kalp rahatsızlığının şiddetli bir yükselişiyle Vitamin K, son derece önemli bir konudur.K2 Vitamini Nasıl Alınır?

3. Ağız Sağlığı İçin

Ağız sağlığı genel sağlık için hayati önem taşır ve K vitamini, ağız sağlığı için önemlidir.

4. Variköz Damarları Azaltmak İçin

Bu, kısa süre içinde kendi görevine gelecektir, ancak K vitamini’nü kemik sağlığı için faydalı kılan aynı hareket, aynı zamanda variköz damarlar olanlar için yararlı olabilir.

5. Kanser Risklerini Azaltmak İçin

Daha yüksek K vitamini tüketimi ile bazı kanserlerin daha düşük riski arasında bir korelasyon gösteren iyi belgelenmiş birkaç çalışma vardır.

Laboratuar çalışmaları, birçok diğer kanser türünde de K vitamini açısından muazzam potansiyeli gösteriyor. K2 vitamini, belirli beyaz lösemi hücrelerini farklılaştırmak veya normal beyaz kan hücrelerine dönüştürmek üzere uyarır. Bazı beyin tümörlerinden, mide kanserinden ve kolorektal kanser çizgilerinden gelen hücrelerde, K vitamini üreme hücresi döngüsünü durdurur ve apoptozu başlatır. K vitamini, kanser hücrelerinin normal olarak bastırdığı DNA indirgeyen bir proteini tetikler; Böylece tümör hücrelerinin etkili bir şekilde onarılmasını önler. Vitaminlerle ilgili tüm yazılarımızı okumak için tıklayın

6. Beyin Sağlığı için

Büyüleyici yeni araştırmalar, Vitamin K’yi arterlerin ve kas dokusunun kalsifikasyonunu önlemeye yardımcı olan işlemin aynı zamanda Alzheimer ve diğer hastalıklara karşı beyin korumak için yararlı olabileceğini gösterdi.

7. Cilt Sağlığı ve Yaşlanma Karşıtı

K2 ayrıca cilt sağlığı ve yaşlanmayı önleme konusunda da vaat ediyor. Damarların ve yumuşak dokuların kalsifikasyonunu önlediği gibi derideki elastin içindeki fazla miktardaki kalsiyumun durdurulmasına yardımcı olur.

Bu nedenle, K2 cildin esnek kalmasına ve kırışıklıkların oluşumuna engel olabilir.

İlgili Makaleler

Tuz, Karabiber ve Limon İle Tedavi Edilebilecek 9 Sorun

Limon, tuz ve karabiber, salata sosu ya da yemeklere lezzet vermenin dışında çok daha...

Dondurulmuş Limonun Faydalarına Şaşıracaksınız

Dondurulmuş limonun faydalarını biliyor musunuz. Yoğun C vitamini kaynağı olan limonun ne kadar sağlıklı...

Sedef Hastaları İçin Kapsaisin (Acı Biber) Merhemi

Sedef hastaları için kapsaisin (Acı Biber) merhemi tarifi. Kapsaisin acı biberde bulunan, yakıcı molekülün...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,808BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
238TakipçilerTakip Et

En Popüler

Batik Boyanın Akması Nasıl Önlenir?

Batik boyanın akması giysinizin bir anda tüm renklerinin değişmesi anlamına gelir. Ne olursa olsun, batik boyanın parlak, canlı renkleri her şeye imza niteliğinde bir...

İnce Telli Saçları Kalınlaştırmak İçin Ev Yapımı Ürünler

İnce telli saçları kalınlaştırmak bir çok kadının ortak sorunudur. Saçlar, güneşe maruz kalma, kirleticiler ve toksinler gibi çevresel faktörlerden darbe alabilir. Ayrıca saç bakım...

Kuru Saç Uçları Nasıl Onarılır?

Kuru saç uçları onarılabilir ve kırılmasını önlenebilir. Saçınız kuru hissediyor ve yıpranmış görünüyorsa, özellikle saçınızın uçlarında, taramaya çalıştığınızda zorluk çekebilirsiniz. Saç fırçası ile uğraşmak...

Tuz, Karabiber ve Limon İle Tedavi Edilebilecek 9 Sorun

Limon, tuz ve karabiber, salata sosu ya da yemeklere lezzet vermenin dışında çok daha fazla yarar sağlıyor. Doğal yollardan tüketilen tuz, limon ve karabiber,...