Ana Sayfa SAĞLIK Bunlar Parkinson Hastalığının Erken Belirtileri

Bunlar Parkinson Hastalığının Erken Belirtileri

0
203

Parkinson hastalığı, birçok farklı semptomlara sahip olabilen çok karmaşık bir hastalıktır. İki farklı semptom türü sıklıkla ayırt edilebilir: Motor sistemiyle ilgili semptomlar ve depresyon gibi motor olmayan semptomlar. Semptomlar kişiden kişiye ciddi şekilde farklılık gösterebilir, bu nedenle Parkinson hastalığına sahip herkes aynı şeyleri yaşamaz.

Parkinson hastalığı, beyindeki küçük hücre gruplarının hasar görmesine ve sonra ölmesine neden olan sinir sistemi hastalığıdır. Hastalık, hücrelerin dopamin üretememesine neden olur. Vücudumuzun düzgün hareket edebilmesi ve vücut hareketlerini kontrol altında tutabilmesi için dopamine ihtiyacı vardır. Bu hastalıktan muzdarip insanlar, sık sık sallanma, konuşma zorluğu ve sert kol ve bacak gibi semptomlar yaşar. El titremesi için doğal tedavi yöntemleri

50 yaşını dolduran insanlar daha yüksek bir riske sahipler ve yaklaşık 500 kişiden biri bundan etkileniyor. Hastalık uzun süreli dejeneratif bir hastalıktır, yani yavaşça kötüleşir. Ne yazık ki, henüz bir tedavisi yok.

Belirtileri
Daha önce söylediğimiz gibi, Parkinson hastalığının semptomları kişi başına farklılık gösterebilir. Bununla birlikte, genellikle bu hastalıkla ilgili semptomların bir listesi vardır. En sık görülen semptomlar:

Sallama
Sertlik
Yavaş (ve daha az) hareket
Yorgunluk
Karışık bir şekilde yürümek
Bir kol veya bacağın hareket kabiliyetini kaybetme
Denge sorunları
Konuşma sorunları (yumuşak ve monoton)
Yazarken kramp
Boş yüz ifadesi Alzheimerın 8 erken belirtisi

Düzenli olarak Parkinson hastalığına bağlı diğer semptomlar:

Mesane ve barsak problemleri
Kabızlık
Vertigo / baş dönmesi ve düşme
Göz problemleri
Ağrılı uzuvlar
Depresyon
Duygusal istikrarsızlık
Hafıza problemleri
Uyku problemleri
Düşük kan basıncı
Bilişsel dejenerasyon
Bunaklık
Yürürken donma
Huzursuz bacaklar
Cilt problemleri
Aşırı terleme
İletişim ve konuşma problemleri
Yutma sorunu

Bu semptomların çoğunu, özellikle titreme, sertlik ve hareket etme güçlüğü gibi durumları fark ederseniz derhal doktora gitmeniz gerekir.