Ana Sayfa SAĞLIK Acı Biberin Faydaları

Acı Biberin Faydaları

Günümüzde nerdeyse tüm dünya mutfaklarında kullanılan ve çok da sevilen acı biberin tarihi bundan ta 9 bin yıl öncesine dayanmaktadır. Arkeolojik kazılarda Meksika’da bulunmuş olan Tehuacan Vadisi’nde bin yıllık acı biber tohumlarına denk gelinmiştir. Yani buradan da anlayacağınız üzere acı biberin anavatanı Amerika Kıtasıdır diyebiliriz. Aztek ve Maya uygarlıkları acı biberi hem kendi yemeklerinde hem de ilaç yapımlarında kullamışlardır. Kristof Kolomb acı biber tohumlarını Karayıp Adalarından alıp Avrupa’ya getirmiştir. Avrupa’da ilk başlarda süs bitkisi olarak yetiştirilmiş olan acı biber çok kısa bir sürede tüm dünyaya yayılarak kendini yemeklerde göstermeye başlamıştır. Günümüzde ise özellikle Türkler tarafından oldukça sevilmektedir.

İnsanlar için damak tadı oldukça göreceli bir kavramdır. Bazıları bir yemeği çok sever fakat diğerleri onu ağzına bile sürmez. İşte acı biber de bu damak tadı farklılıklarına örnek olarak verilebilecek en iyi gıdalar arasında yer almaktadır. Hatta bazı kişiler için acısız yemek olmazdır. Acı biber kullanılmadan yapılan yemek tatsız ve tuzsuz bir şeydir.

Acı biber dünyanın hemen hemen her ikliminde kolayca yetişebilme özelliğini gösteren ve iklim seçmeyen bir bitki türüdür diyebiliriz. Bu sebeple de her mevsim genellikle hemen ulaşabileceğiniz bir bitki olma özelliğini taşımaktadır. Acı biberi yemeklerinizde kullanmak için pişirme sırasında yemeğe katabileceğiniz gibi yemek piştikten sonra üzerine ekleme yolunu da kullanabilirsiniz. Tercih tamamen size kalmış. Her iki tercihte de acı biber kendi etkisini koruyabilir. Acı biber damak tadınıza dair bir ayrıntı özelliği taşımanın yanında vücut için bir nimet bile sayılabilir. Hatta ve hatta nimet sayılabilecek kadar güzel faydaları bulunmaktadır. Peki gerçekten acı biberin faydaları nelerdir?

Acı biber kapsaisin maddesinin iyileştirici özelliği sebebiyle vücuttaki hastalıkları tedavi etmek için bolca kullanılır. Özellikle de kanser hücrelerinin ortadan kaldırılması için oldukça olumlu yönde etkiler verir. Bağırsak, akciğer kanserleri ve kan kanserleri başta olmak üzere birçok kanserde işe yarar.

Acı biber kan dolaşımınızı hızlandırabilir. Bu bakımdan tansiyonu dengeler, tansiyon ve kan dolaşımının normal seyrettiği insan vücutlarında da hipertansiyonu kontrol altında tutabilir. İşte tam da bu sebepten dolayı acı biber tansiyon değerlerini normal seviyelere çekmek ve bu normal seviyelerde tutmak için oldukça iyi bir yardımcıdır.

Ayrıca acı biber vücut ısınızı arttırır. Özellikle kış aylarında yenen acı biber fazla üşümenin önüne geçmektedir. Elleri ve ayakları ısınmayan kişilere acı biber yemeleri bu yüzden tavsiye edilmektedir. Acı biber eklem iltihabı sorununda da olumlu etkiler göstermektedir. Eklem iltihabından kaynaklı ortaya çıkan ağrıları dindirir. Bunların yanında zona hastalığından sonra kendini gösteren ağrıları da hafifletmektedir.

Acı biberin metabolik hızı arttırdığını bilinir. Hızlı çalışan metabolizma ise kalori yakmayı destekleyerek zayıflamanıza yardımcı olmaktadır. Kırmızı acı biber çok iyi bit C vitamini deposudur. Öyle bir depodur ki bu içinde barınan C vitamini limonda barınan C vitamininden kat kat daha fazladır. Acı biber E vitamini başta olmak üzere barındırdığı antioksidanlarla bağışıklık sisteminizi güçlendirici bir etkiye de sahiptir.

İşte bir acı biber tek başına tüm bunları yapabilmektedir. Acı biber gerçekten dozunda kullanıldığı zaman birçok olumlu etkiye kapısını açmaktadır. Eğer siz vücudunuzun daha sağlıklı olmasını istiyorsanız acı biberi sofranızdan eksik etmemenizi tavsiye ederiz.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Gözlerdeki Kaşıntı ve Kuruluk İçin Damla Hazırlayabilirsiniz

Gözlerdeki kaşıntı ve kuruluk, alerjiler, az uyku, kuru hava, parfüm gibi etkenlerden dolayı olur....

Evde Yetiştirebileceğiniz Tedavi Edici 8 Bitki

Tedavi edici 8 bitki evinizde her zaman bulunmalı. Başınız ya da boğazınız ağrıdığında veya...

Diş Gıcırdatma İçin En İyi 11 Esansiyel Yağ

Diş gıcırdatma dünyada bir çok insanın sıkıntısıdır. Sabah kalktığınızda dişleriniz ve çeneniz ağrıyor mu?...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,847BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Kürdan Kullanmanın 11 Mükemmel Yolu

Kürdan kullanmanın 11 mükemmel yolu. Kürdan, dişler arasında sıkışan yiyecekleri çıkarmaktan çok daha fazla şey için kullanılabilir. Bu küçük sivri uçlu tahta çubuklar, onları...

Gözlerdeki Kaşıntı ve Kuruluk İçin Damla Hazırlayabilirsiniz

Gözlerdeki kaşıntı ve kuruluk, alerjiler, az uyku, kuru hava, parfüm gibi etkenlerden dolayı olur. Göz damlaları bu konuda size yardımcı olsada bazen tahriş ve...

Cildinize Zarar Veren 9 Duş Hatası

Cildinize zarar veren 9 duş hatası var. Kuru, kaşıntılı ciltle uğraşmaktan bıktıysanız duş alışkanlıklarınız suçlu olabilir! Hangi hatalardan kaçınmanız gerektiğinizi ele aldık. 1. Lif Kabağı...

İpek Yastık Kılıfında Uyumak İçin Çok Neden Var!

İpek yastık kılıfında uyumak için çok neden var! Çoğumuz geleneksel pamuklu yastıklarda uyuruz. Pamuk nemi emer, cildi kurutur ve kırışıklıklara neden olur. Bu nedenle...