Ana SayfaSAĞLIKYaza ve Yaz Meyvelerine Merhaba!

Yaza ve Yaz Meyvelerine Merhaba!

Sıcaklarda en önemli destekçimiz buz gibi su olsa da su oranı oldukça yüksek olan yaz meyveleri de sağlıklı ve lezzetli alternatifler olarak imdadımıza yetişiyor. Peki meyveleri yerken aslında hangi vitamin ve mineralleri aldığınızı , meyvelerin içinde  hangi besin ögesinden ne kadar olduğunu bilmek istemez misiniz?

Gelin keyifli yaz meyvelerinin içeriklerine bir göz atalım.

1. Karpuz

karpuz

A ve C vitamininden ve potasyumdan zengin bir meyve olan karpuzun su oranı, %92.6 ‘ dır. Susuzluğu giderebilmek için keyifli bir seçenek olsa da glisemik indeksi (kan şekerini yükseltme hızı) yüksek olduğundan tüketilen miktarda dikkatli olunmalıdır. Karpuz çekirdeği suyunun inanılmaz faydaları

Bir porsiyon karpuz, 250 gram kadar olmalıdır.

2. Kavun

kavun

Karpuza göre daha yüksek düzeyde C vitamini içerir. Su oranı, % 90.6 ‘ dır. 200 gram kavun, bir porsiyon meyveye eşdeğerdir. Kavun nasıl seçilir?

3. Kayısı

kayisi

Suda çözünmeyen lif içeriği dolayısıyla kabızlığı engeller. Sarı meyvelere özgü antioksidanlarla kalp hastalıklarından korur. %85.3 oranında suya sahip olan kayısı,  A vitamini yönünden oldukça zengindir. Fırında kayısı nasıl kurutulur?

160 gram ya da 4 orta boy kayısı, bir meyve değişimi kadardır.

4. Kiraz

kiraz

Vitamin C, karotenoidler ve lif açısından zengindir. Yapılan çalışmalar, kirazın içerdiği antioksidan bileşenlerin, obezite, diyabet, böbrek hastalıkları , kardiyovasküler (kalp-damar) hastalıklarına karşı koruyucu olduğunu göstermiştir. Kiraz turşusu tarifi

%80.4’ü su olan kirazın, 85 gramı (yaklaşık 15 adet) 1 porsiyon kadardır.

5. Şeftali

seftali

Zengin potasyum ve su (%89.1) içeriğiyle, ishalde oluşan mineral ve sıvı açığının kapanmasında güçlü bir seçenektir. Yapılan çalışmalar, şeftalinin metabolik sendroma karşı, güçlü bir silah olduğundan bahsetmektedir. Kış ayları için şeftali konservesi

1 orta boy şeftali (yaklaşık 150 gram) bir porsiyon meyve demektir.

6. Çilek

cilek

C vitamini içeriği oldukça yüksek olan çileğin, antihipertansif, antialerjik, antitümöral,antimikrobiyal özellikleri vardır. Çileğin içerdiği antioksidanlar, kan lipid profilini düzenlemek açısından önemlidir. %89.9 ‘ u su olan çileğin 200 gramı bir porsiyondur. Çileği neden sirkeli suda bekletmelisiniz?

7. Üzüm

uzum

Son yıllarda üzüm çekirdeği üzerine pek çok araştırma yürütülmektedir. Yapılan çalışmalar, üzüm çekirdeğinin kilo kontrolünde yardımcı olacağını göstermektedir. Anti-tümoral etki gösterdiği tahmin edilmektedir. Karbonhidrat oranı ve glisemik indeksi yüksek olduğundan dikkatli tüketilmelidir. %81. 4 su içerir. Üzüm sırası nasıl yapılır?

90 gramlık 1 küçük salkım üzüm, bir porsiyondur.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
472TakipçilerTakip Et
226TakipçilerTakip Et

En Popüler