Ana Sayfa SAĞLIK Tuzlu Suyun Faydaları ve Evde Tuzlu Su Hazırlama

Tuzlu Suyun Faydaları ve Evde Tuzlu Su Hazırlama

Genel olarak yüzmek veya suda vakit geçirmek keyifli bir eylem olarak bilinmekle birlikte, tuzlu suyun olduğu denize girmek kişiyi daha dinlendiren bir eylemken havuz suyu aynı etkiyi yapmamaktadır. Bu konuyla ilgili yapılan bilimsel araştırmalar, tuzlu suyun faydalarını gözler önüne sermiş ve tuzlu su kullanılarak pek çok hastalığın iyileştirilebileceği, pek çok sorunun çözülebildiği fark edilmiştir.

Tuzlu Suyun Faydaları Nelerdir?

Tuzlu su, tuzun içerisindeki kristaller ve atomlar sayesinde vücuttaki negatif elektriği vücuttan uzaklaştırmaya ve vücudu dinlenmeye yaramaktadır. Özellikle stresli günlerin ardından 1 litre su içerisine 2 yemek kaşığı tuz koymak ve elleri bu su içerisinde yıkamak tüm o stresin gitmesine ve negatif elektriğin vücuttan atılmasına fayda sağlamaktadır.

Cilt sağlığı üzerinde de pek çok etkisi olan tuzlu suyu, ayak sağlığı için ve diz beyazlatmak için de kullanabilmek mümkündür. Burun tıkanıklığı karşısında da kullanılan ve büyük faydalar sağlayan tuzlu su, ayak kokusunu önleme konusunda da oldukça fayda sağlayan bir karışımdır.

Tuzlu Suyun Cilt Sağlığı için Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Antiseptik özelliğe sahip olan tuzlu su, sivilceler üzerinde oldukça olumlu bir etkiye sahiptir. Bu olumlu etkiyi yaratabilmek için 1 su bardağı doğal içme suyu içerisinde 2 çay kaşığı doğal kaya tuzu veya rafine tuz atmak yeterlidir. Hazırlanan bu su ile yüzü yıkamak, tıpkı yaz aylarında deniz suyunun cilde olan etkisi gibi bir etki yapacak ve düzenli kullanılması durumunda iltihaplı olan sivilceler bile kuruyacak ve ciltten atılacaktır.

Tuzlu su sadece yüz sağlığına değil, ellere ve ayaklara da oldukça fayda sağlamaktadır. Ellerin tuzlu su ile ovalanması hem ellerdeki yaraları iyileştirmeye, hem de vücuttaki elektriğin atılmasına sebep olacak, aynı zamanda tırnakların tuzlu su ile silinmesi de tırnak yaralarının iyileşmesini sağlayacaktır.

Tuzlu Suyun Ayak Sağlığı için Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Antiseptik özelliği olması sebebiyle tuzlu su ayakları yıkarken de kullanılabilmekte ve ayak yaralarını iyileştirmenin yanı sıra dinlendirici bir etkiyi de meydana getirmektedir. Ancak tuzlu su ayaklar üzerinde tüm bu etkilerin yanı sıra, ayak kokusunu önlemek için de kullanılmaktadır.

Ayak kokusundan kurtulmak için 15 gün süreyle her akşam ayaklar leğen içerisine konmalı, ayak bileğine kadar su eklenmeli ve ardından 4 yemek kaşığı tuz atılarak ayakların bu suda 30 dakika boyunca durması beklenmelidir. 15 günün ardından 1 hafta ara verilen bu yöntem, 15 gün daha tekrar edildiği takdirde ayak kokusu yapan mantarların ve bakterilerin yok olduğu ve böylece ayak kokusunun kalmadığı gözlemlenecektir.

Tuzlu Suyun Ağır ve Boğaz Sağlığı için Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Ağız kokusunu gidermek için de kullanılan tuzlu su doğal gargara görevi görmektedir. 1 su bardağı su içerisine 1 tatlı kaşığı tuzun eklenmesi ve karıştırılmasının ardından gargara yapılıp suyun çıkartılması, kısa sürede ağız kokusunun yok olmasını sağlamaktadır.

Tuzlu suyun en çok kullanıldığı yerlerden biri de üst solunum yolu rahatsızlıklarından dolayı burnun tıkanması durumudur. Özellikle çocuklara uygulanan ve oldukça fayda sağlayan bu yöntem, 1 çay bardağı kaynamış suyun içerisine 1 çay kaşığı tuz konularak hazırlanmaktadır. Karıştırılarak eritilen tuz, damlalık yardımı ile kişinin burnuna damlatıldığında kısa sürede burundaki tıkanıklığın açılmasına fayda sağlar ve böylece tüm o tıkanıklık hissi ortadan kalkmış olur.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Susuzluk Beyninizi Nasıl Etkiler?

Su insan vücudunun en az üçte ikisini oluşturur ve normal işlevlerinizde önemli bir rol...

Evde Tuzu Kullanabileceğiniz Farklı Alanlar

Tuz, yüzyıllardır ev temizlik ürünü olarak kullanılmaktadır ve güvenlidir, ucuzdur, toksik olmayan bir dezenfektandır....

Himalaya Tuzunun Hayatınızda Yapacağı 10 Değişiklik

Dünyanın en uzun dağları olan Himalayalar, Hint ve Avrasya tektonik plakalarının birleşmesiyle oluşmuştur. Zirvelerin...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

253,389BeğenenlerBeğen
6,538TakipçilerTakip Et
442TakipçilerTakip Et
236TakipçilerTakip Et

En Popüler

Bu Yöntemle Peynirinizi Daha Uzun Saklayabilirsiniz

Peynirler buzdolabında saklanmasına rağmen, belirli bir süre sonrasında küflenmeye başlarlar. Oysa ki, peynirleri bozulmadan uzun süre saklamanın çok pratik bir yolu var! Genellikle evlere çeşit...

Günü Zerdeçal Çayıyla Bitirmek İçin 4 Sebep

Zerdeçal göz ardı edilmiş, cam kavanozlarda tutulan ve genellikle Asyada tüketilen bir baharat iken, günümüzde sağlık açısından faydaları her gün keşfediliyor. Zerdeçal'ın güçü ana...

Donuk Görünümlü Altın Takılarınızı Parlatmanın Pratik Yolu

Tabii ki, altın mücevherinizi bir bardak biraya koymak biraz garip, ama sonuçlarına inanamayacaksınız. Yıllar boyunca rengini değiştirdiği ve şimdi çok kötü göründüğü için takmadığınız...

Bulaşık Deterjanının 6 İlginç Kullanımı

Bulaşık deterjanı sadece bulaşıklar için kullanıyoruz. Ama bu yazımızı okuduktan sonra farklı işlevler için de kullanmaya başlayabilirsinz. Karıncalardan kurtulmaktan, yağlı saçları temizlemeye kadar birçok...