Ana Sayfa GÜZELLİK Lanolin Cilt ve Saç Bakımındaki Yararları

Lanolin Cilt ve Saç Bakımındaki Yararları

0
342

Tıpkı insanlarda olduğu gibi, bir koyun derisinin de vücudun yüzeyini nemlendiren yağlar üreten gözenekleri vardır. Lanolin adı verilen bu yağlar insan derisi ve saçı üzerinde derin nemlendirici etkiye sahiptir. Lanolin kozmetiklerde, cilt kremlerinde ve bazı nemlendirici şampuanlarda bulunur. Mevcut nemi cilde hapseder ve etrafındaki havadan ilave nemi emer.

Lanolin bazlı cilt kremleri, aşırı kuru bir cildiniz varsa iyi çalışır. Lanolin, lipit bakımından zengin yumuşatıcı nemlendirici sınıfına girer. Kuru cildin sebeplerinden biri, suyun kaçmasına izin veren lipit eksikliğidir. Lanolin bu boşlukları doldurur ve gelecekteki su kaçışını önler. Tipik olarak cilde nem tutan bir nemlendiriciyle karıştırılır. Lanolin ile losyon nasıl yapılır?

Çatlamış dudaklar
Lanolin, en popüler dudak balsamındaki bileşenlerden biridir. Etkisi iki katlıdır. Mumsu dokusu, kolay uygulama ve hatta kaplamayı sağlar. Bu dudakları kapatır ve daha fazla çatlamasını önler. Lanolin ayrıca etrafındaki havadan nemi emer, kuru cilt dokusunu gençleştirir, ağrı ile cildin çatlamasını hafifletir. Dolgun ve yumuşak dudaklara sahip olabilirsiniz

Saç kremi
Çok kıvırcık saçlı insanlar normal saç kremlerinden çok fazla memnun olmazlar. Çünkü kıvırcık saçlar genellikle kalındır. Lanolin saç ürünlerindeki diğer katkı maddelerine göre daha kalın ve daha ağırdır. Saça masaj yapıldığında, kontrol edilemeyen saça yumuşaklık verir. Kıvırcık saçlar için ne tür şampuan tercih edilmeli?

Emzirme
Emziren annelerin meme uçlarında çatlamalar meydana gelir. Uzmanlar emziren emmeler için ilaç olarak lanolin kullanmasını önerir. Lanolin, havadaki nemi emerek hassas bölgeyi nemlendirir. Emzirme sırasında küçük miktarlarda lanolin alması bebeğe zarar vermeyecektir. Emzirmenin anne ve bebek için faydası